Kanada deklaruje miliardy nowych wydatków na obronność, ale nie osiąga 2% zobowiązań NATO
Kanada deklaruje miliardy nowych wydatków na obronność, ale nie osiąga 2% zobowiązań NATO
Dwa lata po pilnym zamówieniu, w poniedziałek zaprezentowano nową politykę obronną Kanady, która obiecuje – między innymi – wzmocnienie zdolności wojskowych w zakresie nadzoru i walki w Arktyce.
Strategia zobowiązuje się do dostarczenia nowego sprzętu, w tym samolotów wczesnego ostrzegania (AWAC), pocisków rakietowych dalekiego zasięgu typu ziemia-ziemia dla armii i śmigłowców użytkowych, które mogą, ale nie muszą być obsadzone załogą.
Plan wymienia również nowy sprzęt, którego zakup rozważa Departament Obrony Narodowej, taki jak systemy obrony powietrznej do ochrony infrastruktury krytycznej i nowe okręty podwodne.
Nowa polityka, zatytułowana Our North, Strong and Free, obejmuje dodatkowe 8,1 miliarda dolarów nowych wydatków na obronę w ciągu najbliższych pięciu lat i zobowiązuje się do dodatkowych 73 miliardów dolarów wydatków na obronę w ciągu najbliższych dwóch dekad.
Dodatkowe inwestycje nie doprowadzą Kanady do osiągnięcia celu NATO w zakresie wydatków wojskowych dla państw członkowskich – dwóch procent krajowego produktu krajowego brutto. Liberalny rząd szacuje, że dzięki nowej polityce wydatki na wojsko wzrosną do 1,76 procent PKB w latach 2029-30.
“Jest to znaczący wzrost wydatków na obronność i ważny krok naprzód w naszych wysiłkach na rzecz osiągnięcia dwóch procent PKB, zgodnie z ustaleniami członków NATO na szczycie w Wilnie w 2023 r.” – czytamy w dokumencie.
Jak dokument zostanie przyjęty przez sojuszników Kanady – z których wielu wywierało presję na Ottawę, by wywiązała się ze swoich zobowiązań w odpowiedzi na wojnę Rosji na Ukrainie – dopiero się okaże.
Premier Justin Trudeau bronił dokumentu podczas jego upublicznienia w największej wojskowej bazie lotniczej w Trenton. w poniedziałek. Powiedział, że niektóre elementy planu nie zostały jeszcze wycenione – elementy, które mogą wpłynąć na wynik finansowy w przyszłości.
“Tak więc, nawet jeśli przewidujemy, że w nadchodzących latach osiągniemy 1,76 procent PKB, wiemy, że w nadchodzących latach będzie tego jeszcze więcej, ponieważ Kanada nadal rozwija się w bardziej niepewnym i, szczerze mówiąc, bardziej niebezpiecznym świecie” – powiedział Trudeau.
Ambasador USA w Kanadzie David Cohen powiedział w oświadczeniu dla mediów, że administracja Bidena jest zadowolona z kierunku inwestycji Kanady w obronność. “Przejście z 1,33% do 1,76% do 2029-2030 roku to prawdziwy postęp i jesteśmy również zachęceni zapewnieniami, które otrzymaliśmy, że będą dodatkowe inwestycje” – powiedział Cohen.
Główni sojusznicy, w szczególności Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, również naciskają na Kanadę, aby zajęła bardziej aktywną pozycję w obronie Arktyki, gdzie Rosja buduje i przywraca wiele zdolności i baz z czasów zimnej wojny. “Najpilniejszym i najważniejszym zadaniem, przed którym stoimy, jest zapewnienie suwerenności Kanady w Arktyce i regionach północnych, gdzie zmieniające się krajobrazy fizyczne i geopolityczne stworzyły nowe zagrożenia i słabości dla Kanady i Kanadyjczyków” – czytamy w dokumencie strategicznym.
Strategia mówi, że nowe zagrożenia w regionie obejmują “zaawansowane okręty podwodne [oraz] pociski hipersoniczne i manewrujące”. Aby sprostać tym zagrożeniom, rząd federalny utworzy sieć północnych centrów wsparcia operacyjnego, zakupi flotę samolotów wczesnego ostrzegania, rozmieści podwodne czujniki na wszystkich trzech wybrzeżach, zbuduje naziemną stację satelitarną w Wysokiej Arktyce i zwiększy możliwości wywiadu zagranicznego Kanady.
Rząd zapowiedział, że planuje zbadać możliwość nabycia nowych okrętów podwodnych, które zastąpiłyby trzydziestoletnie łodzie klasy Victoria. Okręty podwodne byłyby kluczowym narzędziem do obrony Arktyki, a marynarka wojenna przedstawiła już opcje nabycia do 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym.
Jednak podczas spotkania z mediami Trudeau sprawił, że zakup nowych okrętów podwodnych brzmiał bardziej jak pytanie kiedy, a nie czy. “Mówimy o badaniu i definiowaniu zdolności okrętów podwodnych, których będziemy potrzebować do patrolowania i ochrony naszej Arktyki w nadchodzących dziesięcioleciach” – powiedział Trudeau. “Jest to [inwestycja], którą Kanada zamierza poczynić w naszych kanadyjskich siłach zbrojnych, ale nie określiliśmy jeszcze dokładnie, jakie typy okrętów podwodnych i w jaki sposób zostaną rozmieszczone”.
Zgodnie z planem rządu federalnego dotyczącym zakupu myśliwców F-35, polityka obronna wskazuje, że wojsko jest przygotowane do użycia siły w celu obrony kontynentu.
“Będziemy również rozwijać większą siłę uderzeniową, aby odstraszać przeciwników i utrzymywać zagrożenia z dala od naszych wybrzeży” – czytamy w dokumencie. “Zdobędziemy zdolności rakietowe dalekiego zasięgu dla armii. Pociski te zostaną rozmieszczone, aby umożliwić naszym siłom strzelanie na większe odległości niż nasi przeciwnicy.
“Zobowiązujemy się również do zapewnienia Królewskiej Kanadyjskiej Marynarce Wojennej i Królewskim Kanadyjskim Siłom Powietrznym siły uderzeniowej potrzebnej do odstraszania zagrożeń z odpowiedniej odległości i zbadamy możliwości pozyskania pocisków rakietowych dalekiego zasięgu wystrzeliwanych z powietrza i morza”.
Zmiany klimatyczne również dodają poczucia pilności skupieniu się rządu federalnego na Arktyce. “Nasza Arktyka ociepla się obecnie czterokrotnie szybciej niż średnia światowa, co sprawia, że rozległy i wrażliwy region staje się bardziej dostępny dla zagranicznych podmiotów, które mają rosnące możliwości i regionalne ambicje wojskowe” – czytamy w dokumencie strategicznym.
Strategia identyfikuje zarówno Chiny, jak i Rosję jako potencjalne zagrożenia i mówi, że wojna Moskwy na Ukrainie nie może się powieść. W dokumencie stwierdza się, że rosyjska rozbudowa wojskowa na północy stwarza niepewność dla NATO, którą należy się zająć. “Nowa geografia rosyjskiego zagrożenia podważa naszą zdolność do wspierania sojuszników w Europie z pozycji siły” – czytamy w dokumencie strategicznym. “Nasza obrona Arktyki będzie bardziej istotna niż kiedykolwiek wcześniej”.
Niektóre sformułowania polityki obronnej dotyczące Chin odzwierciedlają to, co rząd federalny napisał w swojej Strategii Indo-Pacyfiku. Mówi się, że Pekin jest coraz bardziej “asertywnym globalnym aktorem, który chce przekształcić system międzynarodowy, aby wspierać swoje interesy i wartości, które coraz bardziej odbiegają od naszych w kwestiach obrony i bezpieczeństwa”.
Ale polityka ta zobowiązuje się również do “celowego” zarządzania stosunkami obronnymi z Chinami, jeśli chodzi o kwestie zapalne, takie jak swoboda żeglugi i przyszłość Tajwanu. “Szczery, otwarty i pełen szacunku dialog jest ważny i pomaga zapewnić jasność co do stanowiska Kanady. Niestabilność w Cieśninie Tajwańskiej, kluczowej drodze wodnej, zakłóciłaby kanadyjski handel, w tym w zakresie krytycznych zaawansowanych technologii, i mogłaby kosztować biliony dolarów światową gospodarkę” – czytamy w dokumencie strategicznym.
Kanadyjskie wojsko stoi w obliczu kryzysu rekrutacyjnego; zarówno w siłach regularnych, jak i rezerwowych brakuje 15,780 członków. Wojsko boryka się również z wieloma ważnymi niedoborami społecznymi, takimi jak dostęp do niedrogich mieszkań i opieki dziennej.
Nowa strategia obiecuje przyspieszyć rekrutację, oferując okres próbny dla tych, którzy chcą dołączyć. Minister obrony Bill Blair naciskał na departament, aby przyjął taki model w celu szybszego przyjęcia większej liczby osób do służby wojskowej.
Wśród innych elementów nowej polityki jest obietnica naprawienia systemu zamówień obronnych i częstszych konsultacji z przemysłem na temat potrzeb wojska – coś, co rząd federalny obiecał już wcześniej. “Ta polityka będzie skuteczna tylko przy prawdziwej reformie zamówień, co okazało się nieuchwytne” – powiedziała Christyn Cianfarani, prezes Kanadyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (CADSI). “Rozwiązaniem nie może być tylko zwiększona zależność od zagranicznego sprzętu wojskowego i usług. Cele NATO i jego Plan Działań na rzecz Produkcji Obronnej opierają się na założeniu, że każde państwo członkowskie jest odpowiedzialne za budowanie i utrzymywanie bazy przemysłu obronnego, która może przyczynić się do zwiększenia zdolności sojuszniczych i odstraszania potencjalnych przeciwników”.