Rząd zrywa negocjacje z Ukrainą
Rząd zrywa negocjacje z Ukrainą
Wiceszef ministerstwa rolnictwa, Michał Kołodziejczak, ogłosił zerwanie rozmów z Ukrainą dotyczących protestów rolników.
Dyskusje zostały przerwane ze względu na oskarżenia o korupcję wobec ukraińskich negocjatorów, w tym byłego ministra rolnictwa Mykoły Solskiego.
Zaplanowane na 14 maja kolejne spotkanie polsko-ukraińskie zostało odwołane, jak wynika z wypowiedzi Michała Kołodziejczaka dla “Dziennika Gazety Prawnej”.
Mimo trudności w dotychczasowych rozmowach, jak podkreślił polityk, Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce, zapewnia, że dialog polityczny między obu krajami trwa na różnych szczeblach.
Zwarycz w wywiadzie dla “Ukrinform” zaznaczył, że spotkanie ministrów rolnictwa nie odbędzie się jak planowano, lecz jest tylko przełożone z przyczyn obiektywnych.
Według Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy, w ukraińskim rządzie działała grupa przestępcza obejmująca urzędników ministerstwa oraz urzędu geodezji, którzy od 2017 roku zajmowali się nielegalnym przejmowaniem gruntów. Śledztwo wykazało, że grupa ta zniszczyła dokumenty umożliwiające przejęcie gruntów przez prywatne podmioty, a następnie zorganizowała fikcyjną aukcję tych terenów.
W związku z tymi działaniami, podejrzanych jest 12 osób, w tym Mykoła Solski.
Ukraina z taryfą ulgową w UE przez kolejny rok
Rada UE zatwierdziła zawieszenie ceł przywozowych i kontyngentów na eksport z Ukrainy na kolejny rok, od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r.
Przedłużone zostanie także tymczasowe zawieszenie ceł i kontyngentów w handlu z Mołdawią od 25 lipca 2024 r. do 25 lipca 2025 r.
“Autonomiczne środki handlowe UE wobec Ukrainy będą obowiązywać od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. i będą dotyczyć dalszego zawieszenia wszystkich zaległych ceł i kontyngentów na mocy tytułu IV Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina (DCFTA)” – czytamy w komunikacie.
Zastosowane zostaną także dwa mechanizmy ochronne mające na celu ochronę rynku UE:
– wzmocniona wersja istniejącego mechanizmu ochronnego, który będzie miał zastosowanie na podstawie regularnego monitorowania i umożliwi Komisji Europejskiej nałożenie dowolnego środka pod warunkiem spełnienia określonych warunków;
– nowy, automatyczny mechanizm ochronny, który zobowiąże KE do ponownego wprowadzenia kwot w przypadku, gdy import drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, kasz i miodu przekroczy średnią arytmetyczną ilości importowanych w drugiej połowie 2021 r., w 2022 r. i w 2023 r.
Autonomiczne środki handlowe UE wobec Mołdawii będą obowiązywać od dnia 25 lipca 2024 r. do dnia 24 lipca 2025 r. w formie tymczasowego zawieszenia wszystkich zaległych ceł i kontyngentów na mocy tytułu V układu o stowarzyszeniu.
Wzmacniają one również ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie mechanizmu ochronnego zawartego już w obowiązującym rozporządzeniu – wskazano.
W styczniu 2024 r. Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie o kolejny rok zawieszenia ceł i kontyngentów przywozowych na cały import z Ukrainy i Mołdawii do UE. Propozycję przedstawiono w kontekście trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i jej stałego wpływu na Mołdawię oraz konieczności dalszego wspierania gospodarczego Kijowa i Kiszyniowa.
Ukrainie i Mołdawii przyznano status kraju kandydującego do UE w czerwcu 2022 r. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w grudniu 2023 r.