Rekordowa emigracja z Kanady
Rekordowa emigracja z Kanady
Emigracja z Kanady osiągnęła poziom nienotowany od co najmniej 10 lat. W 2022 roku kraj opuściło blisko 130 tys. osób. Kanadyjczycy za kierunek obierają przede wszystkim Stany Zjednoczone.
Według danych American Community Survey, w 2022 roku liczba osób przenoszących się z Kanady do Stanów Zjednoczonych wyniosła 126 340. To wzrost o prawie 70 procent w porównaniu do 75 752 osób, które przeprowadziły się do USA w 2012 roku. Spośród tych, którzy dwa lata temu wyemigrowali z Kanady do USA, 53 311 urodziło się w Kanadzie, 42 595 to Amerykanie wracający do ojczyzny, a 30 434 to imigranci urodzeni w innych krajach. Statystyki pokazują również, że w 2022 roku liczba osób urodzonych w Kanadzie, które opuściły kraj, była o 50 procent wyższa niż przed pandemią COVID-19.
Dane ONZ, zebrane przez Statistics Canada, wskazują, że Stany Zjednoczone są zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem emigracji dla Kanadyjczyków. W 2020 roku w USA mieszkało około 800 tys. Kanadyjczyków, czyli osiem razy więcej niż w drugim na liście kraju, Wielkiej Brytanii (około 100 tys.).
Jak podaje CBC, jednym z powodów rekordowej emigracji są kwestie finansowe. Mimo że Stany Zjednoczone również borykają się z inflacją, w niektórych stanach koszty życia mogą być niższe niż w Kanadzie. Średnia cena zakupu domu w USA wynosi około 581 tys. dolarów, w porównaniu do prawie 704 tys. dolarów w Kanadzie, co stanowi różnicę o 20 procent po uwzględnieniu kursów walut.
Wielu Kanadyjczyków wymienia także wyższe płace, niższe podatki i tańsze artykuły spożywcze jako powody emigracji. Jednak, jak zauważa CBC, emigranci powinni uwzględnić wzrost stawek ubezpieczenia domu, wyższe podatki od nieruchomości oraz wysokie koszty opieki medycznej.
Kolejną kwestią jest uzyskanie zielonej karty, czyli karty stałego pobytu w USA. CBC informuje, że proces ten jest stosunkowo łatwy dla zamożnych kanadyjskich inwestorów i osób mających amerykańskich małżonków. Natomiast osoby ze średnimi zarobkami lub te, które nie są zatrudnione u amerykańskiego pracodawcy, mogą mieć trudności z uzyskaniem zgody na stały pobyt.
Monica Abramov, która wkrótce przeprowadza się z rodziną na Florydę, zauważyła: “Nigdy nie znałam tak wielu osób, które decydują się na przeprowadzkę lub już się przeprowadziły. To wezwanie do Kanady, aby się obudziła i spróbowała zatrzymać swoich mieszkańców”. Dodała również: “Zdecydowanie uważam, że niestety zmierzamy w złym kierunku – wskaźniki przestępczości, kradzieże samochodów. System opieki zdrowotnej z roku na rok gwałtownie się pogarsza. Kanada nie jest już taka, jak kiedyś”.