Władze Toronto chcą trwałego zakazu używania e-hulajnóg
Władze Toronto chcą trwałego zakazu używania e-hulajnóg
Na posiedzeniu torontońskiej Komisji Infrastruktury i Środowiska miejscy pracownicy przedstawili radzie sugestię, by prowincyjny pilotażowy projekt, w ramach którego zostałyby dopuszczone do ruchu na ulicach miast „pojazdy o małej prędkości”. Projekt przewiduje, że pojazdy dwu- lub czterokołowe, które mogą przewozić do czterech pasażerów z prędkością do 40 km/h, nie będą dopuszczone do ruchu po autostradach ani wykorzystywane jako taksówki, limuzyny lub pojazdy do wspólnych podróży.
Urzędnicy zalecili Komisji, aby miasto w ogóle nie brało już udziału w pilotażowym programie dotyczącym hulajnóg elektrycznych, ponieważ urządzenia te stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, powodują poważne obrażenia, stanowią barierę w dostępności, a egzekwowanie przepisów jest praktycznie niemożliwe do utrzymania.
„Wydaje się, że wszelkie potencjalne korzyści płynące z pilotażowego programu dopuszczenia elektrycznych hulajnóg do ruchu nie równoważą negatywnego wpływu ich użytkowania w postaci obrażeń odniesionych przez rowerzystów i pieszych, koszty i odpowiedzialność miasta oraz zmianę środka transportu (głównie zastąpienie poruszania się pieszo i transportu publicznego)” – stwierdziła komisja.
Warto przypomnieć, że rada miejska już w 2021 roku jednomyślnie zagłosowała za nieuczestniczeniem w prowincyjnym programie pilotażowym e-hulajnóg.
Rzecznicy osób niepełnosprawnych pochwalają tę decyzję miasta dotyczącą e-hulajnóg.
AODA Alliance, the CNIB, the Alliance for Equality of Blind Canadians, and the Canadian Council of the Blind (Sojusz AODA, CNIB Sojusz na rzecz Równości Niewidomych Kanadyjczyków i Kanadyjska Rada Niewidomych) stanowczo skrytykowały dwukołowe urządzenia używane do mikromobilności, nazywając je „cichą groźbą”, która zagraża bezpieczeństwu publicznemu, szczególnie bezbronnym seniorom i osobom niepełnosprawnym.
„Niewidomi nie wiedzą, kiedy z prędkością ponad 20 km/h pędzą w ich kierunku ciche e-hulajnogi, prowadzone przez nielicencjonowane, nieprzeszkolone, nieubezpieczone, żądne zabawy osoby” – stwierdziły grupy we wspólnym oświadczeniu – „Porzucone na chodnikach hulajnogi elektryczne stwarzają ryzyko potknięcia się osób niewidomych i koszmary związane z dostępnością dla osób na wózkach inwalidzkich”.
Obecnie hulajnóg elektrycznych nie można używać, pozostawiać, przechowywać ani parkować na żadnej ulicy w Toronto. Obejmuje to ścieżki rowerowe, ścieżki rowerowe, szlaki, ścieżki, chodniki lub parki objęte wieloma rozdziałami Kodeksu Miejskiego.
Sprawą e-hulajnóg radni zajmą się na najbliższej sesji, która odbędzie się 22 maja.
Na post. CityNews