Narkotykowi aktywiści oskarżeni o handel ludźmi
Narkotykowi aktywiści oskarżeni o handel ludźmi
Dwoje założycieli organizacji wspierającej osoby zażywające narkotyki w Vancouver, która rozprowadzała (ich zdaniem) bezpieczne dawki heroiny, kokainy i metamfetaminy, aby zapobiec przedawkowaniu, zostało oskarżonych o handel ludźmi.
Policja w Vancouver podała w piątkowym oświadczeniu, że członkowie Drug User Liberation Front (Frontu Wyzwolenia Użytkowników Narkotyków) wypowiadali się publicznie na temat handlu tymi substancjami.
Policja podała, że 31 maja potwierdzono zarzuty posiadania ich w celu handlu ludźmi, które postawiono 28-letniemu Jeremy’emu Kalicumowi i 33-letniej Eris Nyx – współzałożycielom DULF.
Z oświadczenia policji wynika, że Kalicum i Nyx usłyszeli po trzy zarzuty handlu ludźmi. Oboje 2 lipca staną przed sądem.
Policja wykonała nakazy przeszukania biur DULF w Downtown Eastside Vancouver w październiku ubiegłego roku, a także dwóch domów powiązanych ze śledztwem.
Na stronie internetowej grupy podano wówczas, że jej „centrum realizacji” umożliwiało osobom zażywającym narkotyki otrzymywanie do 14 gramów kokainy, heroiny lub metamfetaminy tygodniowo, przy czym substancje te przed sprzedażą były testowane pod kątem bezpieczeństwa „za opłatą”.
Na konferencji prasowej w sierpniu 2023 roku Nyx powiedziała, że grupa rozdysponowała 201 dawek w pierwszym miesiącu działalności i będzie kontynuować dystrybucję pomimo nie uzyskania prawnego zezwolenia.
Grupa zwróciła się o ten sam mechanizm, który umożliwia legalne działanie nadzorowanych miejsc bezpiecznej konsumpcji narkotyków w Vancouver oraz o umożliwienie BC pilotażowej dekryminalizacji niewielkich ilości niektórych z nich.
Ani Nyks, ani Kalicum, ani ich prawnik nie chcieli skomentować sprawy.
Ze strony internetowej Vancouver Coastal Health wynika, że Drug User Liberation Front otrzymał 200 tysięcy dolarów ze środków publicznych w latach 2021–2022.
Prokurator generalny Kolumbii Brytyjekiej Mike Farnworth powiedział, że kontrakt przyznany firmie DULF dotyczył „testowania narkotyków”, a nie zakupu narkotyków, a kiedy rząd dowiedział się, że tak się dzieje, umowa została anulowana.
Na początku tego roku Nyx i Kalicum znaleźli się wśród autorów artykułu badawczego, w którym wzięło udział 47 osób, które korzystały z niezatwierdzonego „klubu współczucia”.
W artykule opublikowanym w International Journal of Drug Policy stwierdzono, że udział w programie DULF wiązał się ze zmniejszeniem liczby przedawkowań niezakończonych zgonem, a także przedawkowań związanych z podawaniem naloksonu.
Na wieść o aresztowaniu Nyx i Kalicum w proteście wzywającym do bezpiecznych dostaw nielegalnych narkotyków wzięło udział setki osób, argumentując, że DULF ratuje ludzkie życia.
Od czasu ogłoszenia stanu nadzwyczajnego dla zdrowia publicznego w Kolumbii Brytyjskiej osiem lat temu w wyniku przedawkowania narkotyków zmarło ponad 14.500 osób.
W zeszłym roku panel zwołany przez główną koroner Kolumbii Brytyjskiej Lisę Lapointe zalecił utworzenie programów bezpiecznej podaży leków wydawanych bez recepty w celu zmniejszenia liczby zgonów, ale pomysł ten został szybko odrzucony przez rząd prowincji.
W czasie zeszłorocznych nalotów vancouverska policja oświadczyła, że wspiera postępową politykę narkotykową i wierzy, że strategie redukcji szkód zmniejszają liczbę osób zabitych przez toksyczne narkotyki, ale organizacje realizujące tę politykę muszą przestrzegać prawa.
Na podst. Canadian Press