Obawy przed rozprzestrzenieniem zaraźliwej choroby w Quebecu
Obawy przed rozprzestrzenieniem zaraźliwej choroby w Quebecu
Przypadki zachorowań na odrę, jakie wystąpiły na przedmieściach Montrealu stanowią ostrzeżenie, że w Quebecu może dojść do przeniesienia wysoce zaraźliwego wirusa na wiele innych mieszkańców prowincji – twierdzą urzędnicy ds. zdrowia.
W zawiadomieniu wysłanym w czwartek do lokalnych pracowników medycznych miejska agencja zdrowia publicznego podała, iż przypadek zgłoszony 27 lutego w miejscowości Laval na przedmieściach Montrealu dotyczył osoby, która nie podróżowała za granicę ani nie miała kontaktu z innym znanym przypadkiem.
„W związku z tym możliwe jest przenoszenie wirusa przez społeczność lokalną” – czytamy w zawiadomieniu.
Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym próbują obecnie dotrzeć do osób, z którymi zarażona osoba mogła mieć kontakt, będąc jeszcze zaraźliwą. Do miejsc publicznych, które odwiedziła w tym czasie należała szkoła podstawowa i sklep spożywczy w Laval oraz szpital dziecięcy Sainte-Justine w Laval.
Według Departamentu Zdrowia Quebecu, który w przesłanym e-mailem oświadczeniu podał, iż przypadek odry jest trzecim potwierdzonym w Quebecu w ostatnich tygodniach. Stwierdzono, że brak połączenia z podróżami międzynarodowymi w związku z niedawną infekcją „sugeruje, że wirus odry może krążyć” w prowincji .
Służba zdrowia w Montrealu twierdzi, że dwa pozostałe przypadki, które miały miejsce na początku lutego, dotyczyły osoby, która podróżowała do Afryki i członka jej rodziny.
Przypadki te skłoniły naczelnego lekarza Montrealu, dr Mylène Drouin do wysłania w czwartek listu do rodzin i pracowników lokalnych szkół, wzywającego ich do sprawdzenia statusu szczepienia przeciwko odrze.
„Odra występuje w wielu krajach, w tym w Ameryce Północnej” – czytamy w liście – „W związku ze zbliżającą się przerwą wiosenną i wznowieniem podróży musimy zachować ostrożność”.
W apelu Drouin powtórzono zeszłotygodniowe oświadczenie dyrektor ds. zdrowia publicznego Kanady, dr Theresy Tam, w którym wyraziła obawę, że „globalny wzrost” zachorowalności na odrę „może prowadzić do wzrostu liczby importowanych przypadków odry, potencjalnie skutkując przeniesieniem jej w kanadyjskiej społeczności.”
Według stanu na 17 lutego Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego odnotowała w tym roku sześć przypadków odry.
Służba zdrowia w Montrealu zwraca się do obywateli z prośbą o pełne zaszczepienie się przeciwko wirusowi tej choroby.
Na podst. Canadian Press