Obowiązkowe badanie alkomatem na terenie GTA
Obowiązkowe badanie alkomatem na terenie GTA
Wiadomość o tym, że policja prowincji Ontario (OPP) będzie pobierała próbki wydychanego powietrza od wszystkich kierowców zatrzymanych na obszarze Greater Toronto Area, nawet jeśli nie wykazują żadnych oznak, że pili alkohol, zaskoczyła wiele osób i wywołała pytania dotyczące cienkiej granicy między bezpieczeństwem publicznym a prawami osobistymi .
Jednak jak powiedział w czwartkowym wywiadzie dla CityNews wybitny prawnik DUI, Calvin Barry, policja od dawna ma prawo używać alkomatów w każdej sytuacji, ale dopiero teraz egzekwuje te uprawnienia na drogach Ontario.
– Zmiana legislacyjna nastąpiła jakieś siedem lat temu – powiedział Barry – Powodem, dla którego Liberałowie ustanowili takie prawo, jest cała rzeź na drogach, a sprawy takie jak sprawa Marco Muzzo nie pomogły – dodał, odnosząc się do niesławnego skazanego pijanego kierowcy, który zabił troje dzieci i ich dziadka podczas kolizji we wrześniu 2015 roku w Vaughan.
– Uzasadnione ograniczenia zostały usunięte z kodeksu, ale policja zdecydowała się nadal pytać zatrzymywanych kierowców: «Hej, proszę pana, czy pił pan?». lub „Hej, proszę pani, piłaś coś? Czuję alkohol?» Wsadziliby głowę w okno. W rzeczywistości ta poprawka odsunęła uzasadnione utrudnienia, tyle że teraz zaczynają się na nią powoływać.
– Chodzi jedynie o wykonalność – dodał – Podnoszą poprzeczkę, ponieważ wiele osób, na przykład nie czuje zapachu wódki. Wiele osób zabija ten zapach żując gumę, wiele osób wypiło alkohol poprzedniego wieczoru, mocno się upili i nie spali wystarczająco długo, aby wytrzeźwieć. Ludzie, którzy przeszliby wcześniej przez tę kontrolę, nie zrobią tego teraz, ponieważ są po prostu wszyscy zatrzymani zostaną sprawdzeni.
W środowym komunikacie OPP potwierdziła, że obecnie przeprowadza obowiązkowe badanie na zawartość alkoholu w organizmie (MAS) „w ramach każdego zatrzymania w ruchu drogowym”.
„Ponieważ liczba wypadków związanych z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu w jurysdykcjach policji prowincji Ontario stale rośnie, OPP podejmuje najsurowsze jak dotąd środki w celu wykrywania, prowadzenia po spożyciu alkoholu i usuwania nietrzeźwych kierowców z naszych dróg” – czytamy w komunikacie.
OPP zauważyła, że posunięcie to następuje w związku z kolizjami związanymi z jazdą pod wpływem alkoholu, a mandaty wzrosły o prawie 30 procent w porównaniu ze średnią z poprzednich pięciu lat.
„Ponownie przypominamy kierowcom, aby byli przygotowani do pobrania próbki oddechu podczas zatrzymania w ruchu” – czytamy dalej w komunikacie OPP.
Barry, który ponad dziesięć lat temu skutecznie bronił byłego Toronto Maple Leaf Ricka Vaive’a pod zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu odradza odmawiania pobrania próbki oddechu podczas zatrzymania w ruchu drogowym, twierdząc, że w świetle prawa oznacza to w zasadzie przyznanie się do winy.
– Odmowa nie jest właściwą drogą – stwierdził, zauważając, że sprawy pod wpływem alkoholu często są rozstrzygane ze względu na kwestie techniczne lub problemy z alkomatami lub ich technikami – Jeśli po prostu odmówisz (pobrania próbki oddechu), zgodnie z orzecznictwem można z tego wyciągnąć wniosek, że jesteś pijany, ponieważ dlaczego odmawiasz? Musiałeś pić i boisz się, że się wyda. Sądom, prokuraturze i policji nie podoba się, że człowiek ukrywa dowody.
– To naprawdę ogranicza rodzaje obrony, jakie posiadasz w dyspozycji. O wiele lepiej jest dmuchać i ryzykować (na rozprawie).
Barry podkreślił, że najlepszą obroną przed całkowitym uniknięciem zarzutów jest powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.
– Kiedy ludzie pytają mnie na koktajlu, podchodzą i mówią: «Calvin, widziałem cię w telewizji, jak opowiadałeś o jeździe pod wpływem alkoholu. Jaka jest najlepsza obrona? Patrzę na nich i mówię: „Dwa słowa”, a oni podchodzą bliżej, a ja mówię im: „Weź Ubera”.
– Obowiązkowe alkomaty to „kolejny krok w kierunku utrudniania i zniechęcania ludzi do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu – podsumował – Czy to zadziała? Wkrótce się tego dowiemy.
Na podst. CityNews