Kardynał skazany na ponad pięć lat więzienia
Kardynał skazany na ponad pięć lat więzienia
Kardynał Angelo Becciu został skazany na pięć lat i sześć miesięcy więzienia po zakończeniu procesu w sprawie zarządzania funduszami Sekretariatu Stanu i sprzedaży nieruchomości w Londynie.
W komunikacie wydanym przez Trybunał Państwa Watykańskiego przypomniano, że orzeczenie Trybunału pierwszej instancji jest wynikiem 86 rozpraw. Oskarżono dziesięć osób i cztery spółki, a postępowanie dotyczyło kilku wydarzeń, z których najważniejsze to zdarzenie związane z budynkiem przy Sloane Avenue 60 w Londynie.
Trybunał stwierdził, że doszło do przestępstwa defraudacji (art. 168 Kodeksu Karnego) związanej z nielegalnym wykorzystaniem środków majątku kościelnego (szczególnie kanonu 1284 KPK) o wartości 200.500.000 dolarów, co stanowiło około jednej trzeciej dostępnych środków w Sekretariacie Stanu w danym czasie. Te środki zostały przekazane w latach 2013–2014 na polecenie ówczesnego substytuta ds. ogólnych abp. Giovanniego Angelo Becciu w zamian za subskrypcję udziałów w funduszu hedgingowym Athena Capital Commodities, który był związany z dr. Raffaele Mincione i charakteryzował się dużym ryzykiem inwestycyjnym bez kontroli zarządzania.
Trybunał uznał kardynała Becciu i Raffaele Mincione za winnych przestępstwa defraudacji, ponieważ działali w bezpośredniej współpracy z Sekretariatem Stanu, nie dokonując weryfikacji warunków transakcji. Współpracowali także z nimi Fabrizio Tirabassi, pracownik Biura Administracyjnego, oraz Enrico Craso.
Jeśli chodzi o późniejsze wykorzystanie tych środków, które zostały przeznaczone na zakup budynku przy Sloane Avenue i różne inne inwestycje, Raffaele Mincione został uznany za winnego przestępstwa prania brudnych pieniędzy (art. 421-bis Kodeksu Karnego).
Z drugiej strony, kardynał Becciu, Enrico Craso i Fabrizio Tirabassi zostali uniewinnieni w odniesieniu do innych zarzutów przestępstwa defraudacji, ponieważ Sekretariat Stanu nie miał już dostępu do tych środków po ich przeznaczeniu na subskrypcję udziałów w funduszu.
Enrico Craso został jednak uznany za winnego przestępstwa prania brudnych pieniędzy (art. 421-bis Kodeksu Karnego) związane z wykorzystaniem ponad 1 miliona euro, których zysk pochodził z przestępstwa przekupstwa między osobami prywatnymi w zmowie z Mincione.
Dodatkowo, Trybunał uznał Gianluigiego Torziego i Nicolę Squillace za winnych przestępstwa kwalifikowanego oszustwa (art. 413 włoskiego kodeksu karnego), a Torziego także za przestępstwo wymuszenia w zmowie z Fabrizio Tirabassim (art. 409 włoskiego kodeksu karnego) oraz za przestępstwo prania brudnych pieniędzy uzyskanych nielegalnie.
Jednak Torzi, Tirabassi, Craso i Mincione zostali uniewinnieni w związku z zarzutami dotyczącymi rzekomego zawyżenia ceny sprzedaży. Tirabassi został także uznany za winnego przestępstwa prania brudnych pieniędzy (art. 421-bis Kodeksu Karnego).
W odniesieniu do dwóch innych spraw objętych dochodzeniem, kardynał Becciu i Cecilia Marogna zostali uznani za winnych przestępstwa z art. 416-ter Kodeksu Karnego związanej z wypłatą ponad 570.000 euro na rzecz Marogny przez Sekretariat Stanu na podstawie nieprawdziwych informacji, że pieniądze miały służyć pomocy w uwolnieniu porwanej zakonnicy w Afryce.
Kardynał Becciu został także uznany za winnego przestępstwa defraudacji (art. 168 Kodeksu Karnego) związanego z dwiema wpłatami na konto prowadzone w imieniu Caritas Diecezji Ozieri o łącznej wartości 125.000 euro, które w rzeczywistości miały być przeznaczone dla spółdzielni SPES, której prezesem był jego brat Antonino Becciu. Choć ostateczne przeznaczenie tych środków było zgodne z prawem, Trybunał uznał, że ich wypłata przez Sekretariat Stanu była nielegalnym wykorzystaniem, stanowiąc przestępstwo defraudacji z naruszeniem art. 176 włoskiego kodeksu karnego.
Oskarżeni Raffaele Mincione, Gianluigi Torzi, Fabrizio Tirabassi, Giovanni Angelo Becciu, Nicola Squillace, Enrico Crasso, Tommaso Di Ruzza i Renè Brulhart zostali uniewinnieni od wszystkich pozostałych zarzutów. Ks. prał. Mauro Carlino również został uniewinniony od wszystkich przypisywanych mu przestępstw.
Ponadto sąd nakazał konfiskatę równowartości środków stanowiących przedmiot zarzutów przestępstw na łączną kwotę ponad 166.000.000 euro. Oskarżeni zostali także obowiązani solidarnie do zapłaty odszkodowań na rzecz stron cywilnych w łącznej kwocie ponad 200.000.000 euro. Obrońca kardynała Angelo Becciu, adw. Fabio Viglione, potwierdził niewinność swojego klienta i ogłosił plany odwołania od wyroku.