Mężczyzna zapłacił 7700 dolarów za luksusową willę znalezioną na Booking.com, ale ogłoszenie było fałszywe
Mężczyzna zapłacił 7700 dolarów za luksusową willę znalezioną na Booking.com, ale ogłoszenie było fałszywe
Mieszkaniec Ontario twierdzi, że zapłacił ponad 7700 dolarów za luksusową willę, którą znalazł na popularnym portalu turystycznym, ale ogłoszenie było fałszywe.
– Jestem z tego powodu bardzo zły, ale wyglądało to naprawdę wiarygodnie – powiedział Barry Goode z Tiny w Ontario niedaleko Midland.
Goode szukał miejsca w Kostaryce, korzystając ze strony Booking.com, kiedy zobaczył luksusową willę do wynajęcia.
– Pod koniec stycznia szybko podjęliśmy decyzję, że wyjeżdżamy na trzy tygodnie do Kostaryki – powiedział Goode.
Willa, którą zobaczył, wydawała się mieć dobre recenzje. Goode powiedział:
– Booking.com znalazł 61 innych recenzji, co dało mu ocenę 9,8, więc po pierwsze, miała dobrą ocenę.
Kiedy Goode skontaktował się z nami w sprawie rezerwacji willi, właściciel powiedział, że woli komunikować się za pomocą WhatsApp.
– Więc zostaliśmy przekierowani do WhatsApp i zaczęliśmy przetwarzać płatność za pośrednictwem WhatsApp – powiedział Goode.
Goode przesłał 7736 dolarów, aby zarezerwować miejsce na wakacje, ale gdy to zrobił, nie mógł uzyskać więcej informacji o willi i ogłoszenie uległo zmianie.
– Następnego dnia po tym, jak oskarżyłem ich o używanie fałszywych zdjęć i fałszywego ogłoszenia, zdjęcia uległy zmianie. Wszystkie zdjęcia zmieniły się w związku z moją rezerwacją – powiedział Goode.
Kiedy Goode złożył skargę do Booking.com, powiedziano mu, że nie powinien był przesyłać środków przelewem, i zaproponowano mu odszkodowanie w wysokości 500 dolarów, którego nie przyjął.
Ekspert ds. podróży Loren Christie powiedziała, że gdy działasz poza witryną turystyczną, tracisz wiele zabezpieczeń.
– Nie ma znaczenia, czy jest to Booking.com, czy Airbnb, zawsze komunikujemy się w 100% za pośrednictwem platformy rezerwacyjnej – powiedziała Christie – Nigdy nie wysyłaj pieniędzy samodzielnie. Zawsze powinieneś mieć pewność, że odbywa się to za pośrednictwem platformy.
Po tym, jak CTV News skontaktowało się z Booking.com, Goode otrzymał od firmy e-mail o następującej treści: „Po ponownym zbadaniu roszczenia i zapoznaniu się z informacjami zawartymi w aktach, niniejszym oferujemy rozwiązanie tej sprawy i pełny zwrot pieniędzy w wysokości 7735,86 CAD”.
Goode odetchnął z ulgą, gdy odzyskał pieniądze. – To ogromna ulga – powiedział.
Booking.com napisał także w oświadczeniu: „Zapewnienie, że nasza platforma jest bezpieczna i godna zaufania, jest naszym najwyższym priorytetem. Po zbadaniu sprawy tego klienta znaleźliśmy podejrzaną aktywność związaną z jego rezerwacją i ściśle współpracowaliśmy z klientem, którego to dotyczyło, aby uzyskać pełny zwrot pieniędzy. Oszustwa internetowe nadal stanowią problem w wielu sektorach i nie są wyłącznie cechą Booking.com, chociaż w dalszym ciągu w pełni angażujemy się w proaktywną pomoc naszym gościom, a nasz zespół obsługi klienta jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
„Zalecamy dokładne sprawdzenie szczegółów zasad płatności podanych na stronie z ogłoszeniem obiektu oraz w potwierdzeniu rezerwacji. Jeśli wydaje się, że obiekt wymaga płatności innej niż wymieniona w potwierdzeniu, skontaktuj się z naszym całodobowym działem obsługi klienta.
„Pamiętaj, że żadna legalna transakcja nigdy nie będzie wymagała od klienta podania danych karty kredytowej przez telefon, e-mail lub wiadomość tekstową (dotyczy to WhatsApp)”.
Oszuści często tworzą fałszywe wpisy, kradnąc zdjęcia z legalnych witryn internetowych. Jeśli możesz, zawsze staraj się płacić kartą kredytową, ponieważ będziesz mieć większą ochronę, jeśli coś pójdzie nie tak.
Na podst. CTV News