Zespół chorego jelita cienkiego
Zespół chorego jelita cienkiego
Tak jakoś się składa, że problemy trawienia są sprowadzane najczęściej do omawiania jelita grubego.
Czytamy tu i ówdzie, ciągle i bez przerwy w gazetach i radio na temat oczyszczania jelita grubego, okrężnicy lub po prostu „grubej kiszki”. Terminologia uzależniona jest od tego jak bliski lub daleki (niestety najczęściej) jest ten temat autorom tych rozważań.
Aliści temat wydawałoby się iż wybiórczy i dosyć fachowy przyswoił się dosyć szybko szerokiej rzeszy weekendowych kursantów, głównie samouków, a obecnie „fachowców i znawców dietetyki oraz komórkowego oczyszczania organizmu” i w konsekwencji zrobiła się z tego pewnego rodzaju dziedzina handlowa, której nigdy proszę nie utożsamiać lub mieszać z Medycyną Naturalną, absolutnie nie.
Dalszych komentarzy oszczędzę Państwu, gdyż temat jest już wszystkim dobrze znany, ja zaś dzisiaj chciałbym naprawdę kilka słów poświęcić chorobie innej części przewodu pokarmowego, a mianowicie problemom chorego jelita cienkiego.
Bardzo wiele dolegliwości związanych jest z wadliwym, patologicznym funkcjonowaniem tego jelita. W tym też miejscu urywa się gazetowa informacja na temat „oczyszczania”, jako, że do tego też miejsca docierają możliwości twórcze wspomnianych wyżej „fachowców” od ogólnego i frywolnego w doborze środków „oczyszczania”. Jelito cienkie spełnia bardzo ważną rolę w procesie trawienia i przyswajania. To właśnie od sprawności fizjologicznej tej części jelita zależy, czy będziemy w stanie właściwie wykorzystać składniki odżywcze, zawarte w naszym pożywieniu. Chwilę zastanawiając się nad tym stwierdzeniem, zrozumiemy, że od tego zależy nasza, krótko mówiąc egzystencja. Chorób jelita cienkiego jest wiele, ale dzisiaj na łamach magazynu Wiadomości możemy w wielkim skrócie zająć się jedynie fragmentem tego zagadnienia.
Chciałbym omówić dzisiaj chorobę Crohna, chorobę trzewną oraz chorobę zwaną amyloidozą. Jest oczywiście dużo więcej opisanych schorzeń jelita cienkiego jak np.: Choroba Niedokrwienna Jelit, Zespół Krótkiego Jelita, choroby nowotworowe oraz kilka innych jednostek chorobowych. Choroba Crohna jest znana pod tą nazwą od 1932r., zaś w Polsce nazywana jest dwoma nazwiskami, gdyż Leśniewski opisał ją jeszcze w 1904 roku. Tak więc już od ponad stu lat mamy tradycyjnie polish connection w tym zagadnieniu. Chwała nam, a być może nawet okazja do jubileuszu!
Choroba występuje najczęściej w krajach skandynawskich, Anglii, Belgii oraz krajach Ameryki Północnej. Należy ona do niespecyficznych chorób zapalenia jelita i porównywana lub mylnie diagnozowana jest z drugą, podobnie tajemniczą chorobą z tej grupy, a mianowicie wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Choroba ta zalicza się do zapaleń ziarniczych, naciekających ścianę jelita. Są dwie zasadnicze cechy odróżniające ją od wrzodziejącego zapalenia jelit. Zajęciu całej grubości ściany, a nie tylko błony śluzowej choroba ta zawdzięcza tendencję do zwężeń jelit i perforacji. Choroba ta szczególnie często umiejscawia się w końcowym odcinku jelita biodrowego, może jednak także obejmować jelito grube w różnych odcinkach. Choroba dotyczy najczęściej ludzi młodych i zaczyna się przed 30 r. życia. Należy ją podejrzewać w przypadkach cechujących się przewlekłym przebiegiem z naprzemiennymi zaostrzeniami i remisjami, w których występują uporczywe biegunki, podwyższona temperatura ciała i bóle brzucha. Wielu chorych bywa od razu operowanych z powodu mylnego rozpoznania wyrostka robaczkowego.
Najbardziej charakterystycznymi cechami klinicznymi choroby są przetoki wewnętrzne lub nawet zewnętrzne. Konieczne są oczywiście badania dodatkowe tak jak OB., oraz ogólne badanie krwi, endoskopia, biopsje…Przewlekła choroba prowadzi do powikłań, a należą do nich : zapalne zmiany w stawach, zapalenie tęczówki, rumień guzowaty, uszkodzenia nerek i wątroby. Rokowanie w takiej sytuacji jest bardzo niepewne. Bywają bardzo długie remisje, jednak przy długim trwaniu i częstych zaostrzeniach choroby śmiertelność jest duża. Leczenie naturalne oparte o dietetykę, homeopatię, właściwie dobrany zespół ziół oraz akupunkturę daje bardzo dobre wyniki leczenia.
Choroba Trzewna, zwana również sprue trzewnym, rodzimym albo nie tropikalnym, albo też enteropatią poglutenową jest chorobą charakteryzującą się upośledzonym wchłanianiem. Zaburzenie to pogarsza się natychmiast po spożyciu produktów zbożowych zawierających gluten i szybko się poprawia po ich odstawieniu. W chorobie spotyka się niespecyficzny dla niej zanik kosmków jelitowych. Ciekawe jest, że zmiana ta obejmować może całe jelito cienkie, lub pewien jego segment, np. dwunastnicę. Objawy występują natychmiast po spożyciu i obejmują wzdęcie, osłabienie, kurczowe pobolewania, biegunkę. Choroba może ujawnić się po raz pierwszy przy przejściu z karmienia piersią na pokarmy zawierające mąkę. Zjawisko to jest dosyć częste u noworodków, przy odpowiednim postępowaniu może zniknąć i dzieci stopniowo mogą przejść na normalne żywienie. W innych przypadkach może ujawnić się dopiero w wieku dorosłym. Przebieg choroby bywa bardzo różny – od łagodnego do bardzo ciężkiego. Szczególnie dzieci łatwo wpadają w odwodnienie, niedobory elektrolitowe, a nawet kwasicę. Znamienne są obfite tłuszczowe, cuchnące stolce. Występują objawy niedożywienia, chudnięcie, uczucie zmęczenia, może pojawić się zapalenie jamy ustnej, pękanie paznokci, kruchość włosów, osteoporoza, niedokrwistość. Niektórzy chorzy cechują się nadmiernym apetytem i zjadają bardzo dużo pokarmów, co wcale nie wpływa na poprawę ich stanu odżywienia. Chorzy mogą wykazywać cechy depresyjne lub histeryczne. W postępowaniu leczniczo-zapobiegawczym zastępujemy mąkę pszenną i żytnią mąką kukurydzianą lub ryżową. Ewentualne rozszerzenie diety po osiągnięciu poprawy może objąć owsiankę.
Wielu chorych z nietolerancją glutenu nie toleruje również mleka z powodu braku enzymu laktazy. Warto też przy tej okazji zwrócić uwagę, że chorzy ci dużo lepiej tolerują jogurt, który sam zawiera laktazę zdolną rozkładać laktozę i w ten sposób mogą częściowo wyrównywać endogenny brak tego enzymu.
Amyloidoza obejmuje jelito cienkie w 70% przypadków i dlatego wymaga omówienia, gdyż niszczy jego delikatną strukturę, wywołuje zaburzenia motoryki, owrzodzenia błony śluzowej, krwawienia, utratę białka, zespół złego wchłaniania, co w konsekwencji nadaje jej kliniczny aspekt choroby jelita cienkiego. Złogi amyloidu spotyka się jednak w całym przewodzie pokarmowym od jamy ustnej aż po prostnicę. Objawia się ta choroba nie dającymi się opanować biegunkami, choć często występuje zaparcie. Objawy te tłumaczy się destrukcją mięśniówki i autonomicznego unerwienia jelita. Niedokrwienie jelita spowodowane złogami w naczyniach krwionośnych może sprzyjać zaburzeniom wchłaniania i utracie białka do jelita. Owrzodzenia mogą być źródłem krwawień i perforacji.
Leczenie farmakologiczne jest bardzo niewdzięczne i sprowadza się do leczenia choroby podstawowej. Rokowanie w pierwotnej amyloidozie jest zawsze złe, gdyż postęp choroby prowadzi do zgonu w ciągu dwóch lat.
Duże osiągnięcia w leczeniu tej choroby uzyskano na drodze dietetycznej oraz przy zastosowaniu wysublimowanych mieszanek ziołowych.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.