Tusk uderza w prezesa NBP
Tusk uderza w prezesa NBP
Premier Donald Tusk poinformował, że gotowy jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
– Wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest gotowy i zostanie złożony w najbliższych dniach – poinformował szef rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.
Postawienie Glapińskiego przed TS to jeden ze “100 konkretów na pierwsze sto dni rządów” KO. “Za zniszczenie niezależności Narodowego Banku Polskiego i brak realizacji podstawowego zadania NBP, jakim jest walka z drożyzną” – czytamy w dokumencie.
Jak podaje Wirtualna Polska, sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, po zapoznaniu się ze sprawą i przesłuchaniu świadków, zdecyduje, czy rekomenduje postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. – To jest jedna z rzeczy, którą obiecaliśmy w naszych 100 konkretach. Mieliśmy też zapowiedzi samego premiera Tuska. Twarde i jednoznaczne. Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie – przekazali WP członkowie sejmowej komisji z KO. Szefem komisji jest Zdzisław Gawlik (KO), a wiceprzewodniczącymi Iwona Arent (PiS) oraz Dariusz Joński (KO).
“Rząd Donalda Tuska przygotowuje się do podjęcia bezprecedensowych działań przeciwko prezesowi Narodowego Banku Polskiego. Premier dał w tej sprawie zielone światło” –informowała w lutym agencja Bloomberg.
“Premier Donald Tusk wydał zielone światło dla próby skierowania szefa NBP przed specjalny trybunał, który mógłby go zawiesić i ostatecznie zmusić do ustąpienia ze stanowiska, o czym informują osoby zaznajomione z premierem. Glapiński wielokrotnie zaprzeczył popełnieniu jakichkolwiek przewinień” – czytamy.
Koalicja rządząca będzie skupiać się na rzekomym zaangażowaniu politycznym NBP przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r.
Lewicowo-liberalne media oraz politycy większości parlamentarnej atakują Narodowy Bank Polski za “wprowadzenie w błąd” organów państwa.
Szefowa Europejskiego Banku ostrzega
Jednoznacznie krytycznie nt. planów stawiania szefa NBP przed TS wypowiedziała się prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. “Statut ESBC i EBC obejmujący gwarancję niezależności prezesów krajowych banków centralnych, zapewnia ochronę na wypadek, gdyby Sejm chciał podjąć uchwałę o postawieniu prezesa NBP w stan oskarżenia” – przekazała Christine Lagarde w piśmie skierowanym do Adama Glapińskiego.
Lagarde stwierdziła, że takie oskarżenie mogłoby skutkować automatycznym zawieszeniem Glapińskiego zarówno w roli szefa banku centralnego, jak i członka Rady Ogólnej EBC, a zatem może być nielegalne. “Można skierować taką uchwałę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i poprosić o ocenę jej zgodności z prawem” – stwierdziła Lagarde.
Członkowie zarządu polskiego banku centralnego i część członków Rady Polityki Pieniężnej ostrzegają, że wszelkie posunięcia wymierzone w Glapińskiego mogą mieć negatywny wpływ na polską gospodarkę i polskie aktywa.
Jak podaje Wirtualna Polska, sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, po zapoznaniu się ze sprawą i przesłuchaniu świadków, zdecyduje, czy rekomenduje postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.
– To jest jedna z rzeczy, którą obiecaliśmy w naszych 100 konkretach. Mieliśmy też zapowiedzi samego premiera Tuska. Twarde i jednoznaczne. Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie – przekazali WP członkowie sejmowej komisji z KO. Szefem komisji jest Zdzisław Gawlik (KO), a wiceprzewodniczącymi Iwona Arent (PiS) oraz Dariusz Joński (KO).
Tusk chce wprowadzić euro
Bartosz Lewandowski z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris wskazuje, że prawdziwą przyczyną chęci usunięcia Adama Glapińskiego z Narodowego Banku Polskiego jest umożliwienie wprowadzenia w Polsce euro. Ma to leżeć w interesie gospodarki Niemiec, która po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą znalazła się w złej kondycji.
“Każdy kto nie wie o co chodzi – przejecie @nbppl, wyeliminowanie prof. Adama Glapińskiego i wstawienie własnego Prezesa ma określony cel jakim jest natychmiastowe zainicjowanie procedury wejścia do strefy euro. O prawdziwych przyczynach można już słyszeć w kuluarach i dobrze zorientowani o tym wiedzą” – napisał Lewandowski w serwisie X.
“Niemcy są chorym państwem europejskim z dołującą gospodarką, a Polska musi się „zintegrować” aby współdzielić potencjał gospodarczy i na stałe realizować polityczne i gospodarcze kierunki polityki największego gracza w UE” – dodał.