Kanada poprze rezolucję ONZ w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem
Kanada poprze rezolucję ONZ w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem
Kanada ma zagłosować za niewiążącą rezolucją Organizacji Narodów Zjednoczonych, która wzywa do “natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni” między Izraelem a Hamasem.
Wiadomość ta pochodzi od źródła w rządzie federalnym, któremu zapewniono anonimowość w celu omówienia kwestii, które nie zostały jeszcze upublicznione przed wystąpieniem ministra spraw zagranicznych Melanie Joly przed dziennikarzami na Wzgórzu Parlamentarnym.
Oczekiwane stanowisko Kanady w sprawie niewiążącej rezolucji na dzisiejszym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ stanowi poważną zmianę w jej wieloletniej pozycji głosowania z Izraelem w sprawie głównych rezolucji na forum międzynarodowym.
W swoim późniejszym przemówieniu ministra spraw zagranicznych Melanie Joly potwierdziła, tę wiadomość – “Od samego początku mówiliśmy, że Izrael ma prawo się bronić” – powiedziała Joly dziennikarzom. “Ale to, jak Izrael się broni, ma znaczenie”.
Premier Justin Trudeau powiedział dziś, że Izrael i Hamas muszą dążyć do “trwałego zawieszenia broni”, zaczynając od kolejnej przerwy w działaniach wojennych. Trudeau rozmawiał dziś również z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Trudeau oraz premierzy Australii i Nowej Zelandii wydali we wtorek wspólne oświadczenie, w którym wezwali do wznowienia siedmiodniowej przerwy w walkach, która zakończyła się na początku tego miesiąca. “Niedawna przerwa w działaniach wojennych pozwoliła na uwolnienie ponad 100 zakładników i wsparła zwiększenie dostępu pomocy humanitarnej do poszkodowanych cywilów” – czytamy w oświadczeniu. “Chcemy, aby ta przerwa została wznowiona i wspieramy pilne międzynarodowe wysiłki na rzecz trwałego zawieszenia broni”.
Wspólne oświadczenie z premierem Australii Anthonym Albanese i premierem Nowej Zelandii Christopherem Luxonem oznacza, że Trudeau po raz pierwszy użył terminu “zawieszenie broni” w odniesieniu do wojny Izrael-Hamas. Wcześniej wzywał do humanitarnej przerwy w konflikcie. “To nie może być jednostronne. Hamas musi uwolnić wszystkich zakładników, przestać wykorzystywać palestyńskich cywilów jako żywe tarcze i złożyć broń” – czytamy w oświadczeniu, które stwierdza również, że Hamas nie będzie odgrywał żadnej roli w przyszłym zarządzaniu Strefą Gazy. Trzej przywódcy twierdzą, że popierają prawo Palestyńczyków do samostanowienia i sprzeciwiają się przymusowemu wysiedlaniu Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Oświadczenie potwierdza również prawo Izraela do istnienia, potępia atak Hamasu na Izrael z 7 października – w którym według izraelskich urzędników zginęło około 1200 osób – i żąda, aby Hamas uwolnił wszystkich pozostałych zakładników.
Wtorkowe głosowanie w ONZ jest następstwem piątkowej decyzji Stanów Zjednoczonych o zawetowaniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wzywała do “natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni” w Strefie Gazy. Dziś również prezydent USA Joe Biden udzielił najostrzejszej jak dotąd nagany postępowaniu Izraela podczas wojny, przemawiając do darczyńców Demokratów w Waszyngtonie. “To najbardziej konserwatywny rząd w historii Izraela”, powiedział Biden, dodając, że rząd “nie chce rozwiązania dwupaństwowego”.
Izrael zaczyna tracić poparcie na całym świecie, dodał Biden, argumentując, że Netanjahu “musi wzmocnić i zmienić” izraelski rząd, aby znaleźć długoterminowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Urząd ds. zdrowia w Strefie Gazy – kontrolowany przez Hamas, wpisany na kanadyjską listę organizacji terrorystycznych – poinformował w poniedziałek, że od 7 października zginęło ponad 18,200 mieszkańców Gazy.