Spis wyborców przebywających za granicą
Spis wyborców przebywających za granicą
Od Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej otrzymaliśmy informacje o warunkach rejestracji do wyborów do Parlamentu Unii Europejskiej. Oto treść tej informacji:
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 r., wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy utworzył Minister Spraw Zagranicznych.
Wykaz obwodów głosowania jest opublikowany w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 30 kwietnia 2024 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej w 2024 r. dla obywateli polskich przebywających za granicą.
Aby oddać głos należy wystąpić do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 4 czerwca 2024 r.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku:
- rekomendujemy złożenie wniosku przy użyciu usługi e-Wybory,
- złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (osobiście lub listownie),
- złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych)
Kalendarium
Terminy wykonania czynności wyborczych przez konsula w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
- Do 20 maja konsul publikuje w formie obwieszczenia, informację o numerach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach komisji.
- 20 maja upływa termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez Pełnomocników wyborczych.
- 23 maja upływa termin powołania przez konsula obwodowych komisji wyborczych.
- 4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.
- Do 6 czerwca można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
- Dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego – 9 czerwca 2024 r. Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granicą odbywa się między godz. 7.00 a 21.00 czasu miejscowego. Jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym (8 czerwca 2024 r.).
e-Wybory – zarejestruj się w spisie wyborców za granicą
e-Wybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministra Spraw Zagranicznych służąca wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów.
Dzięki e-Wybory zgłoszenie do spisu jest możliwe bez wychodzenia z domu.
Wyborca samodzielnie wybiera dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania za granicą, a następnie wprowadza wymagane dane. Aby zgłosić się do spisu przy użyciu e-Wybory wyborca nie musi posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego.
Korzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 5 dnia przed dniem wyborów, tj. do 4 czerwca 2024 r.
Przed przystąpieniem do rejestracji należy przygotować:
– numer PESEL;
– w przypadku obywateli polskich – ważny polski paszport (albo ważny polski dowód osobisty, jeśli zamierzają Państwo oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego);
– w przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi – ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość;
– adres pobytu za granicą;
– adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego.
Aby rozpocząć rejestrację, należy nacisnąć przycisk poniżej. Po zapoznaniu się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych, proszę wybrać państwo oraz komisję, w której chcą Państwo oddać głos, a następnie wypełnić formularz.
Proszę się upewnić, czy wybrany obwód głosowania znajduje się w państwie i w okręgu konsularnym, w którym będą Państwo przebywać w dniu głosowania. W przypadku problemów z określeniem właściwego okręgu konsularnego proszę skorzystać ze strony: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polskie-przedstawicielstwa-na-swiecie
UWAGA!
Wybierając obwód głosowania, proszę zwrócić uwagę, ilu wyborców już się w nim zarejestrowało. Jeśli w danym państwie (okręgu konsularnym) utworzono więcej obwodów głosowania, sugerujemy wybranie obwodu z najmniejszą liczbą wyborców.
Swoje dane należy podawać kompletnie i dokładnie, zgodnie z ich pisownią w ważnym polskim dokumencie tożsamości (proszę uwzględniać znaki diakrytyczne np. ą, ś, ł). Przy wpisywaniu adresu pobytu za granicą proszę o podanie pełnych danych w formacie stosowanym przy adresowaniu korespondencji nadawanej pocztą. Proszę sprawdzić poprawność danych przed ostatecznym zatwierdzeniem formularza.
W przypadku problemów z rejestracją można skorzystać z sposobów wnioskowania o ujęcie w spisie przez właściwego terytorialnie konsula:
– złożyć wniosek w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie);
– złożyć wniosek przekazując na adres poczty elektronicznej konsula skan lub zdjęcie podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych ambasad i konsulatów).
Jeśli poszukują Państwo informacji o warunkach głosowania za granicą, zalecamy odwiedzić stronę Państwowej Komisji Wyborczej: https://www.pkw.gov.pl/
Dodatkowo informacje można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wybory-do-parlamentu-europejskiego-2024