Spór o dekryminalizację narkotyków w Toronto
Spór o dekryminalizację narkotyków w Toronto
Toronto znajduje się w centrum gorącej debaty na temat dekryminalizacji twardych narkotyków w chwili, gdy Kolumbia Brytyjska ciesząca się takim przywilejem, zwraca się do Ottawy o modyfikację ich pilotażowego projektu przyznanego przez władze federalne.
BC ma rok do końca trzyletniego projektu pilotażowego mającego na celu dekryminalizację posiadania niewielkich ilości niektórych nielegalnych narkotyków, w tym heroiny, fentanylu, kokainy i metamfetaminy. Wydano zwolnienie Health Canada, aby umożliwić kontynuację tego pilotażowego programu.
Jednak w zeszłym tygodniu premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby zwrócił się do Health Canada o ponowną kryminalizację używania tych narkotyków w miejscach publicznych, takich jak szpitale i parki. Posiadanie ich w przestrzeni prywatnej nadal byłoby zdekryminalizowane.
W środę naczelny lekarz Toronto podkreślił, że dekryminalizacja nie jest legalizacją, a jej celem jest traktowanie uzależnienia jako problemu zdrowotnego, a nie przestępczego.
– Pozwólcie, że wyrażę się jasno w kwestii publicznego zażywania narkotyków… Nie jest to rozważane w naszym wniosku o dekryminalizację i jest niedopuszczalne – powiedziała dr Eileen de Villa – Wniosek o dekryminalizację nie dotyczy publicznego zażywania narkotyków, nie sprawia, że jest to legalne, nie sprawia, że sprzedaż lub handel narkotykami stają się legalne.
W zeszłym roku w przesłanym do Health Canada raporcie de Villa, wraz z menadżerem miasta i szefem policji, zaproponowała plan, który zdekryminalizowałby „wszystkie kontrolowane narkotyki i substancje do użytku osobistego… dla wszystkich mieszkańców Toronto, w tym młodzieży”.
Dr Kieran Moore, naczelny lekarz Ontario, również zalecił w swoim rocznym raporcie z marca, aby prowincja zdekryminalizowała zwykłe posiadanie nieuregulowanych narkotyków na własny użytek i udostępniła bezpieczniejsze zapasy, aby zmniejszyć liczbę osób umierających w prowincji z powodu możliwych do uniknięcia opioidów, których przedawkowania odnotowuje się każdego roku.
Lider Konserwatystów Pierre Poilievre zwrócił się do rządu federalnego o natychmiastową ponowną kryminalizację narkotyków w przestrzeni publicznej w Kolumbii Brytyjskiej, a w piśmie opublikowanym na platformie X (dawny Twitter) w środę zwrócił się do premiera Justina Trudeau o odrzucenie wieloletniego wniosku Toronto o przedłużenie pilotażowego programu narkotykowej dekryminalizacji.
„Jeśli pozwolicie Toronto na zalegalizowanie twardych narkotyków, tak jak to zrobiliście w przypadku Kolumbii Brytyjskiej, jedynym skutkiem będzie pozostawienie najbardziej bezbronnych Kanadyjczyków w życiu pełnym nędzy i rozpaczy” – stwierdził Poilievre.
Premier Ontario Doug Ford również wezwał miasto do wycofania wniosku, nazywając go „koszmarnym”.
– Będę z tym walczył zawzięcie – powiedział Ford – Pozwalanie ludziom brać kokainę, crack i heroinę. To chyba jakiś żart … Daj im leczenie, wspieraj ich. Tego nam potrzeba, a nie mówienia: „Masz jeszcze trochę narkotyków do zażycia”. Czasami zastanawiam się, gdzie ludzie mają mózgi. Naprawdę. To niewiarygodne.
Toronto domaga się dekryminalizacji wszystkich obszarów miasta, oczekując na placówki opieki nad dziećmi, szkoły podstawowe i średnie oraz lotniska. De Villa zapytana, w jaki sposób miasto zapobiega zażywaniu narkotyków w miejscach publicznych, wskazała na nadzorowane miejsce konsumpcji.
– Naprawdę musimy dopilnować, aby ludzie, którzy używają narkotyków i będą ich używać, bo ludzie nieuchronnie będą zażywać, robili to w możliwie najbezpieczniejszy sposób – powiedziała Akwasi Owusu-Bempah, profesor socjologii na Uniwersytecie w Toronto.
Owusu-Bempah stwierdziła, że ograniczenie otwartego używania narkotyków jest trudne, szczególnie biorąc pod uwagę kryzys mieszkaniowy, ale dodała, że można wyciągnąć wnioski z prohibicji.
– Tak jak ma to miejsce obecnie w przypadku naszego dostawcy narkotyków, podczazs prohibicji podaż alkoholu była skażona, wiele osób doświadczyło zatrucia alkoholem i zmarło. Mamy teraz bezpieczne miejsca do spożywania alkoholu. To są bary – powiedziała – Posiadanie bezpiecznych i nadzorowanych miejsc, w których osoby fizyczne mogą zażywać narkotyki, jest najwłaściwszym rozwiązaniem. I właśnie na to powinno zwrócić uwagę Toronto.
Health Canada oświadczyło, że nadal rozpatruje wniosek rady miejskiej o zwolnienie z federalnego prawa antynarkotykowego.
Na podst. CityNews