MSZ szykuje się do wymiany ambasadorów
MSZ szykuje się do wymiany ambasadorów
MSZ zamierza dokonać zmian na stanowiskach ambasadorów RP. Łącznie z placówkami może się pożegnać nawet 60 polskich dyplomatów.
W kwestii obsady placówek dyplomatycznych, rząd pod kierownictwem premiera Donalda Tuska musi osiągnąć porozumienie z prezydentem Andrzejem Dudą, ponieważ to on ma prawo nominować ambasadorów RP. Według informacji przekazanej przez źródło “Gazety Wyborczej”, na liście preferowanych kandydatów przez Andrzeja Dudę znajduje się czterech “nietykalnych” dyplomatów, którzy towarzyszyli prezydentowi od dawna. Duda wyraził życzenie, aby nie zmieniać ich placówek. Są to: Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Paweł Soloch, ambasador RP w Rumunii, oraz Jakub Kumoch, ambasador RP w Chinach. Natomiast Marek Magierowski, były dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta, straci stanowisko ambasadora w Waszyngtonie, ale otrzyma inne, “mniej znaczące” stanowisko.
Zmiany w obsadzie placówek dyplomatycznych miałyby przebiegać w sposób cywilizowany, dając ambasadorom czas na przygotowanie się do powrotu do kraju – jak podkreśla źródło “GW”. W niektórych przypadkach zmiany prawdopodobnie nastąpią latem, podczas gdy w innych miejscach mogą być przeprowadzone szybciej, na przykład w ambasadzie RP w Berlinie. “Wyborcza” zauważa, że na zwolnione stanowiska głównie zostaną powołani zawodowi dyplomaci, zwłaszcza ci, którzy zostali odsunięci na boczny tor za rządów PiS.
W połowie grudnia ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że dotychczasowy Stały Przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś, został “wezwany do kraju” i “zwolniony z obowiązku świadczenia pracy”. Rzecznik prasowy MSZ, Paweł Wroński, poinformował, że minister Radosław Sikorski złożył wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Piotra Serafina na stanowisko Stałego Przedstawiciela RP przy UE. Serafin był szefem gabinetu ówczesnego przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska, w latach 2014–2019. Wcześniej, w latach 2012–2014, pełnił funkcję sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przez lata 1999–2010 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.