Niepokojące opinie na temat stanu kanadyjskiej armii
Niepokojące opinie na temat stanu kanadyjskiej armii
Powołując się na wszystko, od niedoborów żołnierzy, przez malejące zapasy amunicji, po starzejący się sprzęt i technologię, rosnąca liczba obecnych i byłych urzędników ds. obrony podnosi alarm w sprawie stanu kanadyjskiej armii.
Nawet według własnych szacunków, tylko 61 procent kanadyjskich sił zbrojnych jest uważanych za gotowe do operacji, zgodnie z najnowszymi danymi. Niektórzy twierdzą, że w coraz bardziej niestabilnym świecie jest to poważny powód do niepokoju.
“Jeśli chodzi o gotowość Kanadyjskich Sił Zbrojnych, scharakteryzowałbym ją jako gwałtownie spadającą i znajdującą się w nieco błędnym kole”, powiedział emerytowany generał porucznik Kanadyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RCAF) Christopher Coates w wywiadzie dla CTVNews.ca. “Mam wrażenie, że sytuacja jest na dzień dzisiejszy na tyle znacząca, że zasługuje na dobrą debatę społeczną w naszym narodzie”.
Artykuł 5 Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) wymaga od państw członkowskich udzielenia pomocy sojusznikom, jeśli zostaną zaatakowani. O ile takie zagrożenia mogły wydawać się mało prawdopodobne jeszcze kilka lat temu, rosyjska agresja na Ukrainie sprowadziła wojnę bezpośrednio na granice NATO, stwarzając najpoważniejsze zagrożenie dla sojuszu bezpieczeństwa od dziesięcioleci oraz realne obawy, że Kanada, Stany Zjednoczone i 29 innych europejskich członków NATO mogą zostać uwikłani w większą wojnę.
Coraz bardziej niepokojący stan kanadyjskich sił zbrojnych uwidocznił się pod koniec września, gdy szef sztabu obrony gen. Wayne Eyre stanął przed parlamentarną komisją obrony narodowej po tym, jak wojsko zostało poproszone o obcięcie wydatków o prawie 1 miliard dolarów. “Nie ma możliwości, aby zabrać prawie miliard dolarów z budżetu obronnego i tego nie odczuć, więc jest to coś, z czym się teraz zmagamy” – ostrzegł 28 września najwyższy dowódca wojskowy Kanady. “Nasi ludzie widzą pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa na całym świecie, więc próba wyjaśnienia im tych cięć jest bardzo trudna”.
Eyre mówił również o niedoborach amunicji i o tym, jak wezwanie do reagowania na krajowe klęski żywiołowe w coraz większym stopniu “wpływa na naszą gotowość do wykonywania naszej podstawowej funkcji”. “Jestem bardzo zaniepokojony naszymi zapasami amunicji. Gdybyśmy mieli zużywać amunicję w takim samym tempie, w jakim zużywa się ją na Ukrainie, w niektórych przypadkach zabrakłoby jej nam już po kilku dniach, a uzupełnienie zapasów zajęłoby lata”.
Dowódca Kanadyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej wiceadmirał Angus Topshee podzielił się swoimi obawami w listopadowym wideo.
“(Królewska Kanadyjska Marynarka Wojenna) stoi obecnie przed bardzo poważnymi wyzwaniami, które mogą oznaczać, że nie wywiążemy się z naszych zobowiązań dotyczących postawy sił i gotowości w 2024 r. i później” – powiedział Topshee w pięciominutowym filmiku na YouTube. “(Królewska Kanadyjska Marynarka Wojenna) znajduje się w stanie krytycznym, a wiele stanowisk doświadcza niedoborów na poziomie 20 procent i więcej”.
Podobne alarmy zostały również niedawno podniesione przez inne osoby zajmujące się obronnością i bezpieczeństwem, w tym dowódcę sił powietrznych generała broni Erica Kenny’ego, dowódcę kanadyjskiego Dowództwa Operacji Połączonych wiceadmirała Bob Auchterlonie, byłego dyrektora CSIS i doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Richard Fadden’a oraz emerytowanego wiceszefa Sztabu Obrony generała porucznika Guy Thibault’a.
Dodatkowy głos w spawie zabrał też wspomniany wcześniej Christopher Coates , który pełnił funkcję zastępcy dowódcy i najwyższego rangą Kanadyjczyka w Norad – wspólnej kanadyjsko-amerykańskiej kontynentalnej grupie obronnej – w latach 2018-2020. “Naprawdę uważam, że Kanada nie zapewnia jakości i ilości obrony, która jest potrzebna w obecnej i wyłaniającej się sytuacji geopolitycznej” – powiedział Coates w lutym z Ottawy w rozmowie z CTVNews.ca. “Uważam, że brak rozwiązania tego problemu może mieć znaczące konsekwencje dla globalnej pozycji Kanady, naszej gospodarki, naszego dobrobytu, naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności”.
Dyrektor wykonawczy Instytutu Konferencji Stowarzyszeń Obronnych Youri Cormier powiedział, że “niezwykle tragiczna” sytuacja jest “produktem dziesięcioleci konsekwentnego niedofinansowania, przez każdy kolejny rząd”.
“Kanadyjczycy zawsze czuli się jak kraj bez naturalnych drapieżników i wierzyli, że nasze trzy oceany i posiadanie przyjaznego supermocarstwa na południu nas ochroni” – powiedział Cormier w wywiadzie dla CTVNews.ca. “Jednak mówi to coś o powadze problemu, gdy wiele wezwań do działania jest podnoszonych publicznie jedno po drugim. Sugeruje to, że być może komunikaty nie są odpowiednio słyszane i podejmowane za pośrednictwem formalnych kanałów wewnętrznych”.
Czy Kanada jest przygotowana?
Kanadyjski Departament Obrony Narodowej nakreślił tę kwestię w swoim raporcie wyników departamentu 2022-23, który został opublikowany w grudniu.
Według szacunków, około połowa całego sprzętu wojskowego została uznana za gotową do szkolenia i operacji w ubiegłym roku, w tym 56 procent pojazdów lądowych, 51,2 procent kluczowych flot morskich i zaledwie 43,9 procent samolotów.
Ogólnie rzecz biorąc, 61 procent elementów sił zbrojnych uznano za gotowe do operacji, podczas gdy tylko 40 procent operacji mogło być prowadzonych jednocześnie – w obu przypadkach poniżej 100 procent. Takie niedociągnięcia przyczyniły się nawet do pominięcia przez Kanadę głównych ćwiczeń obrony powietrznej NATO w czerwcu.
“W oparciu o ogólne poziomy gotowości, CAF nie jest obecnie w stanie prowadzić wielu operacji jednocześnie” – wyjaśnia notatka w raporcie. “Gotowość elementów sił CAF nadal spadała w ciągu ostatniego roku, pogarszana przez zmniejszającą się liczbę personelu oraz problemy ze sprzętem i pojazdami”.
Przemawiając we wrześniu, Eyre powiedział, że kanadyjskim siłom zbrojnym brakowało również prawie 15,500 regularnych i rezerwowych żołnierzy, a prawie 10,500 było w trakcie szkolenia i nie byłoby gotowych do rozmieszczenia.
Podczas gdy obecni i byli specjaliści ds. bezpieczeństwa podnoszą alarm w kwestii zdolności wojska do reagowania na nowe i pojawiające się zagrożenia, Kanada znalazła się również pod ostrzałem swoich sojuszników za to, że przez długi czas nie wywiązywała się ze zobowiązania członków NATO do wydawania dwóch procent produktu krajowego brutto (PKB) na obronność.
Szacuje się, że w 2023 roku Kanada wyda na obronność 1,38% swojego PKB, zgodnie z danymi NATO, w porównaniu z 1,01% w 2014 roku. Pomimo tego wzrostu, Kanada nadal zajmuje 25. miejsce wśród 30 państw NATO – nie licząc nowych i przyszłych członków, Finlandii i Szwecji. Jedynie 11 państw osiągnęło dwuprocentowy cel w 2023 roku, na czele z Polską, Stanami Zjednoczonymi i Grecją.
“Kanada, podobnie jak wszyscy inni sojusznicy, powinna wywiązać się ze zobowiązania do inwestowania dwóch procent, ponieważ potrzebujemy tego w bardziej niebezpiecznym świecie” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w programie Power Play na kanale CTV News 20 lutego.
Kanada ma jednak większy PKB niż wielu innych członków NATO, a jej łączne wydatki wojskowe w 2023 roku wyniosły szacunkowo 24,5 mld CAD, co plasuje nas na siódmym miejscu, tuż za Włochami i Polską. Według nowych danych kanadyjskiego parlamentarnego urzędnika ds. budżetu, wydatki kapitałowe na obronność osiągną 214,8 mld CAD do 2037 r., przy czym inflacja, opóźnienia i nowe projekty zamówień zwiększą koszty z wcześniejszych szacunków na poziomie 164 mld CAD.
Pytany o swoje zaangażowanie w obronność, rząd federalny rutynowo powołuje się na rozmieszczenie wojsk w państwach członkowskich NATO, takich jak Łotwa, nowy sprzęt, taki jak samoloty P-8A Poseidon, oraz długoterminowe zapowiedzi, takie jak zakup nowych myśliwców F-35 i 38,6 miliarda dolarów na modernizację Norad.
“Będziemy nadal upewniać się, że kobiety i mężczyźni z Kanadyjskich Sił Zbrojnych – oraz ludzie na całym świecie, nasi sojusznicy, którzy na nich polegają – będą nadal otrzymywać sprzęt i wsparcie, którego potrzebują” – powiedział premier Justin Trudeau dziennikarzom w Polsce 26 lutego, donosi The Canadian Press.