Referendum w sprawie tęczowych przejść dla pieszych
Referendum w sprawie tęczowych przejść dla pieszych
Grupa mieszkańców miasta Westlock w Albercie chce zakazać malowania przejść dla pieszych w tęczowe barwy i umieszczania w publicznych miejscach innych symboli dotyczących mniejszości seksualnych.
Po tym, jak na początku tego roku przejście dla pieszych w mieście położonym 72 km na północny zachód od Edmonton zostało pomalowane na kolory promujące społeczność LGBTQ2S+, we wrześniu rada miasta otrzymała petycję z prośbą o wprowadzenie regulaminu, który ograniczałby umieszczanie różnych symboli w Westlock do wywieszania wyłącznie flag miejskich, prowincyjnych i federalnych oraz ograniczającego malowanie wszystkich przejść dla pieszych według wzoru tradycyjnej czarno-białej zebry.
Czerwcowa impreza polegająca na malowaniu w barwy tęczy przejść dla pieszych, której organizatorem był „Sojusz Heteroseksualnych Gejów” w szkole średniej RF Staples, została zatwierdzona przez radę miejską miesiąc wcześniej.
– Pomyśleliśmy, że to dla świetna okazja, aby pokazać, że jesteśmy społecznością włączającą i gościnną – powiedział zastępca burmistrza Murtaza Jamaly – Rada jednomyślnie zdecydowała się podarować im przejście dla pieszych do pomalowania.
Powiedział, że w wydarzeniu, które odbyło się 27 czerwca, wzięły udział dziesiątki osób.
– Była to wspaniała demonstracja tego, co moim zdaniem naprawdę reprezentuje nasza społeczność, czyli ogromnego poczucia tolerancji i szacunku – podkreślił.
Rada miejska zdecydowała się w sprawie wniesionej petycji rozpisać wśród mieszkańców referendum – bezpośredniemu głosowaniu wszystkich uprawnionych mieszkańców, które ma się odbyć pod koniec lutego.
Jamaly powiedział, że w poniedziałek podczas rady miejskiej przy stole panowała zgoda co do tego, że w naszym odczuciu „proponowany regulamin nie jest reprezentatywny dla naszej społeczności”.
– Nie było mowy, żebyśmy mogli zająć się tą sprawą w gronie radnych – powiedział o petycji, pod którą podpisało się ponad 10 procent mieszkańców Westlock w którym żyje 4921 osób – Dlatego w ramach procesu legislacyjnego postanowiliśmy rozpisać plebiscyt.
Jamaly oświadczył, że wierzy, iż petycja reprezentuje małą grupę ludzi i że rada „nie może z czystym sumieniem poprzeć tego wniosku, który jest umyślnie niesprawiedliwy” i wymagałby usunięcia tęczowego przejścia.
– Po prostu nie mamy poczucia, że ci ludzie (którzy wnieśli petycję do rady miejskiej) to przedstawiciele naszej społeczności – dodał Jamaly – Wydaje się, że ten proponowany regulamin jest skierowany do grup mniejszościowych w naszej społeczności i zachowuje tylko pozory neutralności. Wierzymy w sprawiedliwe zarządzanie zamiast neutralnego zarządzania. To jest powód, dla którego wymagamy w pierwszej kolejności miejsc parkingowych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych w pobliżu budynków i odśnieżania obiektów dla seniorów.
Na podst. Athabasca Advocate i CTV News