Wzrost liczby infekcji bakteryjnych potencjalnie zagrażających życiu
Wzrost liczby infekcji bakteryjnych potencjalnie zagrażających życiu
Urzędnicy zdrowia publicznego w Toronto wyrażają zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków „potencjalnie zagrażającej życiu infekcji bakteryjnej” i ostrzegają mieszkańców, aby upewnili się, że są zaszczepieni.
Toronto Public Health twierdzi, że do tej pory w tym roku odnotowano 13 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej (IMD), w tym dwa śmiertelne. Urzędnicy twierdzą, że jest to najwyższa łączna liczba potwierdzonych przypadków IMD w dowolnym roku od 2002 roku.
„IMD jest wywoływana przez bakterie Neisseria meningitides. Choroby te są często ciężkie i mogą być śmiertelne”, ostrzega Toronto Public Health w komunikacie prasowym wydanym w piątek rano. „Mogą obejmować infekcje wyściółki mózgu i rdzenia kręgowego (zapalenie opon mózgowych) oraz krwiobiegu”.
Co wiemy o chorobie meningokokowej
Urzędnicy ds. zdrowia publicznego twierdzą, że wiele innych krajów również zgłosiło w tym roku wzrost liczby przypadków IMD, w tym Stany Zjednoczone.
Mówią, że chociaż choroba może dotknąć ludzi w każdym wieku, najczęściej występuje u dzieci poniżej piątego roku życia, a także u nastolatków i młodych dorosłych, którzy nie są zaszczepieni.
„Rodzice i opiekunowie powinni upewnić się, że dzieci są zaszczepione przeciwko IMD. Szczepionka jest zwykle podawana w wieku 12 miesięcy i w siódmej klasie i jest wymagana zgodnie z ontaryjską ustawą o szczepieniach uczniów (ISPA). Uczniowie, którzy przegapili szczepionkę, mogą otrzymać ją bezpłatnie w klinice szczepień TPH”, zauważono w komunikacie.
IMD jest stosunkowo rzadką chorobą w Toronto, ale od czasu do czasu dochodziło do jej wybuchów, w tym w 2002 roku, kiedy Toronto Public Health jednocześnie zgłosiło trzy przypadki u osób urodzonych poza Kanadą w krajach, w których nie zapewniono rutynowej immunizacji dzieci przeciwko tej chorobie.
W swoim piątkowym komunikacie Toronto Public Health stwierdziło, że przypadki zgłoszone w mieście do tej pory w tym roku wystąpiły „zarówno wśród osób, które podróżowały, jak i nie podróżowały poza Kanadę”.
Ludzie mogą rozprzestrzeniać bakterie wywołujące chorobę poprzez dzielenie się wydzielinami z dróg oddechowych i gardła (śliną lub plwociną), a do rozprzestrzeniania się zwykle potrzebny jest „bliski lub długotrwały” kontakt. Początkowe objawy mogą obejmować gorączkę, bóle stawów, bóle głowy, sztywność karku i nadwrażliwość na światło.
Dorośli w wieku od 18 do 36 lat, którzy nie otrzymali jeszcze szczepionki przeciwko meningokokom, mogą zaszczepić się bezpłatnie.