Polacy nie chcą euro
Polacy nie chcą euro
Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu w Polsce euro. Niechętni wobec przyjęcia wspólnej europejskiej waluty są nie tylko wyborcy PiS i Konfederacji.
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie portalu Wirtualna Polska, zadano Polakom pytanie: “Czy uważają Państwo, że rząd powinien zmierzać do wprowadzenia w Polsce euro zamiast polskiego złotego?”.
Wyniki pokazują, że aż 66,8% respondentów jest przeciwnych zmianie waluty, z czego 49,9% z nich jednoznacznie wyraziło opinię “nie”. Natomiast 17,4% respondentów odpowiedziało “raczej nie”.
W badaniu 27,3% uczestników poparło przyjęcie euro, z czego 14,3% jednoznacznie i 13% raczej tak.
Ponadto, niemal 6% pytanych nie ma wyraźnego zdania na ten temat.
Wnioski z badania wskazują, że znaczne grupy przeciwników euro można znaleźć zarówno wśród elektoratów partii opozycyjnych, takich jak Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja, jak i wśród formacji wchodzących w skład rządu, takich jak Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.
Wirtualna Polska podaje, że spośród zwolenników rządu tylko 37% respondentów popiera zmianę złotego na euro, w tym 17% jednoznacznie tak i 20% raczej tak.
52% sympatyków aktualnej ekipy rządzącej sprzeciwia się zastąpieniu polskiej złotówki euro, z czego 35% jednoznacznie wybrało “nie”, a 12% raczej nie.
Opinia wyborców opozycji jest jeszcze bardziej jednoznaczna. Tylko 1% respondentów odpowiedziało “zdecydowanie tak”. Aż 95% sympatyków opozycji sprzeciwiło się zamianie złotego na euro, w tym 17% wyborców opozycji, którzy raczej nie oraz 78%, którzy zdecydowanie nie. Jedynie 1% zwolenników opozycji nie ma zdania na ten temat.
Euro w formie gotówkowej zostało wprowadzone do obiegu 1 stycznia 2002 roku, zastępując waluty krajowe w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie jest ona również używana w 11 krajach i terytoriach spoza UE.
Aktualnie euro jest legalnym środkiem płatniczym w 20 państwach należących do strefy euro, obejmujących około 341 milionów Europejczyków.
Badanie United Surveys przeprowadzone na zlecenie Wirtualnej Polski miało miejsce w dniach 8-10 marca 2024 r. przy użyciu połączonych metod CATI i CAWI (50/50) na próbie 1000 dorosłych Polek i Polaków.