Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona
Choroby zwyrodnieniowe to grupa chorób poważnych, gdzie leczenie jest skomplikowane i rokowanie zwykle ostrożne lub nie pewne.
Jednocześnie zwykle się tak składa, że możliwości leczenia tych chorób na dzisiejszym etapie wiedzy medycznej nie są zbyt szerokie i urozmaicone.
Stosowanie więc w tych przypadkach zasad i metod naturalnej ochrony zdrowia, zarówno w profilaktyce jak i terapii nabiera bardzo ważnego znaczenia. Choroby zwyrodnieniowe, o działaniu degeneracyjnym na poszczególne narządy i układy to choroby nowotworowe, marskość różnych narządów i cała masa objawów innych chorób, które poprzez trwałe uszkodzenie witalnej funkcji pewnych organów dla organizmu, powodują tym samym często anatomiczne zmiany w fizjologicznej, prawidłowej czynności określonych struktur. Czynniki przyczynowe nie są najczęściej znane.
Do częstych chorób ośrodkowego układu nerwowego (bo dotyczącej ponad 1% populacji)należy choroba Parkinsona. Istotą choroby są zmiany morfologiczne i biochemiczne, prowadzące do obniżenia zawartości dopaminy w mózgu (substancji pełniącej rolę przekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym). Jakkolwiek bezpośrednia przyczyna tej choroby nie jest znana, to znanych jest wiele czynników zwiększonego ryzyka przy rozwijaniu się tego schorzenia.
Ustalono na podstawie objawów choroby, iż dochodzi do poważnego zachwiania równowagi w poziomie wspomnianej wyżej dopaminy i acetylocholiny w mózgu. Naukowcy stwierdzili niski poziom dopaminy w pewnych rejonach mózgu w przypadku tej choroby. Dopamina spełnia rolę przenośnika informacji nerwowych z jednej komórki nerwowej do drugiej. W momencie gdy mózg nie jest w stanie produkować wystarczająco dużo dopaminy dochodzi do choroby Parkinsona.
Wydawałoby się, że nic prostszego jak dostarczyć organizmowi brakujący związek chemiczny i problem będzie raz na zawsze rozwiązany. Lekiem najczęściej używanym w leczeniu tej choroby jest Levodopa, jest to środek, który musi być podawany w zestawieniu z innymi, a jednocześnie sam z siebie wywołuje bardzo poważne objawy uboczne jak między innymi różne paranoje i halucynacje. Spożywanie produktów białkowych podczas leczenia dopaminą niweluje jej działanie lecznicze, dlatego też wszelkie białko powinno być spożywane wieczorem, zaś lek zażywany rano.
Objawami choroby Parkinsona są: wzmożone napięcie mięśniowe, drżenie spoczynkowe (spostrzegane w kończynach w czasie ich spoczynku), spowolnienie ruchowe, ubóstwo mimiki, zgięciowa postawa ciała, chód drobnymi kroczkami. Choroba ta występuje między 50 i 60 rokiem życia i obejmuje więcej mężczyzn niż kobiety, w proporcjach 3 : 2
Objawy choroby rozwijają się powoli i w różnej kolejności. Często pierwszym objawem jest lekkie drżenie jednej ręki, które ustępuje podczas ruchu lub snu. Później drżenie obejmuje inne części ciała, szczególnie ręce, nogi oraz dolną szczękę (żuchwę). Poruszanie staje się utrudnionym i często sprawiającym ból. Utrzymanie równowagi bywa utrudnione. Usta są często półprzymknięte, występuje ślinotok, połykanie może być utrudnione. Mowa staje się niewyraźna. Charakterystyczne jest bezwiedne pocieranie palca wskazującego i kciuka przez chorego.
Choroba Parkinsona była opisana i odkryta ponad sto lat temu, ale mimo to do dzisiaj jej bezpośrednia przyczyna nie jest znana. Wiadomo, iż czynniki genetyczne przyczyniają się do degeneracji komórek mózgu, czego efektem jest upośledzona produkcja acetylocholiny i dopaminy. Brak lub niedobór tych związków chemicznych powoduje brak kontroli pracy mięśni. Ponieważ wiadomo, jak bardzo wrażliwym jest mózg na działanie toksyn i trujących związków chemicznych – obecność tych elementów uszkadzających odgrywa częstokroć bardzo ważną rolę w powstawaniu tej choroby.
Podobne objawy do choroby Parkinsona występują przy różnych zatruciach metalami ciężkimi, alkoholem, tlenkiem węgla lub przy zapaleniu opon mózgowych. Grupę tych objawów nazywa się parkinsonizmem. Ustalono również, że nadmiar zakumulowanego w organiźmie manganezu lub żelaza znaleziono u ludzi chorych na chorobę Parkinsona. Raz więc jeszcze mamy dowód, że niefrasobliwie zażywany nadmiar witamin lub minerałów nie jest nigdy wskazany, a mimo to jest tak często stosowany przez najróżniejszych „konsultantów żywieniowo-zdrowotnych”. Kilka tygodni temu rozmawiałem z osobą ciężko chorą na inną chorobę, u której wystąpiła gwałtowna żółtaczka, okazało się, że ta chora zażywała dziennie około 450 kapsułek i tabletek suplementów, w mega ilościach i często nawzajem się zwalczających lub niwelujących. Oszczędzę oczywistych komentarzy. Niemniej, inaczej zareagowała na to wątroba, odmawiając po prostu swojej roli odtruwającej w zdrowym czy chorym organiźmie. Hasło „ weź zdrowie w swoje ręce” może mieć także wymiar tragiczny, bo właściwa profilaktyka i naturalne leczenie wymagają odpowiedniej wiedzy i przygotowania.
Wracając do omawianej dzisiaj choroby należy pamiętać, że niewłaściwe odżywianie jest zapewne jedną z ważniejszych przyczyn jej powstawania. Dieta bogata w nadmiar białka, a szczególnie mięsa zaostrza wyraźnie objawy choroby Parkinsona, uniemożliwiając właściwe przyswajanie i zużycie witaminy B-6, która pomaga w zaburzeniach pracy mózgu.
Zalecana być powinna dieta niskobiałkowa. Pamiętać należy by nie dopuścić do niedoborów kwasu foliowego, magnezu, tryptofanu i tyrosyny będących prekursorami neurotransmiterów. Siedemdziesiąt pięć procent powinno stanowić w miarę surowe pożywienie bogate w enzymy trawienne, takie jak jarzyny, owoce, ziarna i orzechy. Ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości antyoksydantów, które pomogą w neutralizacji wolnych rodników, niszczących podstawowe struktury komórkowe. Fasola Fava zawiera dużo włókna i składnika dopa, który jest prekursorem dopaminy. Należy postępować ostrożnie ze spożywaniem karczochów, które bogate są w manganez. Dodatki omega-6 kwasów tłuszczowych, kwasu linoleinowego oraz witaminy B-6 spełniają ważną rolę w leczeniu uzupełniającym. Jako suplementów w odpowiednich dawkach należy stosować: wapno i magnez, lecytynę, cholinę, GABA (gamma-amino butyric acid), glutaminę, tyrosinę, witaminy z grupy B (3,6,12), witaminę C i E. Chorzy zażywający preparat levadopa powinni w ograniczonej ilości spożywać banany, ryby, wołowinę, płatki owsiane, ziemniaki i produkty zbożowe.
Szczególnie skutecznie w procesie oczyszczania krwi, wątroby i limfy z toksyn, metali ciężkich i wszelkich ubocznych skutków, wywołanych stosowaniem różnych leków, jest mieszanka ziołowa, do zaparzania i stosowania periodycznie raz na kwartał, a dostępna pod nazwą ESH Formulation. Wskazana jest ona jako niezbędny element przy oczyszczaniu organizmu w wielu chorobach degenaracyjnych, w tym również w chorobie Parkinsona, zarówno w jej leczeniu jak i profilaktyce.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.