W Krakowie zarabia się najwięcej
W Krakowie zarabia się najwięcej
Warszawa traci pozycje lidera – wynika z najnowszych danych gospodarczych. Okazuje się, że średnia pensja wśród polskich miast wojewódzkich tym razem przypadła innej stolicy. Dodatkowo kwota jest pięciocyfrowa. Presja na podwyżkę płac znów wzrośnie – ponownie za sprawą wzrostu minimalnego wynagrodzenia.
Dziennikarze „Faktu” przeprowadzili analizę zarobków w poszczególnych miastach Polski na bazie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pod lupę wzięto miasta wojewódzkie. Okazało się, że najwięcej nie zarabia się w Warszawie – stolicy Polski – a w Krakowie. Średnia pensja w marcu w 2024 roku wyniosła tam 11 372 złotych brutto.
Jak zauważył dziennik, to dużo więcej niż w Warszawie – w miejscu, które przez wiele lat uchodziło za miasto gdzie pracy jest najwięcej i zarobki są najwyższe. Stołeczne miasto wyprzedził nie tylko Kraków, ale i Poznań.
W Poznaniu średnia pensja wynosi 10 731 złotych brutto. Stolica zamyka podium z wynikiem 9646 złotych.
Podczas analizy najsłabiej wypadł Olsztyn, Kielce i Białystok, gdzie średnia pensja nie przekroczyła siedmiu tysięcy złotych.
Średnie pensje pod lupą
Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 4242 złotych brutto. 1 lipca pensje minimalne mają znowu pójść w górę i wynieś 4300 złotych brutto. Wzrosnąć ma także stawka godzinowa do 28,10 złotych. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płacę minimalną zarabia 3,6 mln osób w kraju.
Z kolei do 15 czerwca Rada Ministrów musi przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 roku.
Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z „DGP” przekazał, że według jego szacunków płaca minimalna zostanie podniesiona w 2025 roku najpewniej do sumy 4510,90 złotych brutto, a stawka godzinowa do 29,50 złotych. Możliwe, że w nadchodzącym roku będzie tylko jedna podwyżka pensji, a nie dwie jak chociażby w roku obecnym.