Stwierdzenie nabycia spadku w Polsce – przed sądem czy u notariusza?
Stwierdzenie nabycia spadku w Polsce – przed sądem czy u notariusza?
z Warszawy pisze radca prawny Małgorzata Milewska – Kita
Kontynuujemy cykl publikacji, dotyczących postępowań przed sądami i urzędami w Kraju. Jednocześnie oferujemy wyjątkowe rozwiązanie dla Polonii kanadyjskiej – możecie Państwo uzyskać informacje o bieżących zmianach przepisów w sprawach spadkowych i nieruchomości, kierując zapytania na adres e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com
Do rozporządzania majątkiem spadkowym, położonym w Polsce wymagane jest uzyskanie, odmiennie niż w Kanadzie, postanowienia sądu polskiego o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.
Kiedy możliwe jest sporządzenie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia i uniknięcie długotrwałej często procedury sądowej? NOTARIALNY AKT POŚWIADCZENIA DZIEDZICZENIA Uzyskanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, sporządzonego przed notariuszem w Polsce jest bardzo wygodnym i szybkim rozwiązaniem, albowiem wymaga tylko jednorazowej wizyty spadkobierców w kancelarii notarialnej w Polsce. Tego samego dnia notariusz wydaje spadkobiercom akt notarialny poświadczenia dziedziczenia. Procedura ta jest niezmiernie szybka i prosta, jednakże obwarowana jest dwoma warunkami: osoba zmarła musi przed śmiercią zamieszkiwać w Polsce a ponadto, do uzyskania notarialnego poświadczenia dziedziczenia niezbędne jest jednoczesne, osobiste stawiennictwo wszystkich spadkobierców tak ustawowych, jak i testamentowych przed notariuszem w Polsce.
Nie ma w tym przypadku możliwości, aby którykolwiek ze spadkobierców był reprezentowany przez pełnomocnika. Tak w przypadku, gdy spadkodawca zamieszkiwał przed śmiercią poza granicami Kraju, jak i w przypadku, spadkobierców zamieszkałych za granicą, gdzie jednoczesne ich stawiennictwo przed notariuszem w Polsce jest znacznie utrudnione, jedyną opcją pozostaje uzyskanie na drodze sądowej Postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. SĄDOWE STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU. Ta opcja jest tańsza, natomiast jej wadą jest długotrwałość, w szczególności w sądach właściwych dla dużych miast. Sądem właściwym dla spraw spadkowych jest sąd rejonowy, w okręgu którego zmarły miał ostatnie miejsce zamieszkania, a w przypadku, gdy zmarły zamieszkiwał za granicą sąd rejonowy, w okręgu którego znajduje się znaczna część majątku spadkowego.
W przypadku drogi sądowej z udziałem spadkobierców, zamieszkałych w Kanadzie, nie ma potrzeby ich przyjazdu do Polski, albowiem mogą być oni reprezentowani przed sądem polskim przez pełnomocnika. Dodatkowo, dla złożenia przez spadkobiercę przed sądem tak zwanego zapewniania spadkowego, możliwe jest zdalne połączenie się z Sądem w terminie posiedzenia sądowego, przy użyciu komputera lub telefonu (z Internetem). WYMAGANE DOKUMENTY Zarówno do uzyskania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, jak i sądowego stwierdzenia nabycia spadku, wymagane są następujące dokumenty: akt zgonu spadkodawcy, akt małżeństwa spadkodawcy, akty urodzenia dzieci, w przypadku zmiany nazwiska przez kobiety – akty małżeństwa, wydruk z księgi wieczystej nieruchomości spadkowej, położonej w Polsce. W przypadku dziedziczenia testamentowego, konieczne jest także przedłożenie oryginału testamentu, ewentualnie także testamentów wcześniejszych, jeżeli zostały sporządzone. Wszystkie akty stanu cywilnego i dokumenty urzędowe, sporządzone w Kanadzie, jak również testamenty notarialne tam sporządzone wymagają od dnia 11 stycznia 2024 r. uzyskania „Apostille” w biurze Official Documents Services, 222 Jarvis St., Toronto, tel. 416 325 8416. Dokumenty sporządzone w języku angielskim wymagają tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego, licencjonowanego w Polsce bądź też przez tłumacza miejscowego, wskazanego przez Konsulat RP. W szczególności w sprawach spadkowych, gdzie brak jest współdziałania spadkobierców, warto zasięgnąć porady prawnej Artykuł nie stanowi porady prawnej.
Autorem jest radca prawny Małgorzata Milewska-Kita z Kancelarii Prawnej w Warszawie. Artykuł ten nie stanowi porady prawnej. Zapraszamy do korzystania z usług Kancelarii tel. +11 48 22 518 77 78, e-mail: m.milewska.kancelaria@gmail.com Radca prawny Małgorzata Milewska-Kita od ponad 12 lat służy pomocą prawną Polonii kanadyjskiej w sprawach spadkowych, nieruchomości, sądowych i innych na terenie całej Polski.