Poważne problemy Rosji. Produkcja zwalnia
Poważne problemy Rosji. Produkcja zwalnia
Ukraińskie ataki dronowe skutecznie doprowadziły do spowolnienia działalności rosyjskich rafinerii ropy naftowej.
Po serii ataków dronowych na instalacje przetwórstwa ropy naftowej w Rosji, które spowodowały zatrzymanie pracy dużych firm takich jak Rosnieft i Łukoil, produkcja paliw w tym kraju zmniejszyła się o 7,4 procenta, donosi “The Moscow Times”.
Według Rosstatu (Federalnego Urzędu Statystycznego), produkcja benzyny do silników w tygodniu kończącym się 24 marca spadła o 7,4 procenta, osiągając 754,6 tysiąca ton. “Tydzień wcześniej Rosja wyprodukowała 815 300 ton benzyny, a w tygodniu od 4 do 10 marca 838 900 ton. W rezultacie w ciągu trzech tygodni gospodarka straciła 10,1 procent produkcji benzyny. W tym samym okresie produkcja oleju napędowego zmniejszyła się o 3,9 procenta, osiągając 1,648 miliona ton” – czytamy w raporcie.
Dodatkowo, groźba niedoboru paliwa zmusiła Rosję do podjęcia negocjacji z Białorusią w celu importu benzyny. Łącznie 14 procent mocy produkcyjnych rafinerii ropy naftowej w Rosji pozostaje obecnie nieużywane, z czego niemal 10 procent dotyczy zakładów produkujących benzynę do silników i olej napędowy na rynek krajowy.
Brytyjski dziennik “Financial Times” donosił kilka dni temu, że Stany Zjednoczone wezwały władze Ukrainy do zaprzestania ataków na rosyjską infrastrukturę energetyczną, obawiając się, że ataki dronów na rafinerie ropy mogą spowodować wzrost światowych cen paliw.
“Mówiąc krótko, Stany Zjednoczone naciskają na Ukrainę, aby zaprzestała ataków na rosyjskie rafinerie. Dlaczego? Te ataki podnoszą ceny ropy, co z kolei wpływa na ceny benzyny w USA, co może negatywnie wpłynąć na szanse wyborcze Bidena” – napisał Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji w think tanku Strategy&Future, na portalu X.
Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaprzeczył, jakoby Waszyngton zażądał od Kijowa zaprzestania ataków na rafinerie ropy naftowej w Rosji. “To są nieprawdziwe informacje. Po dwóch latach prowadzenia wojny nikt nie będzie narzucał Ukrainie warunków prowadzenia działań wojennych” – powiedział Podolak, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Podolak zauważył, że strona rosyjska atakuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy z “ludobójczymi zamiarami”, podczas gdy Ukraina niszczy “infrastrukturę wojenną”, argumentując, że paliwo jest kluczowym elementem wojny.
Wcześniej Olga Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, oznajmiła, że rafinerie ropy naftowej w Rosji są uzasadnionymi celami Ukrainy z perspektywy wojskowej.