Kontrowersje po uniewinnieniu Umara Zameera
Kontrowersje po uniewinnieniu Umara Zameera
Komendant torontońskiej policji Myron Denkiw zwrócił się do policji prowincji Ontario o przeprowadzenie „niezależnej kontroli” po tym, jak sędzia w procesie Umara Zameera wyraziła wątpliwości co do wiarygodności zeznań funkcjonariusza.
Sędzia Sądu Najwyższego Anne Molloy powiedziała ławom przysięgłych, że zeznania funkcjonariuszy policji, które leżały w centrum sprawy przeciwko Zameerowi, nie odpowiadają materialnym dowodom, i poradziła im, aby uważali na możliwą zmowę.
Ostatecznie w niedzielę Zameer został uznany za niewinnego morderstwa pierwszego stopnia i śmierci det. const. Jeffreya Northrupa.
W oświadczeniu wydanym późnym poniedziałkowym popołudniem Denkiw odniósł się do „niekorzystnych komentarzy” przedstawionych przez sędzię Molloy, wyjaśniając powód, dla którego poprosił o ponowne rozpatrzenie sprawy.
„Za każdym razem, gdy policja w Toronto dowie się o obawach zgłaszanych przez wymiar sprawiedliwości, jej zarządzanie wymaga przeprowadzenia przeglądu zeznań funkcjonariuszy, postępowania, procedur, praktyk i szkoleń” – czytamy w oświadczeniu.
Northrup zmarł 2 lipca 2021 roku po uderzeniu przez samochód marki BMW prowadzony przez Zameera na publicznym parkingu pod Nathan Phillips Square. Funkcjonariusz rzucił się w stronę pojazdu wraz ze swoim partnerem, oboje ubrani po cywilnemu, podczas prowadzenia dochodzenia w sprawie pchnięcia nożem, które właśnie miało miejsce w pobliżu.
Zameer, który był wówczas z ciężarną żoną i małym synkiem, konsekwentnie utrzymywał, że nie wiedział, że osoby zbliżające się do jego pojazdu to funkcjonariusze policji.
W swoim poniedziałkowym oświadczeniu Denkiw nakazał również wewnętrzny przegląd funkcjonariuszy policji ubranych po cywilnemu, który obejmie wszystkie aspekty procesu, w tym „wyposażenie i procedury dotyczące funkcjonariuszy i bezpieczeństwa publicznego”.
Następnie Denkiw odniósł się do komentarzy, które poczynił po wyroku, a w których zasugerował, że „mieliśmy nadzieję na inny wynik” procesu.
„Jak to robiłem przez całą swoją karierę. Szanuję proces sądowy i akceptuję decyzję ławy przysięgłych. Być może zamknięcie tragicznego wydarzenia tej skali przyjdzie z czasem” – stwierdził – „Jako szef zdawałem sobie sprawę z emocji jakie wielu z nas odczuwało, zmagając się ze śmiercią innego funkcjonariusza, ale oczywiście zamknięcie sprawy nigdy nie może nastąpić kosztem sprawiedliwości”.
Opozycja: – Doug Ford nie powinien upolityczniać spraw sądowych
Liderzy opozycji w Ontario ostrzegają premiera Douga Forda przed upolitycznianiem systemu sądownictwa po tym, jak mężczyzna, którego zwolnienie za kaucją kiedyś publicznie kwestionował, został uniewinniony.
Sprawa Zameera natychmiast zwróciła uwagę polityków po incydencie z 2021 roku.
Kiedy został zwolniony za kaucją, rozległo się publiczne oburzenie, a Ford opublikował w mediach społecznościowych pogląd o decyzji „nie do zrozumienia”.
„To całkowicie niedopuszczalne, że osoba oskarżona o tę ohydną zbrodnię jest teraz na wolności za kaucją” – napisał na portalu X – „Nasz wymiar sprawiedliwości musi wziąć się w garść i zacząć stawiać ofiary i ich rodziny ponad przestępcami”.
Ówczesny burmistrz John Tory powtórzył to oświadczenie, mówiąc publicznie, że „prawie niemożliwe jest wyobrażenie sobie okoliczności, w której oskarżony w sprawie o morderstwo pierwszego stopnia zostałby zwolniony za kaucją”.
W poniedziałek w rozmowie z reporterami Marit Stiles, przywódczyni Nowych Demokratów w Ontario powiedziała, że jej myśli są związane z sytuacją obu rodzin.
– Nie sądzę, że właściwe jest upolitycznianie tragedii, której byliśmy świadkami – stwierdziła – Mam nadzieję, że jeśli premier wyciągnie z tego jakąś lekcję, to taką, że najlepiej nie próbować upolityczniać toczącej się sprawy.
John Fraser, lider liberalnej opozycji w prowincyjnym parlamencie, zasugerował, że Ford powinien w pierwszej kolejności przeprosić za wygłoszenie tego komentarza.
– Oddzielamy naszych polityków od naszych sędziów i naszego systemu sądowego. Robimy to z jakiegoś powodu. Dla premiera i jak sądzę, Johna Tory’ego komentowanie tej konkretnej sprawy było błędne, całkowicie błędne – stwierdził.
Fraser zasugerował następnie, aby Ford zamieścił ten komentarz, aby „gonić za nagłówkami gazet” i że mieszkańcy Ontario powinni być zaniepokojeni użyciem przez premiera sformułowań takich jak „sędziowie o podobnych poglądach” po tej sprawie.
– Myślę więc, że ma na myśli ludzi, którzy byliby gotowi nie słuchać dowodów. To poważny problem – powiedział Fraser – To nie nasza praca. To nie nasza sprawa. Nie musimy upolityczniać sądów.
Ford był ostro krytykowany za powoływanie zarejestrowanych lobbystów do komisji rekomendującej sędziów, twierdząc, że zrobił to, ponieważ chciał, aby w tych rolach znajdowały się osoby o podobnych poglądach.
Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskich oraz partie opozycyjne stwierdziły, że nominacje sędziowskie pozostają bezstronne.
Na podst. Canadian Press i CTV News