Ottawa – wywiesić flagę. Najlepiej po kryjomu
Ottawa – wywiesić flagę. Najlepiej po kryjomu
Flaga Izraela zawiśnie przed ratuszem miasta Ottawa 14 maja, aby uczcić Dzień Niepodległości tego kraju, ale miasto Ottawa nie zorganizuje zwyczajowej ceremonii podniesienia flagi ze względu na obawy o bezpieczeństwo publiczne.
„Miasto Ottawa obchodzi święta narodowe i dni niepodległości we współpracy z Global Affairs Canada organizuje wydarzenia i działania związane z podnoszeniem flag dla ponad 190 krajów uznanych przez władze federalne” – podało miasto w komunikacie prasowym we wtorek wieczorem.
Ottawa obchodzi święto narodowe Izraela od 2007 roku.
Jednak w tym roku miasto stwierdziło, że po konsultacji z policją w Ottawie i innymi zainteresowanymi stronami, nie zorganizuje publicznej ceremonii.
„Ta decyzja opiera się na najnowszych informacjach, które sugerują, że organizacja publicznej ceremonii stwarza znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa publicznego” – stwierdziło miasto Ottawa – „Miasto musi priorytetowo traktować bezpieczeństwo swoich mieszkańców, gości i pracowników. Dlatego tegoroczne obchody odbędą się bez zwyczajowej ceremonii”.
Data ta przypada ponad siedem miesięcy od śmiercionośnego ataku Hamasu w Izraelu 7 października 2023 roku, podczas którego bojownicy zabili 1200 osób, w większości cywilów, wzięli około 250 osób jako zakładników. Izrael twierdzi, że Hamas nadal przetrzymuje w niewoli około 100 osób. Szacuje się, że według urzędników służby zdrowia w Gazie w wyniku izraelskiej reakcji wysiedlono około 80 procent z 2,3 miliona mieszkańców Gazy i zginęło ponad 34.500 osób.
Od 7 października w Ottawie regularnie odbywają się protesty, a niektóre z nich przyciągają tysiące ludzi. Niektóre ugrupowania propalestyńskie wezwały władze miejskie, aby w tym roku nie wywieszały izraelskiej flagi ze względu na trwający konflikt, wskazując jednocześnie, że Palestyńczycy obchodzą Dzień Nakby dzień później, 15 maja, dla upamiętnienia ustanowienia państwa Izrael i wysiedlenia narodu palestyńskiego.
Rada miejska twierdzi, że decyzja o podniesieniu flagi bez odbycia zwyczajowej ceremonii „odzwierciedla zaangażowanie w ochronę dobra wszystkich mieszkańców Ottawy, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad inkluzywności i poszanowania stosunków dyplomatycznych”.
Na podst. Canadian Press i Associated Press