Expose – Tusk składa Polakom obietnicę
Expose – Tusk składa Polakom obietnicę
Żadne próby zmian traktatów Unii Europejskiej wbrew interesom Polski nie wchodzą w rachubę – stwierdził po wyborze przez Sejm na funkcję premiera Donald Tusk podczas swojego expose.
– Mogę państwa uspokoić: żadne manewry, żadne próby gier, żadne próby zmian traktatów, które są wbrew naszym interesom – to nie wchodzi w rachubę. (…) Chcę wam powiedzieć, że naprawdę mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej. I chcę wam powiedzieć, że koalicja 15 października dobrze wie, że Polska nie ma żadnego powodu i polscy politycy nie mają żadnego powodu, żeby czuć kompleksy wobec kogokolwiek w Europie – mówił Tusk w Sejmie we wtorek.
Pod koniec listopada w Parlamencie Europejskim przegłosowano wniosek o zmianie traktatów i reformie instytucjonalnej Unii Europejskiej. Ta reforma ma na celu wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego (PE) i osłabienie roli Rady Europejskiej, a także ograniczenie możliwości stosowania prawa weta oraz przekazanie części kompetencji, które obecnie należą do państw członkowskich, na rzecz Unii Europejskiej. Wsparcie dla projektu reformy wyraziło 291 europosłów, 274 było przeciwnych, a 44 wstrzymało się od głosu.
Reforma zakłada, że Parlament Europejski będzie miał większy wpływ na wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej, a Unia Europejska będzie miała wyłączne kompetencje w dziedzinie ochrony środowiska. Ponadto, Unia Europejska zyska większe kompetencje w sprawach zagranicznych, obronnych, energetycznych, infrastruktury transgranicznej oraz w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Planuje się również wprowadzenie ogólnounijnego mechanizmu referendalnego.
Celem reformy jest wprowadzenie dwuizbowego systemu, który wzmocni rolę obecnego Parlamentu Europejskiego i zmieni zasady głosowania w Radzie Unii Europejskiej. Chce się zwiększyć liczbę decyzji podejmowanych większością kwalifikowaną oraz w drodze zwykłej procedury ustawodawczej.
Zgodnie z propozycją, Parlament Europejski uzyska pełnoprawne prawo do inicjatywy ustawodawczej i stanie się współprawodawcą w procesie uchwalania długoterminowego budżetu Unii Europejskiej.
Reformę Unii Europejskiej poparło dziewięcioro europosłów KO z Polski, w tym Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller, Róża Thun i Sylwia Spurek.