Sześć osób nie żyje, a 150 jest ciężko chorych po spożyciu melonów zarażonych salmonellą
Sześć osób nie żyje, a 150 jest ciężko chorych po spożyciu melonów zarażonych salmonellą
Epidemiolodzy potwierdzili śmierć szóstej osoby w Kanadzie i 153 przypadki salmonelli w wyniku epidemii związanej z melonami marek Malichita i Rudy.
W piątkowej aktualizacji Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (Public Health Agency of Canada – PHAC) opublikowała najnowsze dane dotyczące trwającej epidemii, w której liczba śmiertelnych ofiar w porównaniu z poprzednią aktualizacją z 7 grudnia wzrosła z pięciu zgonów i 129 przypadków.
Obecnie przypadki zgłoszono w ośmiu prowincjach Kanady, w tym w Kolumbii Brytyjskiej, Albercie, Ontario, PEI, Nowym Brunszwiku, Nowej Szkocji oraz Nowej Fundlandii i Labradorze. Większość przypadków zgłosił Quebec.
Jak wynika z komunikatu – osoby dotknięte chorobą, z których większość to dzieci poniżej szóstego roku życia (35 procent) lub dorośli w wieku 65 lat lub starsi (44 procent), „zachorowały między połową października a końcem listopada 2023 rpku”.
Według najnowszych danych pięćdziesiąt trzy osoby zostały hospitalizowane, a kolejne przypadki, które obecnie bada agencja, mogą zostać potwierdzone w nadchodzących dniach.
Objawy salmonelli obejmują gorączkę, dreszcze, nudności, wymioty, biegunkę, ból głowy i skurcze brzucha, a ich pojawienie się może zająć do 72 godzin. Zakażenia salmonellą trwają zwykle od czterech do siedmiu dni, a zarażone osoby mogą zarażać przez kilka dni lub tygodni po ekspozycji, „nawet jeśli nie mają objawów” – czytamy w notatce prasowej przygotowanej przez PHAC.
Agencja ostrzega konsumentów, aby „nie jedli, nie podawali, nie używali, nie sprzedawali ani nie rozprowadzali kantalup marki Malichita lub Rudy” ani żadnych produktów z nich wytworzonych, a także aby wyrzucali wszystkie które mogą mieć w swoich domach i dokładnie sprzątali i dezynfekowali miejsca, gdzie były przechowywane.
Na podst. CTV News