Protest przeciwko ograniczeniu możliwości nauki języka polskiego w okręgu szkolnym Dufferin-Peel
Protest przeciwko ograniczeniu możliwości nauki języka polskiego w okręgu szkolnym Dufferin-Peel
Środowisko rodziców uczących się dzieci apeluje do wszystkich Polaków o podpisanie poniższej petycji. Chętni mogą to zrobić TUTAJ.
PETYCJA
Razem sprzeciwiamy się przenoszeniu międzynarodowego i rdzennego programu szkół średnich, powszechnie znanego jako polska, ukraińska i wietnamska szkoła średnia John Cabot Catholic Secondary School do St. Joseph’s Secondary School.
My, zaniepokojeni mieszkańcy Mississauga, społeczność polska/ukraińska, rodzice uczniów, którzy są już zapisani do Programu Języka Polskiego/Ukraińskiego Międzynarodowego i Języka Rdzennego w John Cabot High School wraz z rodzicami uczniów ósmej klasy Szkoły Języka Polskiego im. Mikołaja Kopernika Języka (Szkoła Św. Pio Pietrelcina) stanowczo sprzeciwiamy się przeniesieniu międzynarodowego programu nauczania języków obcych i języków tubylczych, polskiego, ukraińskiego i wietnamskiego z Katolickiej Szkoły Średniej im. Jana Cabota do Liceum św. Józefa.
Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu po 23 latach służby naszej społeczności Program Nauki Języka w John Cabot High School dobiegł końca. Niestety, decyzja ta została podjęta bez wiedzy rodziców, uczniów i nauczycieli i została podana do wiadomości publicznej dopiero kilka tygodni temu, kiedy rozpoczęły się zapisy na rok szkolny 2024/2025. Jednocześnie zostaliśmy poinformowani, że gorąco zachęcamy do rejestracji do 21 czerwca 2024 r. ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, a zgłoszenia będą przyjmowane według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”.
St. Joseph’s SS (proponowana „nowa” szkoła) została przydzielona do niewiarygodnie dużej liczby różnych klas językowych (w sumie dwanaście!), żeby wymienić tylko kilka: arabski, kantoński, chorwacki, koreański, filipino/tagalski, polski, portugalski, pendżabski , rosyjski, tamilski, urdu i wietnamski. Chociaż jest to wspaniała szkoła, wszyscy uważamy to za niezwykle niepokojące, że St. Joseph SS będzie JEDYNĄ szkołą w Mississauga z programem nauczania języków międzynarodowych i tubylczych, a jeśli chodzi o język polski, JEDYNĄ w całym Katolickim Okręgu Szkolnym Dufferin-Peel (Mississauga, Brampton, Bolton, Caledon, Orangeville). Jest to bardzo niesprawiedliwe wobec uczniów, którzy chcą kontynuować naukę, a nie będą mieli do tej możliwości równego dostępu. W tym momencie ostatnie zmiany w systemie edukacji budzą duże wątpliwości. W 2018 roku mogliśmy wybierać spośród jedenastu różnych lokalizacji (w tym z językiem polskim), zarówno dla szkół podstawowych, jak i średnich. W związku z narzuconymi nowymi zmianami np. języka ukraińskiego można uczyć jedynie w St. Thomas Aquinas SS w Brampton (od tej szkoły do John Cabot SS jest prawie 21 kilometrów). I co przerażające, niektórzy rodzice nadal nie są świadomi tej zmiany.
Przeprowadzka będzie miała dramatyczny wpływ zarówno na uczniów, jak i rodziców, a w niektórych przypadkach uniemożliwi dołączenie do zajęć i zmusi niektórych uczniów do rezygnacji a nauki. John Cabot SS stał się domem dla wielu ukraińskich dzieci, które uciekły przed wojną. Nie prowadzą samochodu, po prostu idą do szkoły pieszo, bo nie mają innego wyjścia. Przypominamy, że szkoły sobotnie NIE zapewniają uczniom transportu. Odległość i harmonogram zajęć będą miały negatywny wpływ na dzieci zapisane do różnych sobotnich programów i niestety to posunięcie może potencjalnie utrudnić ten rozwój i pozbawić nasze dzieci cennych możliwości uczenia się.
Niemniej jednak trauma spowodowana pandemią Covid-19 odbiła się już na edukacji dzieci. Niezwykle istotne jest, abyśmy zapewnili im stabilność i ciągłość w tych trudnych czasach, zamiast narażać je na dalsze zakłócenia. Nasze dzieci z dumą uczestniczą w wielu programach weekendowych w kościele katolickim św. Maksymiliana Kolbe lub w Ukraińskim kościele katolickim Najświętszej Marii Panny, korzystając w pełni z odległości spaceru od John Cabot SS. Ta zmiana niewątpliwie będzie miała negatywny wpływ na biegłość językową naszych dzieci i ogólne doświadczenie edukacyjne.
Nie ulega wątpliwości, że jako podatnicy powinniśmy być informowani o wszelkich zmianach w szkołach, zwłaszcza jeśli chodzi o ich przeniesienie.
Jako rodzice powinniśmy zawsze mieć prawo głosu, przede wszystkim wtedy, gdy czujemy, że stawką jest jakość i spójność edukacji naszych dzieci.
I wreszcie, jako społeczność polska i ukraińska powinniśmy czuć się zachęceni do celebrowania i promowania naszego dziedzictwa, które gwarantuje Kanadyjska Karta Praw i Wolności oraz Kanadyjska Ustawa o Wielokulturowości i nie bać się, że dostęp do Międzynarodowego Programu Językowego zostanie w jakikolwiek sposób ograniczony.
Wzywamy decydentów do ponownego rozważenia proponowanego przeniesienia. Program nauczania języków międzynarodowych i rodzimych na poziomie średnim, polskim, ukraińskim i wietnamskim musi odbywać się w John Cabot Catholic Secondary School. Dla wielu rodzin nie jest to opcja, jest to JEDYNA opcja. Musimy nadać priorytet stabilności i wysokiej jakości edukacji dla naszych dzieci i nie wahać się promować naszej kultury i języka.
Prosimy o podpisanie tej petycji i wysłuchanie naszego głosu.