Justin Trudeau w Warszawie z fatalną wpadką
Justin Trudeau w Warszawie z fatalną wpadką
Po pobycie w Kijowie, premier Kanady Justin Trudeau przyjechał do Warszawy, gdzie spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem.
Po zakończonym spotkaniu polityków odbyła się konferencja prasowa.
– Współpracowaliśmy bardzo intensywnie. Kiedy byłem szefem Rady Europejskiej, tematy były podobne, ale mniej dramatyczne. Pracowaliśmy w tym samym duchu w sprawach Ukrainy i Rosji. Wtedy wojna była, (ale) wydawało się, pod kontrolą – mówił Donald Tusk o współpracy z premierem Kanady.
– Z satysfakcją mogę powiedzieć dziś, że Kanada i Polska prezentują dziś identyczne stanowisko, jeśli chodzi o te najważniejsze kwestie polityczne, myślę głównie o napaści Rosji na Ukrainę i przyszłości naszego regionu – zaznaczył.
Jak przekazał premier Tusk, rozmowa z Justinem Trudeau dotyczyła m.in. aktywów rosyjskich, w tym Banku Centralnego.
– Będziemy pracowali z panem premierem i naszymi przyjaciółmi na świecie, by zapadły decyzje o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy i przeciw agresji rosyjskiej – mówił, dodając, że mowa o 300 miliardach dolarów.
Nawiązując do protestów rolników w Polsce premier Tusk stwierdził: – Dziękuję za zrozumienie innych kontekstów u nas w regionie. Przypomniałeś mi swoje doświadczenia ze strajków rolników i truckerów w Kanadzie. Był to dość dramatyczny moment najnowszej historii Kanady – powiedział Tusk do Trudeau. – Dziękuję za zrozumienie polskich rolników, to nie jest prosta sprawa – dodał.
Premier Kanady natomiast przyznał, że cieszy się z wyniku „tych wszystkich rozmów, ponieważ mamy te same opinie odnośnie Ukrainy, odnośnie tego, co dla nas wspólne”.
– Jestem prawdziwym przyjacielem Ukrainy, wspólnie wspieramy ten kraj w walce przeciwko inwazji rosyjskiej – powiedział.
Trudeau podziękował za przyjęcie w Polsce kanadyjskich żołnierzy oraz za to, że ukraińscy żołnierze mogli tu przechodzić szkolenia. Podkreślił, że polskie siły zbrojne wspierały też siły kanadyjskie w ramach grupy bojowej obecnej na Łotwie.
– Wspieramy wspólnie Ukrainę na drodze do obrony wolności, kultury, języka, wartości demokratycznych i praworządności (…) Wspieramy niezachwianie wszystkich Ukraińców walczących za wolność nas wszystkich – powiedział Justin Trudeau – Będziemy w dalszym ciągu dbali o to, aby kobiety i mężczyźni Kanadyjskich Sił Zbrojnych, a także ludzie na całym świecie, nasi sojusznicy, którzy na nich polegają, nadal otrzymywali sprzęt i wsparcie, którego potrzebują.
Premierzy w trakcie konferencji prasowej zostali zapytani o kwestię zwiększania nakładów na obronność.
– Jest drugi Donald, który specjalizuje się w napominaniu państw, że powinny wypełnić obowiązek 2 procent (PKB), jeśli chodzi o wydatki na NATO, ja go nie zastąpię, nie mam takiej siły perswazji – mówił Donald Tusk, nawiązując do słów Donalda Trumpa, prawdopodobnego kandydata Republikanów na prezydenta USA.
– Kanada jest siódmym co do wielkości krajem, który wnosi wkład w obronę spośród wszystkich 31 sojuszników NATO – powiedział Trudeau zauważając, że jego liberalny rząd zaangażował się już w budowę nowej floty zaawansowanych technologicznie myśliwców stealth i modernizację wspólnego dowództwa kanadyjsko-amerykańskiego znanego jako Norad.
Podczas konferencji prasowej Trudeau zaliczył fatalną wpadkę – powiedział:
– Wspieramy niezachwianie wszystkich Ukraińców walczących za wolność nas wszystkich. Musimy zrobić wszystko, ponieważ wiemy, że Rosja musi wygrać tę wojnę – natychmiast się poprawiając, że chodzi o wygraną Ukrainy.
Wpadkę skomentowała rzecznik MSZ Rosji Maria Zacharowa. “Justin, dziękuję za wsparcie. Wygramy, obiecujemy. Ale nie przypisuj sobie naszego zwycięstwa bez skruchy” – napisała na Telegramie.
Obaj przywódcy przyznali, że w innych częściach świata, w tym w Europie, są tacy, których gotowość do wspierania Ukrainy grozi osłabnięciem i którzy stoją na drodze jednolitego frontu.
W poniedziałek węgierski parlament ma wyrazić zgodę na wejście Szwecji do NATO. Budapeszt to ostatnia stolica Sojuszu, która nie dopełniła jeszcze tej formalności. Premierzy Polski i Kanady zostali zapytani, czy nie są „zirytowani” postawą premiera Węgier Viktora Orbana, który „wiecznie wszystko blokuje”.
– Między innymi o tej sytuacji rozmawialiśmy podczas spotkania w cztery oczy. Potrzebna jest pełna solidarność Zachodu we wsparciu dla Ukrainy – mówił Donald Tusk.
Jak dodał szef rządu RP, „co do Viktora Orbana i jego rządu, bo nie do Węgrów, ja już powiedziałem wszystko, więcej niż powinienem”.
– Jutro (we wtorek – red.) na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej powiem mu to prosto w twarz. Nie może być miejsca w NATO i UE na jakiekolwiek wątpliwości, jeśli chodzi o wojnę rosyjsko-ukraińską – zaznaczył.
– Jeśli ktoś jest członkiem NATO i UE z definicji musi wspierać Ukrainę. Kto tego nie rozumie, to de facto stawia się poza naszymi wspólnotami. Tutaj nie może być kompromisów, żadnej dwuznaczności. Świat Zachodu musi być solidarny. Mam nadzieję, że krok po kroku nasi partnerzy w regionie zrozumieją, że nie ma alternatywy – powiedział Tusk.
– To czas, w którym obywatele nie mogą uważać, że demokracja jest czymś oczywistym – powiedział Trudeau – Musimy nadal wspierać się nie tylko martwiąc się codziennymi wyzwaniami… ale upewniając się, że budujemy pokój, stabilność i dobrobyt również dla przyszłych pokoleń.
Premier Kanady w sobotę, w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, odwiedził Kijów. Razem z premier Włoch i szefową KE Ursulą von der Leyen brał udział w uroczystościach.
W trakcie wizyty Trudeau podpisał z Wołodymyrem Zełenskim umowę o współpracy w kwestiach bezpieczeństwa. Natomiast wcześniej w poniedziałek, przed konferencją z udziałem Donalda Tuska, Trudeau spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.