Ostrzeżenie przed groźną chorobą
Ostrzeżenie przed groźną chorobą
Wydziały zdrowia trzech prowincji wydały ostrzeżenia przed rzadką infekcją bakteryjną, która może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i śmierci. W Ontario i Manitobie odnotowano ostatnio wzrost liczby przypadków, a najnowszy alert pochodzi z Toronto.
– Zanim osoby zarażone trafią do szpitala, mogą już być bardzo poważnie chore, ponieważ objawy choroby mogą postępować bardzo szybko – powiedział dr James Kellner, pediatra i specjalista chorób zakaźnych – W niecały dzień można przejść od dobrego stanu zdrowia do stanu naprawdę krytycznie chorego.
Chociaż w 2024 roku Toronto Public Health odnotowało dotychczas jedynie 13 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej (IMD), to jest to więcej niż całkowita liczba odnotowanych infekcji w dowolnym okresie od 2002 roku. Dwa z niedawnych przypadków w Toronto były śmiertelne, powodując śmierć jednej osoby dorosłej i dziecka.
– W porównaniu do normalnego stanu, to duży skok – powiedział Kellner z Calgary.
Według Health Canada nawet 10 procent przypadków jest śmiertelnych, podczas gdy 10–20 procent osób, które przeżyły doświadcza konsekwencji zmieniających życie, takich jak utrata słuchu, niepełnosprawność neurologiczna oraz amputacja palców lub kończyn. Na początku tego roku urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym ostrzegali również o liczbie przypadków w Manitobie, w Kingston w Ontarioi we wschodnich miasteczkach Quebecu.
– Ontario i Manitoba zgłaszają ostatnio zwiększoną aktywność IMD, wstępne dane z Krajowego Laboratorium Mikrobiologicznego sugerują, że ogólna liczba przypadków IMD w kraju nie wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami – powiedział rzecznik Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego.
W USA w 2024 roku odnotowano dotychczas ponad 140 przypadków. Choroba występuje na całym świecie, ale najczęściej występuje w tzw. „pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych” w Afryce Subsaharyjskiej.
Toronto Public Health zachęca ludzi do zaszczepienia się, szczególnie osoby udające się na pielgrzymki do Arabii Saudyjskiej lub uczestniczące w lokalnych i międzynarodowych wydarzeniach „pride”.
„Ogniska choroby mogą wystąpić podczas masowych zgromadzeń, a przypadki mogą wystąpić podczas podróży – ostrzegło Toronto Public Health – „Zdecydowanie zaleca się, aby poszczególne osoby skontaktowały się ze swoim lekarzem w celu jak najszybszego otrzymania szczepionki przeciwko meningokokom”.
Co to jest inwazyjna choroba meningokokowa?
Inwazyjna choroba meningokokowa to infekcja bakteryjna, która może prowadzić do niebezpiecznego zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, zwanego zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. W ciężkich przypadkach może również prowadzić do infekcji krwi i posocznicy, która może skutkować amputacjami i śmiercią.
Początkowe objawy mogą obejmować ból głowy, gorączkę, nudności, wymioty, wrażliwość na światło, sztywność karku, a później ciemnofioletową wysypkę. Każdy, kto ma objawy, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.
– To zjawisko z pewnością występuje i rozprzestrzenia się w naszym mieście” – powiedziała zastępczyni naczelnego lekarza Toronto, dr Vinita Dubey – Ponieważ choroba postępuje szybko, mimo że mamy do leczenia antybiotyki, to z powodu bardzo zsybkiego rozprzestrzenia się nawet antybiotyki nie działają. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Chorobie można zapobiegać dzięki szczepionce, którą często podaje się bezpłatnie dzieciom w 12. miesiącu życia i w 7. klasie. Jednak nie wszystkie szczepy są objęte szczepionką i nie każdy otrzymał szczepionkę. Jeśli nie kwalifikujesz się do bezpłatnej szczepionki, dorośli nie posiadający prywatnego ubezpieczenia mogą spodziewać się opłaty około 160 dolarów za dawkę.
Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego podaje, że w latach 2010–2021 odnotowywano około 115 przypadków tej choroby rocznie. Przypadki występują najczęściej zimą i wiosną i dotykają mniej niż jedną na 100 tysięcy osób w Kanadzie. Choroba może dotknąć ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci poniżej piątego roku życia, a także nieszczepionych nastolatków i młodych dorosłych. Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego nalega, aby ludzie unikali dzielenia się przedmiotami, takimi jak przybory do jedzenia i butelki z wodą, ponieważ mogą przenosić ślinę lub śluz.
Na podst. CTV i Associated Press