Kamiński i Wąsik skazani na więzienie. Stracą mandaty poselskie
Kamiński i Wąsik skazani na więzienie. Stracą mandaty poselskie
Sąd skazał byłego szefa CBA, koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz jego byłego zastępcę Macieja Wąsika na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności za działania w aferze gruntowej.
Wyrok został wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie, po powrocie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, której umorzenie zostało cofnięte przez Sąd Najwyższy po czerwcowym orzeczeniu. Cały proces odbywał się w trybie niejawnym.
Sprawę rozpatrywała trójka sędziów: Anna Bator-Ciesielska, Grzegorz Miśkiewicz i Mariusz Iwaszko. Wyrok został ogłoszony publicznie, jak podaje “Gazeta Wyborcza”.
Warto przypomnieć, że w marcu 2015 roku Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na trzy lata więzienia za działania przekraczające ich uprawnienia i nielegalne operacje CBA w związku z “aferą gruntową” z 2007 roku. Dwaj inni byli członkowie kierownictwa CBA zostali skazani na 2,5 roku więzienia. Jednak przed rozpatrzeniem apelacji przez Sąd Okręgowy w Warszawie, prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych w listopadzie 2015 roku.
W marcu 2016 roku Sąd Okręgowy, w związku z aktem łaski prezydenta, unieważnił wyrok Sądu Rejonowego i zakończył sprawę. Jednak sprawa trafiła do Sądu Najwyższego z powodu kasacji wniesionej przez oskarżycieli posiłkowych.
Siedmioosobowy skład Sądu Najwyższego w maju 2017 roku orzekł, że ułaskawienie przed prawomocnym skazaniem nie ma skutków prawnych. To orzeczenie ma zastosowanie do wszystkich sądów w Polsce.
Postępowanie kasacyjne przed Sądem Najwyższym zostało zawieszone w sierpniu 2017 roku, gdy Trybunał Konstytucyjny wszczął spór kompetencyjny w sprawie interpretacji prawa łaski przez prezydenta.
W lutym tego roku Sąd Najwyższy podjął samodzielnie sprawę ułaskawienia ministra Kamińskiego i ministra Wąsika, w związku z kontrowersjami dotyczącymi kompetencji prezydenta i Sądu Najwyższego w tej kwestii.
2 czerwca Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję w sporze kompetencyjnym między prezydentem a Sądem Najwyższym w zakresie prawa łaski, w kontekście sprawy Kamińskiego i Wąsika. Prezes TK Julia Przyłębska stwierdziła, że prawo łaski jest wyłączną prerogatywą prezydenta, a Sąd Najwyższy nie ma uprawnień do kontroli kompetencji głowy państwa w tej sprawie. Większość sędziów TK poparła to stanowisko, choć sędziowie Piotr Pszczółkowski i Michał Warciński wyrazili odmienne zdanie.
Prawdopodobnie do wieczora będą dostępne dalsze informacje.