Fala pożarów lasów w Albercie
Fala pożarów lasów w Albercie
Jeszcze nie jest gorąco, jeszcze lato się nie zaczęło, a już w Albercie władze alarmują o „podwyższonym ryzyku pożarów”. Od początku roku 148 pożarów już zostało ugaszonych, a kolejne wciąż płoną.
– Do chwili obecnej w 2024 roku odnotowaliśmy więcej pożarów niż w roku 2023” – powiedział minister Todd Loewen – Wszystkie pożary są obecnie pod kontrolą lub zostały już ugaszone. Wczesne zatrudnienie i większa gotowość umożliwiły nam bardzo mocne przygotowanie się do sezonu pożarów.
Według Christie Tucker z Alberta Wildfire według stanu na czwartek w Albercie doszło do 50 pożarów. Cztery z nich są obecnie utrzymywane, a pozostałych 46 uważa się za opanowane.
Według Loewena cztery pożary miały miejsce w „dość odległych obszarach”, niedaleko gmin i autostrad.
Od zeszłego roku nadal aktywne były 64 pożary Tucker powiedziała, że od stycznia spłonęło ponad 500 hektarów lasów.
– To o około 400 hektarów więcej niż w zeszłym roku o tej porze – powiedziała Tucker – Mamy nadzieję na więcej opadów deszczu, ale jesteśmy przygotowani na to, co się stanie, jeśli tak się nie stanie.
W tym roku problemem jest woda, ponieważ zima była cieplejsza niż zwykle, a jeziora są nadal zamarznięte, co utrudnia załogom napełnianie odpieniaczy wody.
– W każdej sytuacji, w której czujemy, że nie będziemy mieli łatwo dostępnej wody, pracujemy nad kontraktami na dostawę wody, aby mieć pewność, że wodę będzie można transportować ciężarówkami i tankować, co pomoże nam w reagowaniu – stwierdził Loewen.
W ciągu ostatnich pięciu lat 67 procent pożarów w prowincji zostało spowodowanych przez ludzi. Tucker podkreśliła, że większość obecnych pożarów została spowodowana przez ludzi.
– Kiedy ludzie myślą o pożarach spowodowanych przez człowieka, na ogół myślą o pożarach, które zostały wywołane celowo – powiedziała Tucker – Ale zdecydowana większość pożarów spowodowanych przez człowieka ma miejsce niezamierzenie, po prostu przez ludzi przebywających poza naszymi zalesionymi obszarami.
Obejmuje to palenie na obszarach mieszkalnych, niedostateczne gaszenie ognisk i działalność przemysłową na obszarach zalesionych – dodała.
– Aby zmniejszyć ryzyko pożarów tej wiosny, wcześnie rozpocząłem oficjalny sezon pożarów i w miarę wzrostu ryzyka pożarowego stosujemy ograniczenia przeciwpożarowe i zalecenia przeciwpożarowe w całej Albercie – uzupełnił Loewen – Są to niezwykle ważne narzędzia umożliwiające zmniejszenie liczby pożarów powodowanych przez człowieka.
Zdaniem Tucker trzy procent pożarów w 2023 roku było spowodowanych żartami, a 8 procent – podpaleniami.
Oprócz stałego personelu Alberta zatrudnia 297 rządowych strażaków zajmujących się terenami dzikimi, 280 strażaków zajmujących się pożarami i 172 sezonowych pracowników pomocniczych.
– Wiele osób widziało w zeszłym roku zniszczenia w pobliżu swoich społeczności, domów i firm i chcą pomóc, a my chcemy im to ułatwić – dodała Tucker – Otrzymaliśmy dziesiątki zgłoszeń od obywateli i oczywiście osób posiadających sprzęt, który mogą nam przekazać.
Władze chcą szkoleń przeciwpożarowych
Poza chronionymi obszarami leśnymi, pożarami na terenie powiatów, zajmują się lokalne jednostki straży pożarnej.
Na początku 2024 roku gminy zwróciły się do prowincji o zorganizowanie dodatkowych szkoleń w zakresie pożarów dzikich rejonów.
Tucker powiedziała, że Alberta Wildfire udostępniła szkolenia online społecznościom spoza obszaru ochrony lasów.
– Aby zapewnić, że mają taką samą podstawową wiedzę na temat gaszenia pożarów na terenach dzikich, dzielić się wiedzą i pomóc nam wszystkim w ściślejszej współpracy – dodała.
– Mamy przed sobą potencjalnie długi sezon i musimy współpracować, aby zapobiec pożarom – powiedziała Tucker – Wiele społeczności skorzystało z dotacji na rzecz inteligentnej ochrony przeciwpożarowej i współpracowało przez lata, aby pomóc w budowaniu straży pożarnej w swoich społecznościach, pomóc zmniejszyć zagrożenia w pobliżu ich domów, wprowadzić zmiany w ich domach budujące odporność na pożary. Z pewnością każdy powinien to rozważyć.
Na podst. Canadian Press