Budownictwo domów rośnie, ale zbyt wolno
Budownictwo domów rośnie, ale zbyt wolno
Tempo budowy nowych domów w Ontario rośnie, choć nadal jest dalekie od poziomu jaki jest potrzebny do zrealizowania zobowiązania rządu budowy 1,5 miliona domów do 2031 roku – wynika z opublikowanego we wtorek budżetu.
W zeszłorocznym budżecie prognozy dotyczące rozpoczęcia budowy domów przewidywały, że w 2024 roku Ontario wybuduje mniej niż 80 tysięcy nowych domów, ale obecnie oczekuje się, że liczba ta wyniesie prawie 88 tysięcy.
Według przewidywań budżetowych opartych na średniej prognoz sektora prywatnego liczby te w ciągu najbliższych kilku lat będą nadal powoli, ale systematycznie rosły, aż do 95800 w 2027 roku.
Jednak Ontario musi w tym roku wybudować co najmniej 125 tysięcy domów, a liczba ta wzrośnie do co najmniej 175 tysięcy rocznie, aby osiągnąć 1,5 miliona domów, ponieważ w pierwszych kilku latach 10-letniego okresu poziom również był poniżej wymaganego.
Według szacunków rządu konserwatywnego faktycznie zrealizowane zostało 99 procent zeszłorocznego celu budowy 110 tysięcy domów. Dzieje się tak jednak tylko dlatego, że łóżka opieki długoterminowej zaczęto traktować jako domy. W ubiegłym roku powstało ich prawie 10 tysięcy.
Liderka NDP Marit Stiles powiedziała, że rząd wykorzystuje opiekę długoterminową, aby sztucznie zawyżać swoje statystyki.
– Mieszkańcy Ontario nie dadzą się na to nabrać – powiedziała – To znaczy, powiedziałabym, że to dość kreatywne ze strony rządu, ale… prawda, wprowadzają mieszkańców Ontario w błąd myśląc, że w jakiś sposób te mieszkania powstają wystarczająco szybko.
Minister finansów Peter Bethlenfalvy przyznał, że liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych nie przebiega tam, gdzie się spodziewał, ale stwierdził, że wysokie stopy procentowe są ważnym czynnikiem hamującym budownictwo.
– To również minie i nie będziemy się wahać, jeśli chodzi o nasze zobowiązanie do znalezienia nowych sposobów na budowę większej liczby domów – powiedział.
Budżet zawiera 1,6 miliarda dolarów nowych pieniędzy na infrastrukturę mieszkaniową. Władze lokalne będą mogły wykorzystać te fundusze na budowę infrastruktury, takiej jak wodociągi i drogi, a tego ich zdaniem brakuje i co stanowi przeszkodę w budowie nowych mieszkań.
Oczekuje się, że minister spraw komunalnych i mieszkalnictwa Paul Calandra wkrótce wprowadzi nowe przepisy dotyczące mieszkalnictwa mające na celu zwiększenie podaży, choć premier już stanowczo wykluczył automatyczne zezwalanie na czteropleksy w gminach w całej prowincji.
Premier Doug Ford narzekał na wyrastające w sąsiedztwie budynki cztero-, sześcio- lub ośmiokondygnacyjne, chociaż czteromieszkaniowe czteropleksy niekoniecznie muszą mieć cztery kondygnacje.
Aby zwiększyć liczbę budowanych mieszkań na wynajem, rząd zezwala gminom na oferowanie obniżonej stawki podatku od nieruchomości komunalnych w przypadku nowych wielomieszkaniowych nieruchomości na wynajem.
Budżet przewiduje, że Ontario pozwoli wszystkim jednostkowym i wyższym gminom nakładać podatki od wolnych domów, co według rządu zwiększy podaż mieszkań. Obecnie uprawnienia do nałożenia takiego podatku mają Toronto, Ottawa i Hamilton.
Ontario wydaje także 155 milionów dolarów na zwiększenie dotacji na budowę domów opieki długoterminowej, co według rządu przyspieszy ten proces.
Prowincja przeznacza ponadto dodatkowe 152 miliony dolarów na budownictwo mieszkaniowe, aby wesprzeć osoby borykające się z bezdomnością, problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym lub uzależnieniami.
Jak pokazuje budżet, na rynku odsprzedaży duży wpływ mają wysokie stopy procentowe. W 2023 roku sprzedaż była o 12,3% niższa, po spadku o 31,9% w 2022 r., osiągając najniższy wolumen sprzedaży od ponad 20 lat – wynika z budżetu.
Przewiduje się, że rynek odsprzedaży odbije się w 2024 roku, przy wzroście o około cztery procent, a następnie w roku 2025 nastąpi wzrost o 16 procent, jak podał rząd w budżecie.
Średni miesięczny koszt utrzymania kredytu hipotecznego wynosi obecnie około 4600 dolarów, czyli znacznie powyżej poprzedniego szczytu z lat 80. po uwzględnieniu inflacji.
Na podst. Canadian Press