Olivia Chow zbojkotowała święto narodowe Izraela
Olivia Chow zbojkotowała święto narodowe Izraela
Burmistrz Toronto zdecydowała się nie uczestniczyć we wtorkowej ceremonii w ratuszu z okazji święta narodowego Izraela, ponieważ uroczystość podniesienia izraelskiej flagi powoduje obecnie „ostre podziały” ze względu na wojnę w Gazie.
Olivia Chow powiedziała reporterom, że „całkiem jasne” jest, że trwający konflikt między Izraelem a Hamasem spowodował głębokie podziały w mieście, powołując się na fale demonstracji, które rozpoczęły się 7 października.
– Myślę, że powoduje to podziały, ponieważ trwa wojna – powiedziała Chow o podniesieniu flagi – Emocje są bardzo duże i myślę, że ważne jest, abyśmy się słyszeli. Bądźcie empatyczni.
W oświadczeniu wydanym na początku tego miesiąca Chow przyznała, że „ból i udrękę odczuwa wielu mieszkańców Toronto w związku z wojną w Gazie” i wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni i powrotu wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas.
Chow zauważyła we wtorek, że burmistrz Toronto nie decyduje, jakie flagi wywieszane są podczas wydarzeń w ratuszu i przed ratuszem. Takie wnioski są zatwierdzane przez biuro protokołu po przedłożeniu ich do wiadomości publicznej.
Powiedziała, że zazwyczaj nie chodzi na ceremonie podniesienia flagi, ponieważ są one zbyt częste.
14 maja przypada rocznica proklamowania państwa Izrael w 1948 roku, co jest wydarzeniem często uwiecznianym podczas ceremonii na całym świecie.
Jednak wojna Izraela w Gazie spowodowała dodatkową analizę tegorocznej rocznicy, w tym w Ottawie, gdzie izraelska flaga również powiewała nad ratuszem, ale nie odbyła się żadna publiczna ceremonia z tej okazji po tym, jak urzędnicy wyrazili obawy dotyczące zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.
Palestyńczycy obchodzą dzień założenia Izraela jako Nakba, co po arabsku oznacza katastrofę. Jest to wydarzenie będące sednem ich walki narodowej, kiedy około 700 tysięcy Palestyńczyków – większość przedwojennej populacji – uciekło lub zostało wypędzonych ze swoich domów przed wojną i w jej trakcie w 1948 roku, która nastąpiła po powstaniu Izraela.
We wtorek w siedzibie legislatury Ontario odbyło się również wydarzenie polegające na podniesieniu flagi Izraela.
Do zgromadzonych przemówił prokurator generalny Michael Kerzner oraz Stephen Blais z Partii Liberalnej. Garstka propalestyńskich demonstrantów pojawiła się i skandowała przed szeregiem funkcjonariuszy policji, ale wydarzenie zakończyło się bez problemów.
We wtorkowym oświadczeniu premier Ontario Doug Ford, który był na niepowiązanym wydarzeniu w innym miejscu prowincji, oświadczył, że przyłącza się do uroczystości.
„Modląc się o pokój w regionie, chcę złożyć najlepsze życzenia wszystkim obchodzącym Dzień Niepodległości Izraela” – napisał.
Na podst. Canadian Press