Zmiany na liście leków refundowanych. Niektóre leki znacznie droższe
Zmiany na liście leków refundowanych. Niektóre leki znacznie droższe
Od poniedziałku obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wykazie pojawiło się 86 nowych medykamentów lub wskazań. Zmieniły się stawki refundacji dla ponad tysiąca leków. W blisko połowie przypadków pacjenci będą musieli zapłacić o wiele więcej.
Od 1 kwietnia pojawiły się zmiany na liście leków refundowanych. Dopłata spadła dla 539 preparatów, a wzrosła dla 545.
Po wydaniu pozytywnych decyzji dotyczących objęcia refundacją do wykazu dodanych zostało 86 nowych produktów lub wskazań.
Usunięte zostały 72 pozycje ze względu na wnioski o skróceniu obowiązywania terminu decyzji refundacyjnych, upłynięciu terminu takich decyzji lub odmową refundacji na kolejny okres.
Nowe terapie dotyczą m.in. ginekologii, ginekologii onkologicznej, kardiologii i chorób rzadkich.
Nowa lista refundowanych leków
Jeszcze w marcu szefowa resortu Izabela Leszczyna, prezentując listę leków, zaznaczyła, że wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA. – Zwiększamy możliwości i szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich – zapowiadała.
Zaprezentowano także dwie tzw. listy polskich leków. Leszczyna wyjaśniła, że pacjenci będą mogli kupić farmaceutyki z pierwszej listy 10 proc. taniej, a z drugiej – 15 proc. taniej.
Leszczyna zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny. – Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów – mówiła.
Lista ma być poszerzana
Podczas konferencji prasowej głos zabrał także wiceszef MZ Maciej Miłkowski. Polityk mówił o refundacji leków na mięśniaki macicy i – jak zaznaczył – że jest to pierwsza terapia refundowana w tym wskazaniu.
Według Miłkowskiego istotnie została zmieniona także kardiologia, gdzie rozszerzono wskazania refundacyjne. Zmiany nastąpiły również wśród leków dla pacjentów pediatrycznych i dla dorosłych z zaburzeniami lipidowymi.
Zapowiedział, że lista leków refundowanych będzie dalej poszerzana. – Widzimy, że są jeszcze olbrzymie możliwości w zakresie onkologii, hematoonkologii, jak również leczenia aptecznego – powiedział Miłkowski.