Darmowa przestrzeń biurowa i ulgi podatkowe – Toronto idzie na ustępstwa na rzecz FIFA
Darmowa przestrzeń biurowa i ulgi podatkowe – Toronto idzie na ustępstwa na rzecz FIFA
Dokumenty uzyskane przez CTV News Toronto rzucają światło na zakres zobowiązań miasta wobec FIFA w związku z organizacją meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2026 roku. Ustępstwa to między innymi ulgi podatkowe i wprowadzenie wymogu, aby transport publiczny był bezpłatny dla posiadaczy biletów na mecze.
242 strony dokumentów zostały uzyskane w drodze wniosku o wolność informacji i zawierają umowę gospodarza podpisaną przez miasto w 2018 roku, a także aneks z 2022 roku, choć wiele stron jest zredagowanych. Określają one warunki, zgodnie z którymi miasto jest odpowiedzialne za pokrycie wielu kosztów związanych z rozgrywkami, w tym zapewnienie FIFA powierzchni biurowej i sprzętu “najwyższej jakości”; upiększanie miasta; bezpłatny transport publiczny dla posiadaczy karnetów i biletów na mecze oraz przedstawicieli mediów podczas rozgrywek; utworzenie punktów sprzedaży biletów i pokrycie wszelkich podatków miejskich, jakie może ponieść FIFA.
Zgodnie z umową miasto jest również zobowiązane do tymczasowego zakrycia lub udekorowania konstrukcji budowlanych w pobliżu miejsc rozgrywek lub hoteli, zaplanowania i przeprowadzenia imprezy FIFA Fan Fest, zapewnienia wydłużonych godzin transportu publicznego po meczach oraz zapewnienia, że bary, restauracje i sklepy otrzymają odpowiednie pozwolenia na otwarcie w późnych godzinach nocnych w dni meczowe.
Miasto musi również koordynować z FIFA wszystkie oświadczenia prasowe i briefingi, pomóc w ułatwieniu “programu ochrony marki” poprzez rozpowszechnianie informacji wśród lokalnych firm i podmiotów, których dotyczą zasady, a nawet zapewnić, że przestrzeń powietrzna wokół miejsc FIFA “będzie wolna od wszelkich komercyjnych oznakowań i / lub reklam” w dni meczowe.
Klauzula zawarta w umowie pierwotnie stanowiła, że miasto nie może organizować żadnych innych “znaczących wydarzeń kulturalnych” w ciągu dnia meczowego. Jednak menedżer miasta Paul Johnson powiedział w środę radzie, że władze miasta odrzuciły tę klauzulę i nie zgodziły się na nią.
Toronto ma być gospodarzem sześciu meczów podczas Mistrzostw Świata FIFA 2026 (FWC26). Umowa na organizację igrzysk, która została podpisana za czasów poprzedniej administracji, została skrytykowana za jej tajność i obciążenie miasta kosztami, które mogą wzrosnąć.
Szacowany koszt organizacji igrzysk wzrósł obecnie do około 380 milionów dolarów. Rząd prowincji przeznaczył 97 milionów dolarów na pokrycie kosztów, podczas gdy rząd federalny nie ogłosił jeszcze swojego zaangażowania finansowego.
Wiadomość o ustępstwach poczynionych na rzecz FIFA pojawia się w momencie, gdy rada miasta rozważa raport pracowników, z którego wynika, że koszt organizacji igrzysk wzrósł już o 80 milionów dolarów. Wielu radnych na spotkaniu potępiło umowę i fakt, że miasto podpisało ją bez zdecydowanego wsparcia ze strony innych szczebli rządowych. “Szczerze mówiąc, umowa, którą zawarli pracownicy była okropna” – powiedział radny Josh Matlow. “Warunki są absurdalne, a Toronto dało się złapać na haczyk wart 300 milionów dolarów… nie jest w porządku względem torontońskich podatników”.
Burmistrz Olivia Chow powiedziała przed środowym spotkaniem, że nadszedł czas na “małe wiosenne porządki”, jeśli chodzi o strategię Toronto związaną z Mistrzostwami Świata FIFA, których miasto będzie gospodarzem, szczególnie w zakresie odpowiedzialności finansowej. “Chociaż nie podpisałam tej umowy, moim obowiązkiem jako burmistrza jest zrobienie wszystkiego, co w mojej mocy, aby te igrzyska zakończyły się sukcesem” – powiedziała Chow. Dodała, że żongluje strukturą komitetu i mandatem, aby zapewnić “stabilność finansową” igrzysk dla miasta i że wydarzenie “buduje więzi”.
Chow powiedziała również, że ma nadzieję, że miasto będzie w stanie pokryć część kosztów dzięki sponsorom i darowiznom. Miasto ma również nadzieję przyciągnąć 300,000 odwiedzających w czasie igrzysk, aby zwiększyć lokalny PKB o 393 miliony dolarów.
W liście do rady w środę burmistrzyni powiedziała, że teraz zadaniem obecnej rady jest upewnienie się, że igrzyska odniosą sukces. “Przygotowując się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia, musimy również wzmocnić naszą determinację, aby odniosło ono sukces – nie tylko finansowy, ale także w silnych i trwałych powiązaniach, które buduje w społecznościach, oraz w tym, jak odzwierciedlamy nasze wspólne wartości, gdy gościmy u siebie cały świat” – napisała Chow.
Burmistrzyni powiedziała dziennikarzom, że tak jak piłka nożna jest sportem zespołowym, tak miasto przyjmie “zespołowe” podejście do igrzysk. W tym celu rozszerza Wykonawczy Komitet Sterujący (Executive Steering Committee – ESC) dla igrzysk ustanowionych w 2020 roku i sama będzie mu przewodniczyć. Zastępca burmistrzyni Mike Colle będzie jej zastępcą także na tym stanowisku. W skład komitetu wejdą zastępcy burmistrza Jennifer McKelvie i Ausma Malik oraz radni Shelley Carroll i Michael Thompson, a także przedstawiciele prowincji, władz federalnych i rdzennej ludności oraz kluczowi partnerzy.
Chow wyznaczyła byłego radnego miejskiego i szefa budżetu Davida Soknackiego na “wysłannika burmistrza FIFA”, który będzie współpracował z komitetem, aby pomóc w utrzymaniu “otwartości, przejrzystości i odpowiedzialności” przed mieszkańcami Toronto. W ramach komitetu zostanie utworzony “Stół Mistrzów”, aby zbierać pieniądze poprzez darowizny w celu zrównoważenia kosztów imprezy.
W międzyczasie Chow będzie przewodniczyć grupie “FWC26 Forever”, której zadaniem będzie pomoc w budowaniu emocji związanych z igrzyskami, nawiązywaniu kontaktów ze społecznościami w całym mieście w celu zapewnienia poczucia przynależności i dumy obywatelskiej oraz maksymalizacji korzyści ekonomicznych, jakie miasto widzi z organizacji igrzysk.
Od strony finansowej Chow tworzy podkomisję FWC26 w ramach swojego komitetu wykonawczego. Pod przewodnictwem szefowej budżetu Shelley Carroll, podkomisja będzie miała za zadanie przegląd planów wydatków i wydatków związanych z igrzyskami, “aby upewnić się, że spełniają one standardy mieszkańców Toronto” i “mieszczą się w wyznaczonym budżecie na to wydarzenie”.
Rozmawiając z dziennikarzami Carroll powiedziała, że mieszkańcy chcą móc cieszyć się kilkoma tygodniami igrzysk “beztrosko”, nie martwiąc się o to, ile będzie to kosztować ich jako podatników.
“Od strony finansowej naprawdę chcemy wyciągnąć to na światło dzienne teraz, gdy mamy te dwa lata” – powiedziała Carroll. “To naprawdę ważne, abyśmy byli transparentni, abyśmy odnieśli sukces w bilansie. Chcemy by ta impreza miała pozytywny wpływ gospodarczy na każdą firmę, zwłaszcza w branży turystycznej w mieście, ale oznaczała również sukces dla podatników”.
Dział planowania finansowego miasta przydzielił również analityka, aby zapewnić, że finanse FWC26 “są raportowane oddzielnie od innych budżetów miasta”. Chow powiedziała, że posunięcie to zapewni przejrzystość budżetu igrzysk dla rady i opinii publicznej.
Rada debatuje dziś nad wnioskiem, który posunąłby naprzód opracowywanie umów z innymi szczeblami rządowymi i lotniskami, a także przyspieszyłby zawarcie umowy na usługi prawne związane z igrzyskami.