Do 2026 roku ceny domów osiągną rekordowy poziom
Do 2026 roku ceny domów osiągną rekordowy poziom
Według niedawno opublikowanego raportu przygotowanego przez Canada Mortgage and Housing Corp. (CMHC) kanadyjski rynek mieszkaniowy znajduje się na dobrej drodze do osiągnięcia w przyszłym roku maksymalnego poziomu z początku 2022 roku i ustanowienia nowych rekordów do roku 2026.
Pomimo wzrostu podaży ofert wynajmu mieszkań w 2023 r. popyt w dalszym ciągu przewyższa podaż, co prowadzi do wzrostu cen wynajmu i spadku współczynnika pustostanów. Główny ekonomista CMHC Bob Dugan podkreślił, że niekorzystne warunki finansowania w 2024 r. mogą utrudnić rozpoczynanie nowych projektów najmu.
Z raportu wynika, że do lat 2025–2026 niższe stopy procentowe, dalsze wsparcie rządowe i polityka promująca gęstość zaludnienia miast mogą zwiększyć wykonalność większej liczby projektów mieszkaniowych. Jednakże przystępność cenowa w sektorze nieruchomości mieszkaniowych pozostanie problemem w ciągu najbliższych trzech lat. W raporcie przypisuje się to spadającemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych i znacznemu wzrostowi liczby ludności, które, jak się oczekuje, ożywią sprzedaż domów i ceny.
Po załamaniu sprzedaży domów i 15% spadku cen od początku 2021 roku do końca roku 2023 przewidywane jest odbicie. To odrodzenie przypisuje się rosnącej puli potencjalnych nabywców domów, napędzanej wzrostem liczby ludności, zwiększonymi oszczędnościami i wyższymi dochodami.
CMHC przewiduje powrót nabywców na rynek w drugiej połowie 2024 roku, do czego przyczyni się spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych i niepewność gospodarcza, w połączeniu z przechodzeniem w całym kraju na domy po tańszych cenach.
O ile prognozuje się, że aktywność sprzedażowa w latach 2025-2026 przekroczy średnią dziesięcioletnią, o tyle nie oczekuje się, że osiągnie rekordowy poziom z lat 2020-2021 ze względu na utrzymujące się wysokie koszty mieszkań.
Autorzy raportu przewidują również spadek liczby rozpoczynanych budów mieszkaniowych w tym roku, przy czym w latach 2025 i 2026 przewidywane jest ożywienie, odzwierciedlające opóźniony wpływ wyższych stóp procentowych na nowe budownictwo. Prognozy regionalne wskazują na spadek liczby rozpoczętych budów mieszkaniowych w Ontario i Kolumbii Brytyjskiej w tym roku, natomiast w prowincjach preryjnych oczekuje się wzrostu poziomu sprzedaży dzięki przystępnym cenom mieszkań i pozytywnym perspektywom gospodarczym.
Z kolei w Quebecu przewiduje się, że liczba rozpoczętych budów mieszkaniowych wzrośnie, ale nie przekroczy poziomu postpandemicznego, a w regionie Atlantyku oczekuje się ponownego dostosowania budowy nowych domów przy wolniejszym wzroście liczby ludności.
Na podst. Weeklyvoice