Niezwykłe odkrycie – zawartość żołądka dinozaura sprzed milionów lat
Niezwykłe odkrycie – zawartość żołądka dinozaura sprzed milionów lat
Naukowcom z Królewskiego Muzeum Paleontologicznego Tyrrell w Albercie udało się dokonać niezwykłego odkrycia. Twierdzą oni, że udało im się w skamieniałym tyranozaurze określić zawartość żołądka.
Kiedy w 2009 roku paleontolodzy z muzeum znaleźli skamieniałość wystającą z ziemi w Badlands of Dinosaur Provincial Park, nie zdawali sobie sprawy ze znaczenia tego odkrycia.
Staranne usuwanie kawałków skał ze skamieniałych kości zajęło technikom lata.
Darla Zelenitsky, profesor paleobiologii dinozaurów na Uniwersytecie w Calgary, twierdzi, że dinozaurem okazał się dobrze zachowany młody Gorgosaurus libratus.
– Sam okaz ma około 75 milionów lat – powiedziała – Dopiero kiedy przywieźli go z powrotem do muzeum, odkryliśmy, że w żołądku znajdowały się przedmioty będące ofiarami tego gada.
Podczas czyszczenia okazu technicy zauważyli małe kości palców u nóg wystające z klatki piersiowej z jelit zwierzęcia. Zelenitsky twierdzi, że wyzwaniem było ustalenie, do czego należały te kości.
– Udało nam się wyjąć kości z szuflad muzeum i bezpośrednio je porównać, aby dokładnie ustalić, jakiego gatunku był ten dinozaur – powiedziała – Okazało się, że był to mały ptasi dinozaur o imieniu Citipes (elegans), a w żołądku tego tyranozaura zachowały się dwa osobniki tego gatunku.
Francois Therrien, kustosz paleoekologii dinozaurów w muzeum, twierdzi, że jest to znalezisko niezwykłe, jedno na miliard.
Szkielety młodych gorgozaurów są niezwykle rzadkie, ponieważ ich kości są delikatne i rzadko są zachowane i skamieniałe.
– Aby zachowała się zawartość żołądka, naprawdę potrzebna jest wyjątkowa sekwencja zdarzeń. Po pierwsze, okaz musi coś zjeść tuż przed śmiercią, ponieważ wiemy, że te zwierzęta trawiły pokarm naprawdę, bardzo szybko – powiedział – Następnie trzeba było szybko zakopać je pod osadem, bo w przeciwnym razie przyjdą padlinożercy i zjedzą tuszę.
Therrien twierdzi, że ten dinozaur zjadł tylko mięsiste nogi dwóch Citipes, a te skamieliny same w sobie są rzadkie.
– Ten gatunek jest znany tylko z kilku stóp – powiedział – Teraz mamy całe nogi, więc są to najbardziej kompletne szkielety Citipes, jakie kiedykolwiek odkryto, ponieważ zostały połknięte przez tyranozaura.
Wyniki i późniejsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół kierowany przez Therriena i Zelenitsky zostały opublikowane w czasopiśmie „Science Advances”.
– Od razu wiedzieliśmy, że to bardzo niezwykłe i wyjątkowe znalezisko – powiedziała Zelenitsky – Dla mnie to ogromna sprawa, taka skamieniałość zdarza się raz w karierze.
Odkrycie mówi paleontologom więcej o cyklu życia Gorgozaura, który był pokazywany wcześniej w Prowincyjnym Parku Dinozaurów, w znacznie różniącym się ekosystemie niż Tyrannosaurus Rex.
– Najstarszy znany tyranozaur pod względem wieku biologicznego miał 21 lub 22 lata i polował na mega zwierzęta roślinożerne – powiedziała Zelenitsky – To takie duże dinozaury rogate i dinozaury kaczodzioby. Wiemy o tym z kości uszkodzonych zębów (na skamielinach ich ofiar).
Therrien twierdzi, że młode osobniki w wieku od pięciu do dziesięciu lat żywiły się bardzo różnymi zwierzętami, w związku z czym młode tyranozaury były w stanie przez całe życie zajmować różne nisze ekologiczne, co prawdopodobnie było kluczem do ich sukcesu jako czołowych drapieżników.
– Ich strategia polowania była zupełnie inna od tej, jaką obserwujemy u dorosłych – powiedziała – Wyszukali najbardziej mięsiste części. W zasadzie jedli tylko nogi, a resztę tuszy pozostawili na zewnątrz. Podczas gdy dorosłe osobniki były bardziej bezkrytycznie żerujące. Po prostu jadły wszystko, również zmiażdżone kości i połykały wszystko w całości, więc widzimy, że to były naprawdę różne strategie żywienia.
– Teraz mamy pierwszy solidny dowód na to, że tyranozaury faktycznie zmieniały swoją dietę wraz z dojrzewaniem czy starzeniem się – powiedziała Zelenitzky – Od młodych osobników ważących 350 kilogramów po dorosłe osobniki ważące 2000 lub więcej. Jest to naprawdę ekscytujące znalezisko.
Odkryty okaz pozostanie za zamkniętymi drzwiami w technicznej przestrzeni roboczej muzeum i będzie nadal badany w celu uzyskania dalszych informacji na temat skamieniałości Gorgozaura i Citipesa. Gdy badania dobiegną końca, ostatecznie może zostać wystawiony w galerii publicznej.
Na podst.CTV News i Canadian Press