Upadek „królowej Zakopanego”
Upadek „królowej Zakopanego”
Małgorzata Chechlińska nazywana była przez lata „królową Zakopanego”. Prowadziła ekskluzywne hotele w mieście. Dziś kobieta jest bankrutką, a w sądzie toczy się proces w jej sprawie.
Chechlińska 10 lat temu była notowana na 46. miejscu listy Najbogatszych Polek tygodnika „Wprost”. Dziś twierdzi, że jest bankrutką – pisze Onet.
Obecnie Małgorzata Ch. i jej partner Grzegorz K. to założyciele znanych zakopiańskich hoteli – Litwor, Belvedere i Czarny Potok oraz Centrum Konferencyjnego Ossa położonego w okolicy Rawy Mazowieckiej.
O niejasnych interesach pary biznesmenów media informowały od lat. Opisywały też fatalne warunki sanitarne w ich hotelach. Skandal wywołała też informacja, że uchodzący za luksusowy zakopiański hotel Belvedere, w którym nocował prezydent Andrzej Duda, to w części samowola budowlana, która w opinii strażaków i nadzoru budowlanego zagraża bezpieczeństwu gości.
W 2007 r. ruszyła budowa hotelu Ossa pod Rawą Mazowiecką. Inwestycja, na której ciążył kredyt generowała duże koszty. Zarządzająca nim spółka „Park Edukacji SA” w 2015 r. miała 162 mln zł długu – pisze Onet. Udzielający pożyczki bank PKO BP skierował wniosek o ogłoszenie upadłości spółki, do czego doszło w 2016 r.
W międzyczasie podjęto decyzję o sprzedaży Belvedere. Zawarto umowę przedwstępną, z której Małgorzata Ch. w pewnym momencie się wycofała, nie zwracając zadatku.
– Pani Ch. mimo zapewnień i deklaracji ze swojej strony, że chce te umowę finalizować, tego nie zrobiła. Wyłudziła te pieniądze dlatego, że mam powody przypuszczać, że nie miała zamiaru tak naprawdę tego hotelu sprzedawać – komentował w programie “Państwo w Państwie” mec. Jerzy Modrzejewski z Kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy. I właśnie tej transakcji przyjrzała się prokuratura.
Proces „królowej Zakopanego”
W marcu 2018 r. prokuratura postawiła Małgorzacie Ch. oraz jej współpracownikom zarzuty. Kobieta wyszła z aresztu za poręczeniem majątkowym wynoszącym 1 mln zł.
– W akcie oskarżenia czytamy, że Małgorzata Ch. jest przez nas oskarżona o oszustwo na szkodę spółki Modrzejewski i Wspólnicy oraz podejmowanie za pośrednictwem innych osób: Grzegorza K., Szymona K., Zdzisława L., Marka F. i Doroty F., również objętych przedmiotowym aktem oskarżenia, czynności mających na celu udaremnienie zaspokojenia wierzyciela – mówił w 2019 r. dziennikarzowi Onetu Łukasz Łapczyński, ówczesny rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Proces „królowej Zakopanego” ruszył 5 maja 2022 r. i trwa do dziś.