Sytuacja w kraju budzi u Polaków irytację oraz strach
Sytuacja w kraju budzi u Polaków irytację oraz strach
Zdenerwowanie, irytacja, zniecierpliwienie – to najczęściej wymieniane przez Polaków emocje, gdy zapytano ich o to, jak odbierają obecną sytuację w kraju.
Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o to, jakie emocje towarzyszą im w obliczu aktualnej sytuacji w Polsce. Respondenci mieli do wyboru 15 różnych uczuć, a wyniki badania nie są optymistyczne dla obecnych rządzących.
Najczęściej wymieniane emocje to “zdenerwowanie, irytacja i zniecierpliwienie”, które odczuwa 42 proc. badanych. Kolejne to “strach, niepokój, obawy i lęk” (40 proc.) oraz “wstyd i zażenowanie” (36 proc.).
31 proc. osób przyznało się do “bezradności i bezsilności”, a “złość, wściekłość, gniew” to uczucia 26 proc. ankietowanych. Następnie pojawiają się “przygnębienie, smutek, żal” (22 proc.) oraz “znużenie” (21 proc.). Dopiero na ósmym miejscu jest emocja neutralna – “zdziwienie”, które wybrało 25 proc. respondentów.
Radość i szczęście odczuwa jedynie 18 proc. badanych, a ulgę i odprężenie – 16 proc. Jednak negatywne emocje także są obecne: odrazę wyraziło 15 proc. uczestników badania, a upokorzenie – 9 proc.
Zdenerwowanie (42%), lęk (40%), wstyd (36%), bezradność (31%), złość (26%).
Pycha kroczy przed upadkiem. To są emocje związane z bieżącą sytuacją w Polsce (CBOS).
Wyniki działalności rządu premiera Donalda Tuska od czasu objęcia przezeń władzy?
40% ocenia dobrze
42% źle… pic.twitter.com/YAxipLBLhW— Norbert Maliszewski (@nmaliszewski) February 1, 2024
Okazuje się, że odczuwane emocje różnią się w zależności od preferencji politycznych respondentów.
CBOS przeprowadził również badanie w kontekście powołania rządu Donalda Tuska. Wyniki pokazują, że 37 proc. badanych odczuwa lęk i obawy przed tym, że sytuacja się pogorszy. Jednak w historii III RP tylko premier Jan Olszewski miał jeszcze wyższy odsetek lęku związany z jego rządzeniem, wynoszący aż 41 proc.
Interesujące jest, że 37 proc. ankietowanych odczuwało lęk w związku z objęciem urzędu premiera przez Donalda Tuska w 2011 roku, podobnie jak w przypadku Beaty Szydło, która została premierem w 2015 roku.
W kontekście zmiany władzy po 15 października 2023 roku, 40 proc. badanych wyraziło nadzieję i wiarę, że sytuacja się poprawi. Jednak w momencie, kiedy Donald Tusk został premierem po raz pierwszy w 2007 roku, odsetek ten wynosił znacznie więcej – 59 proc.
Reakcje społeczne na powołanie nowego rządu. pic.twitter.com/RHANetqI2v
— CBOS (@CBOS_Info) January 31, 2024