Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu in vitro
Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu in vitro
Mimo protestów Episkopatu, Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dot. finansowania in vitro. Jednocześnie zapowiedziano projekt ustawy autorstwa prezydenta.
Ustawa ma na celu umożliwienie finansowania leczenia niepłodności za pomocą metod zapłodnienia pozaustrojowego ze środków publicznych. Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że decyzja Prezydenta wynika z faktu, że metoda in vitro budzi kontrowersje etyczne w społeczeństwie. W związku z wyzwaniami demograficznymi i dążeniem do zapewnienia równych szans wszystkim parom borykającym się z niepłodnością, również tym preferującym inne metody leczenia, Prezydent zobowiązał się do przedstawienia projektu ustawy, który umożliwi finansowanie tych metod ze środków publicznych.
Ustawa dodaje nowy przepis (art. 48a) do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z tym przepisem, minister ds. zdrowia będzie odpowiedzialny za opracowanie, wdrożenie, realizację i finansowanie programu polityki zdrowotnej dotyczącego leczenia niepłodności, w tym procedur medycznie wspomaganej prokreacji, włączając zapłodnienie pozaustrojowe, prowadzone w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji.
Ustawa nakłada obowiązek na ministra ds. zdrowia, aby rocznie przeznaczał co najmniej 500 milionów złotych z budżetu państwa na realizację tego programu. Minister będzie także zobowiązany do przedstawienia corocznego sprawozdania z realizacji programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej do 31 lipca każdego roku.
Pierwszy program polityki zdrowotnej dotyczącej leczenia niepłodności zostanie opracowany i wdrożony przez ministra ds. zdrowia, rozpoczynając się od 1 czerwca 2024 roku. Ustawa wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.
Warto zaznaczyć, że przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, zwrócił się niedawno do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie tej ustawy lub jej skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego. Abp Gądecki podkreślił, że życie ludzkie jest wartością nadrzędną i musi być chronione, niezależnie od okoliczności. Jego zdaniem, metoda in vitro jest eksperymentem na ludziach i stanowi naruszenie wartości życia ludzkiego. Zamiast tego, abp Gądecki zalecił skoncentrowanie się na badaniach mających na celu eliminację przyczyn niepłodności i rzeczywiste jej leczenie poprzez stworzenie narodowego programu leczenia niepłodności.