Połowa Kanadyjczyków rozważa alternatywne metody zakupu domu
Połowa Kanadyjczyków rozważa alternatywne metody zakupu domu
Wśród Kanadyjczyków chcących wejść na rynek mieszkaniowy pojawił się nowy trend obejmujący nietradycyjne metody zakupu domu.
Badanie firmy Leger wykonane na zlecenie RE/MAX Canada wykazało, że 50 procent Kanadyjczyków rozważyłoby alternatywne metody zakupu domu, a 32 procent już obecnie szuka nietradycyjnych sposobów ze względu na warunki ekonomiczne, takie jak wysokie koszty utrzymania i ceny nieruchomości.
Kanadyjczycy muszą ponosić wyrzeczenia, na przykład kupować małe lub bardzo małe mieszkania zamiast domu jednorodzinnego albo dojeżdżać do pracy z tańszej, bardziej odległej dzielnicy.
– Ludzie mają trudności ze spłatą kredytu hipotecznego. To bardzo wymagający rynek mieszkaniowy – powiedział Noam Dolgin, pośrednik w handlu nieruchomościami w Vancouver w Collaborative Home Ownership BC, który zajmuje się kojarzeniem nieruchomości. Łączy nieznajomych we wspólnym celu, jakim jest posiadanie domu, ale sam nie jest w stanie tego zrobić.
Christian Veenstra jest jednym z ewentualnych klientów Dolgina.
Veenstra, jego żona i trójka dzieci mieszkają obecnie w Metro Vancouver ze współlokatorem, który jest jego wieloletnim przyjacielem. Teraz razem są gotowi na skok w stronę wspólnego zakupu.
– Wspólne mieszkanie jest bardzo wygodne, więc zamiast wynajmować, myślę, że nadszedł czas na zakup – powiedział Veenstra – Uzyskujesz w ten sposób znacznie większą stabilność i Twoje pieniądze nie tylko znikają.
Choć jest druga strona medalu – Dolgin, specjalizujący się w współwłasnościach, nazywa to „hackiem” związanym z przystępnością cenową. Mimo to twierdzi, że wspólny zakup nieruchomości, jeżeli nie mamy możliwości zrobienia tego samodzielnie, ma więcej zalet.
– Masz dostęp do różnych rodzajów mieszkań… domów jednorodzinnych z podwórkami lub terenów, na których możesz uprawiać żywność – powiedział – Możesz uzyskać dostęp do dzielnic, do których w innym przypadku nie byłbyś w stanie się dostać.
Przyznaje jednak, że dzielenie domu i kredytu hipotecznego ze znajomymi, rodziną lub nieznajomymi może wiązać się z poważnymi komplikacjami prawnymi. Poza tym wymaga wykonania mnóstwo pracy w celu zawarcia odpowiedniej umowy.
– Jaki masz plan na uchronienie się od zwykłych naciągaczy, przestępców? Jak się zabezpieczysz, gdy ktoś straci pracę lub nie będzie w stanie zapłacić rachunku? Jaka jest Twoja strategia wyjścia z tak zawartej spółki? Przyjdzie taki moment, że jedna ze stron będzie chciała odejść – mówi Dolgin.
Dolgin twierdzi, że dołożenie należytej staranności na początku w sytuacji wspólnego posiadania może znacznie pomóc w uniknięciu problemów w przypadku alternatywnych ustaleń.
Według badania wiodącą grupę demograficzną rozważającą dzielenie domu to osoby w wieku od 18 do 34 lat.
Na podst. CTV News