Zmiany, zmiany, zmiany. Nowi szefowie wywiadu i kontrwywiadu
Zmiany, zmiany, zmiany. Nowi szefowie wywiadu i kontrwywiadu
Nowym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) został gen. Jarosław Stróżyk. Służbą Wywiadu Wojskowego (SKW) pokieruje płk Dorota Kawecka.
Na konferencji prasowej we wtorek, poseł z partii KO, Cezary Tomczyk, który jednocześnie pełni funkcję wiceministra obrony narodowej, przedstawił informacje dotyczące zmian w wojskowych służbach specjalnych.
Wcześniej premier Donald Tusk opublikował wpis na swoich mediach społecznościowych, w którym napisał: “Czas na działanie. Nowi liderzy służb specjalnych, w tym CBA, przyjęcie budżetu, odwołanie Kurskiego z Waszyngtonu – to początek dnia. Długi dzień”.
No to zapinamy pasy. Nowi szefowie służb, w tym CBA, przyjęcie budżetu, odwołanie Kurskiego z Waszyngtonu – to na początek dnia. Długiego dnia.
— Donald Tusk (@donaldtusk) December 19, 2023
W ubiegłym tygodniu Donald Tusk zwrócił się do Kolegium Służb Specjalnych, Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych i prezydenta, aby wyrazili swoje opinie na temat odwołania szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Nadzór nad służbami specjalnymi w rządzie Donalda Tuska spoczywa na ministrze koordynatorze, Tomaszem Siemoniaku, oraz jego zastępcy, generału Radosławie Kujawie.
Według informacji portalu TVN24, większość decyzji personalnych dotyczących tajnych służb, zarówno wojskowych, jak i cywilnych, została już wcześniej podjęta. Tusk podczas swojego wystąpienia w Sejmie podkreślił, że ze względu na charakter tych spraw konieczna jest dyskrecja, ale obiecał, że decyzje będą masowe, szybkie i jednoznaczne.
Szef rządu wyznaczył także pierwsze zadanie nowym liderom służb, polegające na szybkim wejściu funkcjonariuszy do instytucji i spółek Skarbu Państwa, gdzie istniało ryzyko zniszczenia dokumentów i wydobywania środków publicznych.
W ubiegłym tygodniu odwołanie szefów pięciu tajnych służb otrzymało pozytywną opinię Kolegium Służb Specjalnych, a wcześniej również Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych. Wniosek Tuska poparło sześciu posłów, przeciwny był tylko Waldemar Andzel z partii PiS.