Naukowcy – zamykanie szkół podczas pandemii nie było konieczne
Naukowcy – zamykanie szkół podczas pandemii nie było konieczne
Naukowcy z Uniwersytetu McMaster dokonali „obszernego” przeglądu sytuacji w szkołach i przedszkolach związanej z pandemią COVID-19. W świetle ich badań okazuje się, że miejsca te nie były znaczącym źródłem przenoszenia wirusa, gdy stosowano środki zapobiegania infekcjom i ich kontroli.
Raport z badań został opublikowany w czwartek w The Lancet Child and Adolescent Health i podaje ponad 34 tysiące źródeł, w tym baz danych, stron internetowych i badań, dotyczących przenoszenia wirusa w placówkach opieki nad dziećmi i szkołach na całym świecie.
Wyniki przeglądu wydają się poddawać w wątpliwość konieczność powtarzających się przerw w nauczaniu stacjonarnym podczas pandemii.
W Ontario szkoły były zamknięte przez co najmniej 135 dni aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19. Powodowało to zakłócenia w nauce w trzech kolejnych latach szkolnych.
– Odkryliśmy, że po początkowym zamknięciu, kiedy wszystko było zamknięte, szkoły nie wydawały się mieć dużego wpływu na przenoszenie infekcji na poziomie społeczności, gdy wprowadzono środki kontroli zapobiegania infekcjom – powiedziała Sarah Neil-Sztramko, adiunkt na uniwersytecie.
Przegląd, który w ciągu ostatnich dwóch lat był aktualizowany 18 razy, rozpoczęto w odpowiedzi na potrzebę „terminowego i aktualnego dostępu do dowodów naukowych, które ułatwiłyby podejmowanie decyzji” – twierdzą autorzy.
„W kilku przeglądach opisano rolę szkół i przedszkoli w przenoszeniu wirusa COVID-19 na podstawie rosnącej liczby badań; ogólne wnioski były mieszane, a recenzje te szybko stały się nieaktualne w miarę pojawiania się nowych dowodów, często wyższej jakości” – napisali autorzy.
„Celem tego żywego, szybkiego przeglądu była ciągła identyfikacja, ocena i podsumowanie pojawiających się dowodów naukowych dotyczących ryzyka przeniesienia COVID-19 wśród dzieci i dorosłych w szkołach i przedszkolach, wpływu środków zapobiegania i kontroli infekcji (IPAC) na transmisję wirusa COVID-19 w szkołach i przedszkolach oraz wpływ otwierania szkół i przedszkoli na transmisję na poziomie społeczności.
Przegląd wykazał, że zakładanie masek, szczepienia i zasady „test-to-stay”, były najlepszymi metodami ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19 w szkołach i przedszkolach.
Skuteczność strategii takich jak obowiązkowa kwarantanna, kohorta i hybrydowe nauczanie jest niepewna i mogła mieć „niewielki lub żaden wpływ w przenoszeniu wirusa” – dodali autorzy.
– Ważne jest, aby zrozumieć, jakie środki ograniczają przenoszenie wirusa, aby szkoły mogły pozostać otwarte tak długo, jak to możliwe, biorąc pod uwagę negatywne skutki, jakie wykryto w czasie pandemii Covid-19, kiedy były zamknięte – powiedziała Neil-Sztramko.
Nauka zdalna jak zauważono w przeglądzie, wiązała się ze zwiększonymi dysproporcjami w poziomie wykształcenia, zwłaszcza w przypadku rodzin o niskich dochodach i rodzin zamieszkujących odległe obszary o ograniczonym dostępie do technologii i zasobów.
„Zamknięcie szkół ograniczyło także możliwości uczniów w kontaktach z rówieśnikami, co, jak wykazano, ma niekorzystny wpływ na ich rozwój społeczny i emocjonalny” – czytamy w recenzji – „Dodatkowo strach, stres i izolacja spowodowane pandemią przyczyniły się do znacznego wzrostu samotności, lęku, depresji i innych problemów psychicznych”.
Naukowcy stwierdzili, że przegląd zapewnia „mocne i oparte na faktach podstawy”, jak postępować w przyszłości ze znaczącymi epidemiami innych wariantów choroby zakaźnej.
– Gdyby miała nastąpić kolejna fala epidemi, podczas której nasilałaby się transmisja społeczna i obciążała system opieki zdrowotnej, strategie takie jak maskowanie i szczepienia skutecznie zwalczają przenoszenie wirusa, dzięki czemu szkoły mogą pozostać otwarte – powiedziała Neil-Sztramko.
Na podst. CTV News