Rekordowy hipoteczny dług Kanadyjczyków
Rekordowy hipoteczny dług Kanadyjczyków
Canada Mortgage and Housing Corp. twierdzi, że całkowite zadłużenie kraju z tytułu kredytów hipotecznych na cele mieszkaniowe wyniosło w lutym tego roku 2,16 biliona (ang. trillion) dolarów, co oznacza wzrost o 3,4 procent rok do roku i oznacza najwolniejszy wzrost od 23 lat.
Federalna agencja mieszkaniowa stwierdziła w nowym raporcie, że wyższe koszty kredytów hipotecznych i niepewność co do obniżenia głównej stopy procentowej przez Bank of Canada doprowadziły do spadku sprzedaży domów i cen w wielu regionach w drugiej połowie 2023 roku.
Stwierdził jednak, że spowolnienie wzrostu kredytów hipotecznych może być krótkotrwałe.
Agencja spodziewa się, że dynamika zadłużenia hipotecznego wzrośnie w obliczu prognoz wyższej sprzedaży i cen domów w nadchodzących latach.
Stwierdzono, że przewidywany spadek oprocentowania kredytów hipotecznych, wraz ze wzrostem liczby ludności i wzrostem realnych dochodów do dyspozycji, prawdopodobnie przyczynią się do zmiany sytuacji.
„W kontekście, w którym poziom zadłużenia nigdy nie był tak wysoki, a gospodarstwa domowe wykazują coraz większe sygnały ostrzegawcze trudności finansowych, głównym obszarem niepokoju staje się podatność na zadłużenie gospodarstw domowych” – stwierdziła w komunikacie prasowym zastępca głównego ekonomisty CMHC Tania Bourassa-Ochoa – „Ponieważ właścicielom domów coraz trudniej jest zarządzać swoimi miesięcznymi budżetami, decydenci i sektor finansowy są w stanie najwyższej czujności, rozważając ryzyko dla branży finansowej i gospodarki”.
W raporcie wskazano również, że kredytobiorcy w dalszym ciągu wybierają krótkoterminowe kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu zamiast tradycyjnych pięcioletnich kredytów hipotecznych na czas określony, ponieważ pozostają niepewni co do krótko- i średnioterminowych perspektyw oprocentowania kredytów hipotecznych.
Dzieje się tak pomimo „znacznego wzrostu” rabatów oferowanych przez kredytodawców na pięcioletnie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu w pierwszych dwóch miesiącach tego roku, co oznaczało odwrócenie trendu z drugiej połowy 2023 roku
„Kredytodawcy przewidują, że potencjalne obniżki stóp procentowych przez (Bank of Canada) nastąpią wcześniej, niż przewidywali w zeszłym roku, i starają się zablokować kredyty hipoteczne na stosunkowo wysokie stopy procentowe” – czytamy w raporcie.
Najpopularniejszym wyborem pozostały okresy od trzech do mniej niż pięciu lat, stanowiące prawie 40 proc. wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych w lutym 2024 roku Kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej stanowiły 15 proc. wszystkich kredytów udzielonych w ramach nowo udzielanych kredytów hipotecznych.
Z raportu wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku krajowy wskaźnik zaległości w spłacie kredytów hipotecznych osiągnął 0,17 procent, nadal w pobliżu historycznych minimów, ale po raz pierwszy od początku pandemii odnotowując tendencję wzrostową.
Podkreślono także, że banki Wielkiej Szóstki przejmują coraz większy udział w rynku przedłużonych kredytów hipotecznych.
W IV kwartale 2023 roku udział tych banków wzrósł o 11,8 pkt proc. w stosunku do roku poprzedniego, na co złożyły się wzrosty refinansowań i odnowień. Pozostałe banki licencjonowane i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe odnotowały spadki odpowiednio o 6,9 i 3,1 punktu procentowego.
Na podst. Canadian Press