Coraz więcej przestępstw podyktowanych nienawiścią
Coraz więcej przestępstw podyktowanych nienawiścią
Torontońska policja twierdzi, że w 2023 roku liczba tzw. „przestępstw z nienawiści” wzrosła o 47% i że w tym roku miało miejsce prawie 190 incydentów, z których prawie połowa miała charakter antysemicki.
Funkcjonariusze policji twierdzą, że w zeszłym roku zgłoszono 365 incydentów, w porównaniu z 248 w roku poprzednim, a w związku z 61 z tych incydentów zarzuty postawiono 59 osobom. Ponad jedna trzecia incydentów, które doprowadziły do postawienia zarzutów, miała miejsce po rozpoczęciu wojny między Izraelem a Hamasem.
Od 7 października policja odpowiedziała na 1270 telefonów w sprawie podejrzeń o przestępstwa z nienawiści i otrzymuje średnio 159 telefonów miesięcznie.
– Od 7 października potwierdziliśmy 300 przestępstw z nienawiści, co doprowadziło do 94 aresztowań i 243 zarzutów związanych z ich popełnieniem – mówi zastępca szefa Rob Johnson, dodając, że liczba przestępstw z nienawiści wzrosła o 64 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Johnson twierdzi, że w 2024 roku policja odpowiedziała na 187 zgłoszeń przestępstw z nienawiści, z czego 47% miało charakter antysemicki.
W raporcie przedstawionym w czwartek na posiedzeniu Zarządu Policji w Toronto odnotowano, że większość tego typu przestępstw wymierzona była w członków społeczności żydowskiej i społeczności 2SLGBTQI+, a w następnej kolejności społeczności czarnoskórych i muzułmańskich.
Do najczęściej zgłaszanych przestępstw motywowanych nienawiścią należały wyrządzenie szkody na mieniu, napaść i groźby.
Policja twierdzi, że wzrost liczby incydentów związanych z przestępstwami z nienawiści zmusił ją do zwiększenia liczby funkcjonariuszy przydzielonych do specjalnej jednostki Hate Crime Unit (HCU) z sześciu do trzydziestu dwóch, wraz ze zwiększoną widocznością i obecnością w społecznościach żydowskich, muzułmańskich i 2SLGBTQI+.
Policja twierdzi, że w 2023 roku szkoły były celem 18 procent wszystkich zgłoszonych tego rodzaju przestępstw, co stanowi wzrost o 23 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy liczba przestępstw z nienawiści mających miejsce w środkach transportu publicznego wzrosła o 52 procent.
Policja odnotowała również, że liczba niesprowokowanych ataków na członków społeczności 2SLGBTQI+ wzrosła o 27%.
„W ciągu ostatnich trzech lat nastąpił znaczny wzrost liczby zgłoszonych przypadków sprzeciwu wobec 2SLGBTQI+, a potencjalnymi czynnikami sprzyjającymi temu były protesty związane z wydarzeniami takimi jak Drag Story Hours oraz debaty dotyczące włączenia orientacji seksualnej i tożsamości płciowej do programów szkolnych” – stwierdzono w przedstawionym w czwartek policyjnym raporcie.
Na podst. CityNews