Ukraina podpisała „przełomowe” porozumienia z USA i Japonią
Ukraina podpisała „przełomowe” porozumienia z USA i Japonią
Podczas trwającego w Apulii szczytu G7 prezydenci Joe Biden i Wołodymyr Zełenski podpisali amerykańsko-ukraińskie porozumienie o współpracy wojskowej. Wcześniej państwa G7 osiągnęły porozumienie w sprawie pożyczki dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów dolarów.
Po podpisaniu umowy prezydenci Joe Biden i Wołodymyr Zełenski wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Prezydent USA wyjaśnił, że porozumienie nie przewiduje wysłania amerykańskich żołnierzy do Ukrainy, ale dotyczy długofalowej amerykańskiej pomocy militarnej, która pomoże Kijowowi stawić czoło agresji teraz i w przyszłości.
– Poprzez dostarczanie Ukrainie broni i amunicji, informacji wywiadowczych, szkolenie ukraińskich żołnierzy w bazach w Europie i Stanach Zjednoczonych zgodnie ze standardami NATO – podkreślił Joe Biden. Umowa przewiduje również amerykańskie inwestycje w ukraiński przemysł zbrojeniowy i w odbudowę kraju.
– Trwały pokój na Ukrainie musi być gwarantowany przez jej własną zdolność do obrony i odstraszania przyszłej agresji w dowolnym momencie w przyszłości. (…) Wysyłamy sygnał do Putina, że nie wycofujemy się. W rzeczywistości wspólnie przeciwstawiamy się nielegalnej agresji – stwierdził Joe Biden.
Wołodymyr Zełenski podziękował i powiedział, że celem tej współpracy, która zbliża Ukrainę do NATO, jest zwycięstwo. Stwierdził, że to „historyczny dzień”.
– To porozumienie określa wsparcie Stanów Zjednoczonych do czasu zwycięstwa Ukrainy – podkreślił i dodał, że Rosja „zapłaci za to, co zrobiła”.
Umowa z Japonią
W Apulii ukraiński prezydent podpisał również umowę z premierem Japonii. Fumio Kishida zadeklarował, że jego kraj będzie wspierał Kijów w walce z Rosją. Chodzi o dostarczanie „nieśmiercionośnego sprzętu i materiałów”, a także pomoc w leczeniu rannych ukraińskich żołnierzy. Jak wynika z porozumienia, Tokio ma „aktywnie przyczynić się do ożywienia gospodarczego Ukrainy i modernizacji przemysłu”. Za to strona ukraińska zobowiązała się m.in. do działań antykorupcyjnych. Wołodymyr Zełenski nazwał tę umowę „przełomową”. Podziękował też Japonii za „niezachwiane wsparcie”.