Wybory samorządowe. Pierwsze incydenty w lokalach wyborczych
Wybory samorządowe. Pierwsze incydenty w lokalach wyborczych
Doszło do pierwszych incydentów podczas wyborów samorządowych. Członkini jednej z obwodowych komisji wyborczych w Płocku miała prawie 3,5 promila alkoholu. 45-letnia kobieta została zatrzymana. W Jeżewie Starym przewodniczący komisji również był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna opuścił lokal wyborczy.
Informację o tym, że jedna z członkiń obwodowej komisji wyborczej w Płocku może być pod wpływem alkoholu przekazała przewodnicząca tej komisji.
– Na miejsce udał się patrol. Kobieta w wieku 45 lat została zbadana na stan trzeźwości. Okazało się, że ma blisko 3,5 promila alkoholu – powiedziała rzeczniczka płockiej policji sierż. szt. Monika Jakubowska.
Jak dodała policjantka, interweniujący na miejscu funkcjonariusze sporządzili wniosek do sądu o ukaranie kobiety.
Będąca pod wpływem alkoholu członkini obwodowej komisji wyborczej została odsunięta od pracy.
W Jeżewie Starym przewodniczący komisji wyborczej nr 2 był pod wpływem alkoholu.
Zgłoszenie o tym policja otrzymała jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych ok. godz. 5.45 – podał zespół prasowy podlaskiej policji.
„Policjanci na miejscu przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i potwierdzili, że mężczyzna jest w stanie po spożyciu alkoholu” – podała w komunikacie. Mężczyzna z wydychanym powietrzu miał blisko 0,4 promila.
Policja przekazała, że mężczyzna opuścił lokal wyborczy, a jego obowiązki przejęła zastępczyni przewodniczącego obwodowej komisji.
W niedzielę o godz. 7. w całej Polsce rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych. Do zakończenia głosowania o godz. 21. trwa cisza wyborcza.
Rzeczniczka prasowa KGP mł. insp. Katarzyna Nowak poinformowała, że od początku obowiązywania ciszy wyborczej w związku z wyborami samorządowymi policja odnotowała łącznie siedem przestępstw i 205 wykroczeń. Dwie osoby zatrzymano.
Wśród siedmiu przestępstw odnotowanych do godz. 6. rano w niedzielę były: agitacja wyborcza, kradzież, trzy zniszczenia mienia, propagowanie systemu totalitarnego (art. 256 Kodeksu karnego) oraz jedno przestępstwo z artykułu 513c Kodeksu wyborczego (utrudnianie monitorowania lub dokumentowania procedur wyborczych).