Świat szykuje się do wojny
Świat szykuje się do wojny
Sprzedaż amerykańskiej broni za granicę mocno wzrosła w 2023 roku osiągając rekordową sumę 238 miliardów dolarów. Wzmożony popyt to skutek inwazji na Ukrainę i możliwości wybuchu wojny Rosja – NATO.
Według informacji podanych przez Departament Stanu, rząd Stanów Zjednoczonych bezpośrednio negocjował umowy sprzedaży broni o wartości 81 miliardów dolarów. To oznacza znaczący wzrost o 56 procent w porównaniu do roku 2022. Pozostałe transakcje bronią były prowadzone przez amerykańskie firmy obronne z innymi krajami.
Polska, sąsiadująca z Ukrainą i obecnie rozbudowująca swoje siły zbrojne, dokonała jednych z największych zakupów. Nabyła helikoptery Apache za 12 miliardów dolarów, wydała także 10 miliardów dolarów na systemy rakiet artyleryjskich o wysokiej mobilności (Himars) i 3,75 miliarda dolarów na czołgi M1A1 Abrams. Dodatkowo Polska przeznaczyła 4 miliardy dolarów na zintegrowane systemy dowodzenia w dziedzinie obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Premier Donald Tusk zapowiedział kontynuację programu modernizacji wojskowej poprzedniego rządu, mającego na celu uczynienie Polski “najpotężniejszą siłą lądową w Europie”.
Niemcy natomiast wydały 8,5 miliarda dolarów na zakup helikopterów Chinook, Bułgaria zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w pojazdy opancerzone Stryker, a Norwegia nabyła wielozadaniowe helikoptery o wartości 1 miliarda dolarów. Czechy zakupiły od Amerykanów odrzutowce F-35 i amunicję za 5,6 miliarda dolarów.
Szef biura ds. transferu broni w departamencie zaznacza, że sprzedaż broni wzrosła również w wyniku zainteresowania krajów, które zaczynają się dystansować od Rosji, która była drugim co do wielkości dostawcą broni obok USA przez wiele lat. Niewątpliwie rosyjski przemysł obronny osłabł” – podkreśla Mira Resnick z Biura ds. Polityczno-Wojskowych w rozmowie z Politico.
Administracja prezydenta Joe Bidena jest przekonana, że amerykańskie wsparcie dla Ukrainy przyczynia się do wzrostu krajowej gospodarki poprzez eksport broni. Niemniej jednak, amerykańscy legislatorzy zdają się być coraz bardziej skłonni do zakończenia bezpośredniego wsparcia dla Ukrainy, a wielu przedstawicieli Partii Republikańskiej postuluje powiązanie pomocy z rewizją amerykańskiej polityki imigracyjnej.
Poza Europą, raport o handlu bronią pokazuje, że Korea Południowa wydała 5 miliardów dolarów na odrzutowce F-35, a Australia zainwestowała 6,3 miliarda dolarów w samoloty C130J-30 Super Hercules. Japonia podpisała kontrakt o wartości 1 miliarda dolarów z USA na zakup samolotu obserwacyjnego E-2D Hawkeye.
Wojna już w tym roku?
NATO może potajemnie przygotowywać siły do pełnej gotowości bojowej w obliczu zagrożenia rosyjskim atakiem na państwa członkowskie sojuszu. Tak uważa ukraiński ekspert wojskowy Iwan Kyryczewski. Wskazał, że największe w ostatnich latach ćwiczenia NATO Steadfast Defender są bardzo podobne do ćwiczeń ukraińskiej armii sprzed rosyjskiej inwazji.
– Te ćwiczenia są podobne do naszych ćwiczeń z 2022 r., które, sądząc po wszystkim, były ostatnim i bardzo udanym etapem tajnych przygotowań mobilizacyjnych do wojny na pełną skalę. Sama Wielka Brytania wykorzystuje 40 procent wszystkich swoich sił lądowych. To nie jest tylko szkolenie w zakresie wyciągania wniosków. Oni wdrożą wnioski, które wyciągnęli wcześniej – powiedział Kyryczewski.
Według niego, europejskie stolice przygotowują się tego lata do rosyjskiego ataku lądowego na państwa NATO. Wyjaśnił także, jak takie przygotowania do rosyjskiej ofensywy mogą wpłynąć na Ukrainę.
– Wyglądamy na czołowego obrońcę Europy, powinniśmy być wyłącznymi odbiorcami środków. Niezależnie od tego, co się okaże, podczas gdy NATO będzie wzmacniać swoje zdolności obronne, nasze możliwości w zakresie pomocy wojskowo-technicznej nie zostaną wyczerpane – wyjaśnił ekspert.
Dziennikarze niemieckiego “Bilda” jako pierwsi opublikowali informację o możliwej wojnie pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską. Odnosząc się do tajnych materiałów Bundeswehry, wskazano możliwy scenariusz, zgodnie z którym Federacja Rosyjska rozpocznie przygotowania do ataku na Sojusz w 2024 roku. A działania wojenne “nieuchronnie” rozpoczną się w 2025 roku.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że państwa członkowskie NATO powinny przygotować się na możliwą inwazję rosyjską.
Z kolei “Washington Post” ostrzega, że Kreml jest pełen optymizmu i pewności, że uda mu się skutecznie stawić czoła Zachodowi, po zacieśnieniu stosunków gospodarczych i dyplomatycznych z Chinami i krajami Globalnego Południa.
Pentagon dostarczy Ukrainie bomby, których nie ma nawet armia USA
Choć władze amerykańskie wciąż nie uzgodniły nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, to rok temu zdecydowano o dostarczeniu Kijowowi eksperymentalnych pocisków. Realizacją tego projektu zajmuje się bezpośrednio producent – amerykański Boeing, który opracował tę amunicję wspólnie z szwedzkim Saabem.
Według źródeł, na które powołuje się Politico, 31 stycznia Ukraińcy mają oficjalnie otrzymać pierwszą partię pocisków GLSDB. Zdaniem strony amerykańskiej broń ta “znacząco zwiększy potencjał Ukrainy” i zapewni jej możliwość atakowania odległych celów.
Waszyngton ogłosił pakiet pomocowy dla Ukrainy zawierający GLSDB w lutym 2023 r. Pociski te nie są jeszcze na wyposażeniu armii USA i Pentagon musiał zatwierdzić ich użycie przed dostawą. Jak podają źródła Politico, testy tej broni przeprowadzone w zeszłym roku zakończyły się sukcesem.
Jak działa nowa broń Pentagonu?
GLSDB to pocisk precyzyjny o napędzie rakietowym wystrzeliwany z ziemi, powstały z połączenia napędu standardowych pocisków kalibru 227 mm używanych przez systemy takie jak M142 HIMARS/M270 MLRS z bombą precyzyjną GBU-39. Pocisk po wystrzeleniu i zużyciu się silnika rakietowego, szybuje i pokonuje dalszy dystans, co wydłuża jego zasięg rażenia do 150 km.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych rakiet, które są wykorzystywane w systemach wielokrotnego startu (MLRS) i lecą po trajektorii balistycznej, GLSDB może szybować z wysokości w dowolnym kierunku, w tym w kierunku przeciwnym do kierunku wystrzału.
Rzecznik Pentagonu Pat Ryder odmówił dziennikarzom Politico komentarza na temat terminu dostawy tych pocisków dla armii ukraińskiej ze względów bezpieczeństwa.
Ukraina będzie pierwszym krajem, który użyje GLSDB na polu bitwy.