Kanada zakupiła samoloty patrolowe Boeinga
Kanada zakupiła samoloty patrolowe Boeinga
Producent odrzutowców z Quebecu Bombardier Inc. nie będzie kwestionować decyzji rządu federalnego o zastąpieniu starzejących się wojskowych samolotów patrolowych samolotami konkurencyjnego amerykańskiego Boeinga.
W zeszłym miesiącu rząd ogłosił, że kupi od Stanów Zjednoczonych co najmniej 14 samolotów obserwacyjnych Boeinga w ramach umowy z wyłącznym źródłem, mającej na celu stopniowe wycofywanie półwiecznej kanadyjskiej floty CP-140 Auroras, zamykając tym samym drzwi do przetargu Bombardierowi.
Minister obrony Bill Blair powiedział 30 listopada, że samolot Boeinga P-8A Poseidon, wyposażony w technologię polowania na łodzie podwodne i rakiety przeciwokrętowe, spełnia wszystkie potrzeby Sił Powietrznych. Stanowi to „jedyny dostępny wybór”, powiedział, biorąc pod uwagę, że alternatywa przygotowywana przez Bombardiera ma pojawić się na liniach produkcyjnych dopiero na początku lat trzydziestych XXI wieku.
W oświadczeniu Bombardier stwierdził, że pozostaje „głęboko rozczarowany”, że nie pozwolono mu na złożenie oferty w sprawie kontraktu, ale wstrzymuje się ze skargą sądową.
„Jesteśmy wdzięczni za duże zainteresowanie i zaufanie do możliwości Bombardier Defence ze strony Kanadyjczyków od wybrzeża do wybrzeża oraz ze strony polityków. Mając to na uwadze, Bombardier przyjmuje do wiadomości decyzję rządu Kanady i zamiast tego skupi się na budowaniu silniejszych i strategicznych relacji między utalentowanymi kobietami i mężczyznami z kanadyjskiego przemysłu lotniczego i obronnego a kanadyjskimi siłami zbrojnymi” – oznajmiła firma w poniedziałek wieczorem.
Oświadczenie zamyka ten etap kampanii promocyjnej prowadzonej przez dyrektora generalnego Bombardiera, Erica Martela, który argumentował, że jego samolot – obecnie będący prototypem – byłby tańszą i bardziej zaawansowaną technologicznie alternatywą wyprodukowaną w Kanadzie.
Na początku tego roku firma połączyła siły z kanadyjską filią amerykańskiej firmy General Dynamics Mission Systems na pokładzie samolotu patrolowego będącego zmodyfikowaną wersją biznesowego odrzutowca Global 6500 wyposażonego w sprzęt do wykrywania łodzi podwodnych. Global 6500 jest używany przez kilka sił zbrojnych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale jeszcze nie do patroli morskich.
Transakcja z Boeingiem będzie kosztować Ottawę łącznie 10,4 miliarda dolarów, a nowe samoloty mają wylądować w Kanadzie w latach 2026 i 2027.
Urzędnicy poinformowali, że Boeing zobowiązał się także do zapewnienia w Kanadzie działalności biznesowej i inwestycji o wartości 5,4 miliarda dolarów w ciągu 10 lat, co obejmuje korzystanie z krajowych dostawców i utworzenie 3000 miejsc pracy.
Blair powiedział, że Boeing Poseidon może pochwalić się „sprawdzonymi możliwościami i udokumentowanymi sukcesami”. Wszyscy pozostali członkowie sojuszu wywiadowczego Five Eyes – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia – a także Niemcy i Korea Południowa latają lub planują to zrobić. Fakt ten pozwala na „interoperacyjność” – płynniejszą koordynację misji i łatwiejszą wymianę części – twierdzą urzędnicy i eksperci.
Oprócz poszukiwania okrętów podwodnych, samoloty będą wykorzystywane do operacji poszukiwawczo-ratowniczych i patroli morskich.
Bombardier i Boeing starły się już wcześniej. W 2020 roku ten pierwszy sprzedał pozostałe udziały w programie odrzutowców A220, kończąc tym samym nieudaną próbę przejęcia duopolu samolotów komercyjnych Airbusa i Boeinga.
W 2018 roku amerykański panel branżowy orzekł, że Boeing nie poniósł żadnej szkody w wyniku konkurencji ze strony Bombardiera, pomimo twierdzeń amerykańskiego producenta samolotów, że jego północny rywal sprzedawał samoloty serii C liniom lotniczym Delta Air Lines po „absurdalnie” niskich cenach, korzystając jednocześnie z dotacji od władz federalnych i rządu Quebecu.
Niedawna decyzja rządu o pominięciu Bombardiera poprzez rezygnację z otwartego procesu zamówień stoi w sprzeczności z niedawnym posunięciem Canadian Commercial Corp., której zadaniem jest pomaganie krajowym firmom w ubieganiu się o kontrakty z rządami zagranicznymi, podpisała w zeszłym miesiącu protokół ustaleń w celu wsparcia możliwości eksportu samolotu Bombardier.
Na podst. Canadian Press